dnes
Pátek - jasno
8°C
zítra
Sobota - skorojasno
4°C
pozítří
Neděle - skorojasno
7°C
Korupce, nebo neschopnost? Zákazové značky pro segway se zasekly na magistrátu
Ilustrační foto: archiv

Korupce, nebo neschopnost? Zákazové značky pro segway se zasekly na magistrátu

Když v létě vstoupila v platnost pražská vyhláška, která zakazuje provoz vozítek segway v centru metropole, zjistilo se, že zákaz nelze vynucovat, protože chybí značky. Budou instalovány nejpozději v listopadu, sliboval magistrát, který za výrobu a osazení značek odpovídá. Třetina jedenáctého měsíce je za námi, turisté se na segway dále proplétají mezi chodci a značky nikde. Kde to vázne? Zdá se, že na pražském magistrátu, konkrétně mezi částí jeho úředníků.

Ministerstvo dopravy do před rokem schválené vyhlášky zařadilo nově dopravní značku č. B 30a „Zákaz vjezdu osobních přepravníků“, která zakazuje vjezd osob na osobním přepravníku (např. segway). Vedení osobního přepravníku chodcem je povoleno.

Tolik legislativní dikce, která umožnila samosprávám tento zákaz aplikovat. Politici ve vedení Prahy rukavici zvedli až v polovině léta, kdy schválili příslušnou vyhlášku.

Informační kampaň o zákazu, který nelze vynucovat

Zároveň se začali kasat, jak zatočili s dlouholetým problémem, město rozjelo informační kampaň cílenou na turisty, aby věděli o novém zákazu. Za kampaň Segway no way zaplatilo 400 000 korun.

Zdálo se, že obtěžující vozítka segway konečně zmizí z úzkých a přeplněných chodníků a uliček historického centra. Chyba lávky, objevila se „drobnost“. Nebyly vyrobeny zákazové značky! Budou nejpozději v listopadu, sliboval magistrát. Zatím stále nejsou.

„Je to buď totální neschopnost odpovědných magistrátních úředníků, nebo jejich zkorumpovanost ve snaze co nejvíce oddálit realizaci zákazu. My s tím skutečně nemůžeme nic dělat, byť se nás provoz segway týká nejvíce,“ zlobí se starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

Čekají na magistrátní Odbor dopravních agend

Kdo na magistrátu je pověstnou žábou na prameni? Odbor dopravních agend, kterému byl projektantem (společnost SATRA) už 16. září předán v celém rozsahu velký projekt  zónového značení.

„Jakmile bude vydáno opatření obecné povahy příslušným silničním správním úřadem, kterým je odbor dopravních agend, bude zahájena realizace. Jedná se podle projektu o 610 nových zónových značek ve 250 lokalitách,“ uvedla mluvčí Technické správy komunikací hl. m. Prahy Barbora Lišková.

Na odpověď, proč magistrátnímu u odboru už skoro dva měsíce trvá vydat příslušné opatření, zatím čekáme. Jakmile se instituce vyjádří, budeme o tom informovat.

Špatně vyrobená značka segway? No way!

V posledních týdnech se vynořily dokonce spekulace, že značka bude vyrobena se špatným symbolem a tudíž nebude možné zákaz vynucovat ani po její instalaci v ulicích.

znacka-segway

Zákaz vjezdu osobních přepravníků

Podoba značky, jak již bylo zmíněno v úvodu, je však přesně daná. „Základní vyobrazení obou dopravních značek je uvedeno ve vyhlášce č. 294/2015 Sb.Vyhláška, kterou se provádějí pravidla provozu na pozemních komunikacích a konkrétní provedení dopravních značek zpřesňuji takzvané grafické listy. Z toho plyne, že v praxi budou užity shodné dopravní značky. Nebude tak docházet k žádným problémům. Jakékoliv úvahy o tom, že značka je účelově připravena špatně, jednoznačně odmítáme,“ zdůraznil tiskový mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

Na tahu je tak nyní pražský magistrát. Je v jeho zájmu, aby se v ulicích centra začaly co nejdříve objevovat zákazové značky segway. Jinak se úvahy, že celý proces zdržuje, budou jen množit.


Provoz na Vinohradské bude v sobotu omezen

Dnes v 07:19

V sobotu 23. února od 10 do 16 hodin bude omezen provoz na komunikaci Vinohradská v Praze 10. V uvedené době bude uzavřen úsek Na Palouku – Za strašnickou vozovnou ve směru do centra.

Mezi Výtoní a Sídlištěm Modřany nepojedou tramvaje

19. února 2019 v 09:10

Z důvodu údržby tramvajové trati dochází v neděli 24. února od 5 do 18 hodin k obousměrnému přerušení provozu tramvají v úseku Výtoň – Sídliště Modřany.

Lazarská – Karlovo náměstí a Lazarská – Jiráskovo náměstí: V sobotu nepojedou tramvaje

18. února 2019 ve 14:46

Z důvodu údržby tramvajové trati dochází v sobotu 23. února od 8 do 20 hodin k přerušení provozu tramvají v úsecích Lazarská – Karlovo náměstí a Lazarská – Jiráskovo náměstí, v uvedeném směru.

Mapa přístupnosti nově pomůže s vyhledáváním parkovacích stání pro držitele ZTP

17. února 2019 v 06:45

Mapa přístupnosti usnadňuje život nejen osobám se sníženou schopností pohybu, ale i seniorům nebo maminkám s kočárky už od roku 2016. V současné době lze v mapě dohledat podrobné informace o bezbariérové přístupnosti více než 1100 budov a veřejných prostranství na území hl. města Prahy, které jsou...

BESIP: Co dělat při jízdě v protisměru? Hlavně se neotáčejte!

16. února 2019 v 09:00

Dvě rychle po sobě jdoucí nehody na dálnicích D5 a D10 v posledních dvou dnech upoutaly opět pozornost k nehodám způsobeným auty v protisměru. BESIP radí: zastavte na krajnici, opusťte vůz a zavolejte policii. V žádném případě se na dálnici autem neotáčejte.

Na Českobrodské bude omezena doprava

15. února 2019 v 07:20

Od pondělí 18. února bude pokračovat rekonstrukce Českobrodské ulice. Práce na 300 metrů dlouhém úseku komunikace a jejím okolí ve středu Běchovic, které si vyžádají nezbytná dopravní opatření, potrvají do konce června. 

Bubenečský tunel bude v sobotu uzavřen

11. února 2019 v 16:36

Z důvodu pravidelné údržby a kontroly technologie bude Bubenečský tunel uzavřen od soboty 16. února od 23 hodin do neděle 17. února do 5 hodin.

V Černokostelecké a Saratovské ulici bude omezen provoz

9. února 2019 v 08:00

Od 11. do 17. února bude částečně omezen provoz na Černokostelecké a Saratovské ulici. Důvodem je přeložka kabelů.

Další články
Nahoru