Dnes Čtvrtek - zatazeno 14°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 15°C
Čtvrtek 29. 9. 2022
Svátek má Michal
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Kostel sv. Haštala má nové zvony, rozezní se v dubnu
Kostel sv. Haštala. Foto: VitVit / Wikimedia Commons CC BY-SA 4.0

Kostel sv. Haštala má nové zvony, rozezní se v dubnu

V pražském kostele sv. Haštala v pátek 26. března biskup Zdeněk Wasserbauer požehnal nové zvony. Do zvonice budou zavěšeny letos v dubnu. ČTK to řekl ředitel Institutu plánování a rozvoje (IPR) a jeden z iniciátorů odlití zvonu Ondřej Boháč. Sbírku na jejich výrobu vyhlásil spolek Sanctus Castulus, latinsky svatý Haštal. Nové zvony dostane také kostel u sv. Havla. Nový zvon v Praze naposledy dostal právě kostel svatého Havla v roce 2017.

„Po Velikonocích je vyzvedneme na zvonici a následně budou zvonit. Po 105 letech tak budou v kostele sv. Haštala zvony kompletní," řekl Boháč.

V kostele sv. Haštala byly původně tři zvony, dva z nich byly zabaveny za první světové války v roce 1916, zůstal jeden z roku 1690 nazývaný Vavřinec-Florian. Nový zvon Haštal má v průměru 118 centimetrů, hmotnost 1130 kilogramů a je laděn do tónu f1.

Druhý zvon František o průměru 80 centimetrů váží 330 kilogramů a laděn je do c2. Výroba zvonů k Haštalovi stála 1,2 milionu korun.

Dva nové zvony dostane také kostel sv. Havla. Požehnány budou letos 11. dubna. Zvon Jan Nepomuk váží asi 80 kilogramů a má průměr 50 centimetrů. Laděn je do tónu a2.

Druhý zvon Ludmila je malý a nahradí dočasný ocelový zvon z roku 1925. Hmotnost zvonu je 45 kilogramů a průměr 38 centimetrů a laděn je do cis3. Oba vyjdou na zhruba 250 000 korun.

Nový zvon v Praze naposledy dostal právě kostel svatého Havla. V roce 2017 byl do zvonice zavěšen zvon Václav, který zaplnil prázdné místo a zároveň připomněl památku prezidenta Václava Havla.

Hmotnost zvonu je přibližně tři čtvrtě tuny, na výšku měří téměř metr a na šířku ve spodní části 103 centimetrů. Zvony do obou kostelů odlilo zvonařství Grassmayr v rakouském Innsbrucku. Náklady dosáhly téměř 1,5 milionu korun.


Autor: ČTK

Nadační fond nezávislé žurnalistiky nově vede Petr Orálek

1. května 2022 v 17:34

Nadační fond nezávislé žurnalistiky (NFNZ) od dneška nově vede novinář a ekonom Petr Orálek. Fond o tom informoval na svém webu.

U dětských hřišť v Kobylisích byly vysazeny stromy

6. listopadu 2021 v 11:27

Sdružení Arnika společně se spolkem Krásné Kobylisy včera vysadilo stromy v blízkém okolí dětských hřišť v Kobylisích, na kterých se paradoxně právě v letních měsících nedá kvůli vedru vydržet. Jedno z nich (hřiště v Burešově ulici) dokonce získalo nechvalně známou přezdívku...

Další články
Nahoru