dnes
Středa - jasno
21°C
zítra
Čtvrtek - jasno
19°C
pozítří
Pátek - jasno
18°C
Korupce, nebo neschopnost? Zákazové značky pro segway se zasekly na magistrátu
Ilustrační foto: archiv

Korupce, nebo neschopnost? Zákazové značky pro segway se zasekly na magistrátu

Když v létě vstoupila v platnost pražská vyhláška, která zakazuje provoz vozítek segway v centru metropole, zjistilo se, že zákaz nelze vynucovat, protože chybí značky. Budou instalovány nejpozději v listopadu, sliboval magistrát, který za výrobu a osazení značek odpovídá. Třetina jedenáctého měsíce je za námi, turisté se na segway dále proplétají mezi chodci a značky nikde. Kde to vázne? Zdá se, že na pražském magistrátu, konkrétně mezi částí jeho úředníků.

Ministerstvo dopravy do před rokem schválené vyhlášky zařadilo nově dopravní značku č. B 30a „Zákaz vjezdu osobních přepravníků“, která zakazuje vjezd osob na osobním přepravníku (např. segway). Vedení osobního přepravníku chodcem je povoleno.

Tolik legislativní dikce, která umožnila samosprávám tento zákaz aplikovat. Politici ve vedení Prahy rukavici zvedli až v polovině léta, kdy schválili příslušnou vyhlášku.

Informační kampaň o zákazu, který nelze vynucovat

Zároveň se začali kasat, jak zatočili s dlouholetým problémem, město rozjelo informační kampaň cílenou na turisty, aby věděli o novém zákazu. Za kampaň Segway no way zaplatilo 400 000 korun.

Zdálo se, že obtěžující vozítka segway konečně zmizí z úzkých a přeplněných chodníků a uliček historického centra. Chyba lávky, objevila se „drobnost“. Nebyly vyrobeny zákazové značky! Budou nejpozději v listopadu, sliboval magistrát. Zatím stále nejsou.

„Je to buď totální neschopnost odpovědných magistrátních úředníků, nebo jejich zkorumpovanost ve snaze co nejvíce oddálit realizaci zákazu. My s tím skutečně nemůžeme nic dělat, byť se nás provoz segway týká nejvíce,“ zlobí se starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

Čekají na magistrátní Odbor dopravních agend

Kdo na magistrátu je pověstnou žábou na prameni? Odbor dopravních agend, kterému byl projektantem (společnost SATRA) už 16. září předán v celém rozsahu velký projekt  zónového značení.

„Jakmile bude vydáno opatření obecné povahy příslušným silničním správním úřadem, kterým je odbor dopravních agend, bude zahájena realizace. Jedná se podle projektu o 610 nových zónových značek ve 250 lokalitách,“ uvedla mluvčí Technické správy komunikací hl. m. Prahy Barbora Lišková.

Na odpověď, proč magistrátnímu u odboru už skoro dva měsíce trvá vydat příslušné opatření, zatím čekáme. Jakmile se instituce vyjádří, budeme o tom informovat.

Špatně vyrobená značka segway? No way!

V posledních týdnech se vynořily dokonce spekulace, že značka bude vyrobena se špatným symbolem a tudíž nebude možné zákaz vynucovat ani po její instalaci v ulicích.

znacka-segway

Zákaz vjezdu osobních přepravníků

Podoba značky, jak již bylo zmíněno v úvodu, je však přesně daná. „Základní vyobrazení obou dopravních značek je uvedeno ve vyhlášce č. 294/2015 Sb.Vyhláška, kterou se provádějí pravidla provozu na pozemních komunikacích a konkrétní provedení dopravních značek zpřesňuji takzvané grafické listy. Z toho plyne, že v praxi budou užity shodné dopravní značky. Nebude tak docházet k žádným problémům. Jakékoliv úvahy o tom, že značka je účelově připravena špatně, jednoznačně odmítáme,“ zdůraznil tiskový mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

Na tahu je tak nyní pražský magistrát. Je v jeho zájmu, aby se v ulicích centra začaly co nejdříve objevovat zákazové značky segway. Jinak se úvahy, že celý proces zdržuje, budou jen množit.


Dopravní omezení v Podbabské a Papírenské v Praze 6

Dnes ve 14:01

Z důvodu budování hradidlové komory u břehu Vltavy, která do budoucna zabrání zaplavování nejníže položené části komunikace pod mostem, probíhají v úseku stavební práce. Jsou zde umístěny dočasné semafory, které řídí dopravu. 

Čtyři noci bude uzavřen Letenský tunel

15. října 2018 ve 22:39

Z důvodu údržby a mytí tunelu bude uzavřen Letenský tunel od 17. října do 21. října vždy v noci od 23 hodin do 5 hodin.

Nepojedou tramvaje křižovatkou Lazarská a Spálená

14. října 2018 v 07:41

Z důvodu opravy tramvajové trati na křižovatce ulic Lazarská a Spálená dochází od čtvrtka 18. října od 4:30 hodin do pondělí 29. října do 4:30 hodin k obousměrnému přerušení provozu tramvají v úseku Lazarská–Jindřišská.

Do srpna bude uzavřen vstup do metra z Karlova náměstí

9. října 2018 v 11:30

Ode dneška je kvůli výměně eskalátorů a dalším opravám uzavřen vstup do metra z Karlova náměstí. Cestující musí pro vstup i výstup do a ze stanice používat vestibul z Palackého náměstí.

Dopravní opatření v Povltavské ulici

8. října 2018 v 16:23

Zítra začnou stavební práce na rozšíření nájezdové rampy na most Barikádníků v ulici Povltavská v Praze 8. Práce skončí v neděli 18. listopadu. 

Víkend: Noční uzavření tunelů Brusnického a Dejvického

8. října 2018 v 10:15

Z důvodu pravidelné údržby a kontroly technologie tunelů budou Brusnický a Dejvický od 13. října od 23 hodin do 14. října do 5 hodin uzavřeny.

Svezte se historickým trolejbusem Škoda 8Tr

8. října 2018 v 08:22

V neděli 14. října, plánované časy odjezdů z Kundratky: 10:00, 11:00, 13:00, 14:00 a 15:00 hodin. Jízdenky za 35 korun budou prodávány přímo ve voze – nástup bude umožněn zadními dveřmi. Kapacita jízdy je 40 cestujících.

Oprava vozovky ulice K Barrandovu ve směru z centra pokračuje

7. října 2018 v 19:12

V termínu od 9. října do 25. listopadu bude pokračovat oprava vozovky v ulici K Barrandovu ve směru z centra v úseku K Holyni po Pražský okruh. Technická správa komunikací hl. m. Prahy zde kompletně vymění povrch vozovky. Oprava povrchu vozovky směrem do centra proběhla o letních prázdninách...

Další články
Nahoru