Dnes Pondělí - polojasno 26°C
Zítra Úterý - skorojasno 27°C
Pondělí 10. 5. 2021
Svátek má Blažena
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Kostel na Starém Městě má po 105 letech opět všechny zvony, nováčci jsou Haštal a František
Kostel sv. Haštala. Foto Luděk Sládek / prague.eu

Kostel na Starém Městě má po 105 letech opět všechny zvony, nováčci jsou Haštal a František

Pražský kostel sv. Haštala na Starém Městě má po 105 letech opět všechny zvony. Jeřáb dnes okolo 08:00 vyzvedl na věž dva nové zvony Haštal a František. Sbírku na jejich výrobu vyhlásil spolek Sanctus Castulus, latinsky svatý Haštal. Zvony vyšly na 1,2 milionu korun a odlilo je zvonařství Grassmayr v rakouském Innsbrucku. Kromě sv. Haštala dostane nové zvony také kostel sv. Havla, kde již byly požehnány a čekají na vyzvednutí na věže.

„Vyzvednutí zvonů bylo bez problémů. Jako první byl zavěšen zvon František. V neděli v poledne bude první oficiální zvonění. František bude zvonit třikrát denně. Haštal bude zvoněn ručně, takže tím budeme zvonit například v neděle či ve svátky," řekl Ondřej Boháč, ředitel Institutu plánování a rozvoje (IPR), zvoník a jeden z organizátorů sbírky.

nove-zvony-pro-hastal

Zvony Haštal a František. Foto: Ondřej Boháč

Nový zvon Haštal má v průměru 118 centimetrů, hmotnost 1130 kilogramů a je laděn do tónu f1. Na plášti má reliéf sv. Haštala a jeho manželky sv. Ireny, které doplňuje verš z žalmu 37 „Dědictví spravedlivých potrvá navěky".

Druhý zvon František, který je poháněn motorem, má průměr 80 centimetrů a váží 330 kilogramů a laděn je do c2. Zasvěcen je sv. Františku z Asisi, který je zobrazen na plášti zvonu. Na něm je i reliéf sv. Anežky, pro který byla použita předloha z Myslbekova pomníku sv. Václava na Václavském náměstí.

Ozdoben je také latinským nápisem „Hlas páně, hlas svobody". Zvony mají takzvaná těžká žebra a tím silnější plášť, čímž se zlepšuje zvuk i odolnost.

V kostele byly původně tři zvony, dva z nich byly zabaveny za první světové války v roce 1916 a zůstal pouze jeden z roku 1690 nazývaný Vavřinec-Florian.

Dva nové zvony dostane také kostel sv. Havla. Zvon Jan Nepomuk bude umístěn v severní věži a zvon Ludmila v takzvané santktusové věžičce. První váží asi 80 kilogramů a má průměr 50 centimetrů. Laděn je do tónu a2.

Druhý zvon je malý a nahradí dočasný ocelový zvon z roku 1925. Hmotnost zvonu je 45 kilogramů a průměr 38 centimetrů a laděn je do cis3. Oba vyjdou na zhruba 250 000 korun.

Nový zvon v Praze naposledy dostal právě kostel svatého Havla. V roce 2017 byl do zvonice zavěšen zvon Václav, který zaplnil prázdné místo a zároveň připomněl památku prezidenta Václava Havla.

Hmotnost zvonu je přibližně tři čtvrtě tuny, na výšku měří téměř metr a na šířku ve spodní části 103 centimetrů.


Praha 5 se podílí na konferenci u příležitosti oslav Dne Evropy

Včera v 07:36

On-line konference Myšlenka Evropy a země české při příležitosti oslav Dne Evropy – Schumanova dne se koná ve středu 12. května od 17 hodin.

Praha pronajme byt spolku Silou Hlasu

8. května 2021 v 09:21

Pražští radní v pondělí rozhodli o pronájmu bytu uzpůsobeného pro lidi na vozíku spolku Silou Hlasu. Jeho zástupci zde bude učit kvadruplegiky žít v domácnosti ovládané hlasem. 

PVK mají rychlejší a přesnější přehled o kvalitě vody

5. května 2021 ve 20:59

Kvalita pitné vody je pro Pražské vodovody a kanalizace naprostou prioritou. Vzhledem k nutnosti rychlé a spolehlivé detekce kontaminantů vod, PVK ve své akreditované laboratoři zavedly nové moderní metody analýzy vody.

Diskuze: Dostupné rodinné bydlení v Praze 8

5. května 2021 ve 20:06

Praha 8 eviduje více než 100 000 stálých obyvatel a nadále se rozvíjí. Jak vytvořit dobré podmínky pro život celých rodin? Jak jim nabídnout finančně dostupné a kvalitní bydlení a vybavenost? Kam se má ubírat bytová výstavba? Jaké možnosti má samospráva a jaké nástroje má...

Města a obce musí dostat víc peněz na rozvoj, shodl se kulatý stůl poslankyně Červíčkové

5. května 2021 ve 20:04

Jak zajistit udržitelný rozvoj českých měst a obcí? A je kontribuce (nucený příspěvek/daň, pozn. red.) investorů tou správnou cestou? Podle účastníků včerejšího kulatého stolu pořádaného pražskou poslankyní Monikou Červíčkovou je kontribuce dvousečnou zbraní, která může vést akorát k dalšímu...

Další články
Nahoru