Dnes Neděle - jasno 29°C
Zítra Pondělí - polojasno 33°C
Neděle 26. 6. 2022
Svátek má Adriana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Kostel na Starém Městě má po 105 letech opět všechny zvony, nováčci jsou Haštal a František
Kostel sv. Haštala. Foto Luděk Sládek / prague.eu

Kostel na Starém Městě má po 105 letech opět všechny zvony, nováčci jsou Haštal a František

Pražský kostel sv. Haštala na Starém Městě má po 105 letech opět všechny zvony. Jeřáb dnes okolo 08:00 vyzvedl na věž dva nové zvony Haštal a František. Sbírku na jejich výrobu vyhlásil spolek Sanctus Castulus, latinsky svatý Haštal. Zvony vyšly na 1,2 milionu korun a odlilo je zvonařství Grassmayr v rakouském Innsbrucku. Kromě sv. Haštala dostane nové zvony také kostel sv. Havla, kde již byly požehnány a čekají na vyzvednutí na věže.

„Vyzvednutí zvonů bylo bez problémů. Jako první byl zavěšen zvon František. V neděli v poledne bude první oficiální zvonění. František bude zvonit třikrát denně. Haštal bude zvoněn ručně, takže tím budeme zvonit například v neděle či ve svátky," řekl Ondřej Boháč, ředitel Institutu plánování a rozvoje (IPR), zvoník a jeden z organizátorů sbírky.

nove-zvony-pro-hastal

Zvony Haštal a František. Foto: Ondřej Boháč

Nový zvon Haštal má v průměru 118 centimetrů, hmotnost 1130 kilogramů a je laděn do tónu f1. Na plášti má reliéf sv. Haštala a jeho manželky sv. Ireny, které doplňuje verš z žalmu 37 „Dědictví spravedlivých potrvá navěky".

Druhý zvon František, který je poháněn motorem, má průměr 80 centimetrů a váží 330 kilogramů a laděn je do c2. Zasvěcen je sv. Františku z Asisi, který je zobrazen na plášti zvonu. Na něm je i reliéf sv. Anežky, pro který byla použita předloha z Myslbekova pomníku sv. Václava na Václavském náměstí.

Ozdoben je také latinským nápisem „Hlas páně, hlas svobody". Zvony mají takzvaná těžká žebra a tím silnější plášť, čímž se zlepšuje zvuk i odolnost.

V kostele byly původně tři zvony, dva z nich byly zabaveny za první světové války v roce 1916 a zůstal pouze jeden z roku 1690 nazývaný Vavřinec-Florian.

Dva nové zvony dostane také kostel sv. Havla. Zvon Jan Nepomuk bude umístěn v severní věži a zvon Ludmila v takzvané santktusové věžičce. První váží asi 80 kilogramů a má průměr 50 centimetrů. Laděn je do tónu a2.

Druhý zvon je malý a nahradí dočasný ocelový zvon z roku 1925. Hmotnost zvonu je 45 kilogramů a průměr 38 centimetrů a laděn je do cis3. Oba vyjdou na zhruba 250 000 korun.

Nový zvon v Praze naposledy dostal právě kostel svatého Havla. V roce 2017 byl do zvonice zavěšen zvon Václav, který zaplnil prázdné místo a zároveň připomněl památku prezidenta Václava Havla.

Hmotnost zvonu je přibližně tři čtvrtě tuny, na výšku měří téměř metr a na šířku ve spodní části 103 centimetrů.


Autor: ČTK

Šestka rozšiřuje kapacity škol

24. června 2022 v 08:47

Školy v Praze 6 letos otevřou 44 prvních tříd, o jednu více než loni. Do prvních tříd zatím přijaly celkem 1114 dětí, další je mohou následovat po vyřešení odkladů školní docházky a dořešení vícečetných žádostí o přijetí. V detašovaných pracovištích je místo i pro...

Praha 6 rozdělí dětem na tábory tři miliony

23. června 2022 v 08:34

Stejně jako v uplynulých letech, i letos před prázdninami spustila Praha 6 program Šestka táborová. Prostřednictvím portálu Aktivní město přispěje rodičům dětí na tábory, příměstské kempy, sportovní soustředění a další prázdninové volnočasové aktivity.

Další články
Nahoru