Dnes Úterý - oblacno 3°C
Zítra Středa - skorojasno 6°C
Úterý 26. 10. 2021
Svátek má Erik
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Kostel sv. Haštala má nové zvony, rozezní se v dubnu
Kostel sv. Haštala. Foto: VitVit / Wikimedia Commons CC BY-SA 4.0

Kostel sv. Haštala má nové zvony, rozezní se v dubnu

V pražském kostele sv. Haštala v pátek 26. března biskup Zdeněk Wasserbauer požehnal nové zvony. Do zvonice budou zavěšeny letos v dubnu. ČTK to řekl ředitel Institutu plánování a rozvoje (IPR) a jeden z iniciátorů odlití zvonu Ondřej Boháč. Sbírku na jejich výrobu vyhlásil spolek Sanctus Castulus, latinsky svatý Haštal. Nové zvony dostane také kostel u sv. Havla. Nový zvon v Praze naposledy dostal právě kostel svatého Havla v roce 2017.

„Po Velikonocích je vyzvedneme na zvonici a následně budou zvonit. Po 105 letech tak budou v kostele sv. Haštala zvony kompletní," řekl Boháč.

V kostele sv. Haštala byly původně tři zvony, dva z nich byly zabaveny za první světové války v roce 1916, zůstal jeden z roku 1690 nazývaný Vavřinec-Florian. Nový zvon Haštal má v průměru 118 centimetrů, hmotnost 1130 kilogramů a je laděn do tónu f1.

Druhý zvon František o průměru 80 centimetrů váží 330 kilogramů a laděn je do c2. Výroba zvonů k Haštalovi stála 1,2 milionu korun.

Dva nové zvony dostane také kostel sv. Havla. Požehnány budou letos 11. dubna. Zvon Jan Nepomuk váží asi 80 kilogramů a má průměr 50 centimetrů. Laděn je do tónu a2.

Druhý zvon Ludmila je malý a nahradí dočasný ocelový zvon z roku 1925. Hmotnost zvonu je 45 kilogramů a průměr 38 centimetrů a laděn je do cis3. Oba vyjdou na zhruba 250 000 korun.

Nový zvon v Praze naposledy dostal právě kostel svatého Havla. V roce 2017 byl do zvonice zavěšen zvon Václav, který zaplnil prázdné místo a zároveň připomněl památku prezidenta Václava Havla.

Hmotnost zvonu je přibližně tři čtvrtě tuny, na výšku měří téměř metr a na šířku ve spodní části 103 centimetrů. Zvony do obou kostelů odlilo zvonařství Grassmayr v rakouském Innsbrucku. Náklady dosáhly téměř 1,5 milionu korun.


Autor: ČTK

Praha podpoří projekt Teribear na pomoc znevýhodněným dětem

3. srpna 2021 v 09:13

Pražští radní odsouhlasili žádost o poskytnutí individuální účelové neinvestiční dotace na podporu sedmého ročníku projektu nadace Terezy Maxové Hýbejte se s TERIBEARem, který startuje 16. září v 10 hodin. Město tento projekt podpoří částkou 200 tisíc korun. 

Požár v Praze 14 se rozšířil na tři kamiony

28. června 2021 ve 13:01

V Praze 14, v ulici Skorkovská, hořel v neděli v 22:31 hodin kamion na parkovišti velkoobchodu. Po příjezdu první jednotky pražských profesionálních hasičů bylo zřejmé, že plameny zachvátily nákladní vozidlo v plném rozsahu. Sálavé teplo a plamenné hoření se navíc rozšířilo na další dva kamiony,...

Při požáru maringotky v Královicích bylo nalezeno lidské tělo

11. května 2021 v 10:34

Při hašení požáru maringotky v Královicích na východě metropole bylo včera večer nalezeno lidské tělo. „V pražských Královicích jsme zasahovali u požáru maringotky. Během požáru jsme bohužel nalezli jednu mrtvou osobu,“ uvedl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Zásah hasičů trval od devatenácté...

Další články
Nahoru