dnes
Pátek - polojasno
5°C
zítra
Sobota - zatazeno
3°C
pozítří
Neděle - polojasno
3°C
Korupce, nebo neschopnost? Zákazové značky pro segway se zasekly na magistrátu
Ilustrační foto: archiv

Korupce, nebo neschopnost? Zákazové značky pro segway se zasekly na magistrátu

Když v létě vstoupila v platnost pražská vyhláška, která zakazuje provoz vozítek segway v centru metropole, zjistilo se, že zákaz nelze vynucovat, protože chybí značky. Budou instalovány nejpozději v listopadu, sliboval magistrát, který za výrobu a osazení značek odpovídá. Třetina jedenáctého měsíce je za námi, turisté se na segway dále proplétají mezi chodci a značky nikde. Kde to vázne? Zdá se, že na pražském magistrátu, konkrétně mezi částí jeho úředníků.

Ministerstvo dopravy do před rokem schválené vyhlášky zařadilo nově dopravní značku č. B 30a „Zákaz vjezdu osobních přepravníků“, která zakazuje vjezd osob na osobním přepravníku (např. segway). Vedení osobního přepravníku chodcem je povoleno.

Tolik legislativní dikce, která umožnila samosprávám tento zákaz aplikovat. Politici ve vedení Prahy rukavici zvedli až v polovině léta, kdy schválili příslušnou vyhlášku.

Informační kampaň o zákazu, který nelze vynucovat

Zároveň se začali kasat, jak zatočili s dlouholetým problémem, město rozjelo informační kampaň cílenou na turisty, aby věděli o novém zákazu. Za kampaň Segway no way zaplatilo 400 000 korun.

Zdálo se, že obtěžující vozítka segway konečně zmizí z úzkých a přeplněných chodníků a uliček historického centra. Chyba lávky, objevila se „drobnost“. Nebyly vyrobeny zákazové značky! Budou nejpozději v listopadu, sliboval magistrát. Zatím stále nejsou.

„Je to buď totální neschopnost odpovědných magistrátních úředníků, nebo jejich zkorumpovanost ve snaze co nejvíce oddálit realizaci zákazu. My s tím skutečně nemůžeme nic dělat, byť se nás provoz segway týká nejvíce,“ zlobí se starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

Čekají na magistrátní Odbor dopravních agend

Kdo na magistrátu je pověstnou žábou na prameni? Odbor dopravních agend, kterému byl projektantem (společnost SATRA) už 16. září předán v celém rozsahu velký projekt  zónového značení.

„Jakmile bude vydáno opatření obecné povahy příslušným silničním správním úřadem, kterým je odbor dopravních agend, bude zahájena realizace. Jedná se podle projektu o 610 nových zónových značek ve 250 lokalitách,“ uvedla mluvčí Technické správy komunikací hl. m. Prahy Barbora Lišková.

Na odpověď, proč magistrátnímu u odboru už skoro dva měsíce trvá vydat příslušné opatření, zatím čekáme. Jakmile se instituce vyjádří, budeme o tom informovat.

Špatně vyrobená značka segway? No way!

V posledních týdnech se vynořily dokonce spekulace, že značka bude vyrobena se špatným symbolem a tudíž nebude možné zákaz vynucovat ani po její instalaci v ulicích.

znacka-segway

Zákaz vjezdu osobních přepravníků

Podoba značky, jak již bylo zmíněno v úvodu, je však přesně daná. „Základní vyobrazení obou dopravních značek je uvedeno ve vyhlášce č. 294/2015 Sb.Vyhláška, kterou se provádějí pravidla provozu na pozemních komunikacích a konkrétní provedení dopravních značek zpřesňuji takzvané grafické listy. Z toho plyne, že v praxi budou užity shodné dopravní značky. Nebude tak docházet k žádným problémům. Jakékoliv úvahy o tom, že značka je účelově připravena špatně, jednoznačně odmítáme,“ zdůraznil tiskový mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

Na tahu je tak nyní pražský magistrát. Je v jeho zájmu, aby se v ulicích centra začaly co nejdříve objevovat zákazové značky segway. Jinak se úvahy, že celý proces zdržuje, budou jen množit.


Další články
Nahoru