dnes
Pondělí - zatazeno
6°C
zítra
Úterý - zatazeno
7°C
pozítří
Středa - polojasno
4°C
Koroptev polní se stěhuje do centra Prahy
V zeleni pod Petřínem se pokusí usadit koroptve. Ilustrační foto: archiv

Koroptev polní se stěhuje do centra Prahy

Koroptev polní sice není v Praze raritou, ale vyskytuje se hlavně v oblastech s otevřenou travnatou krajinou, tedy na městských perifériích. V centru města na ni nenarazíte. To se však nyní možná změní. Dnes dopoledne totiž bude na Petříně vypuštěno několik párů koroptví.

Vypuštění koroptví na Petříně

Akce se uskuteční v sobotu 23. března okolo 10:15 hodin. Koroptve budou vypuštěny do travnatých remízků v blízkosti restaurace Petřínské terasy (kněžský refektář). Lze přijít přímo na místo, anebo vyrazit v 10 hodin ve skupině od mateřské školy v Hellichově ulici 13.

Díky akci „Koroptve se vrací na Petřín“ získá dnes deset párů koroptví nový domov. (více o akci v rámečku). Malá hejna koroptví byla na Petřín vypuštěna již před pěti a dvěma lety.

„Nyní nastává období páření koroptví, takže je šance, že by se koroptve mohly na petřínském vrchu rozmnožit,“ uvedl Jindřich Pavliš ze společnosti Vojanovy sady, která pečuje o zeleň na Petříně.

Riziko pro plaché koroptve by mohli znamenat volně pobíhající psi. Jinak jsou opeřenci plaší, takže by milenci a další návštěvníci Petřína hrozbou být neměli.

I když je koroptev polní v centru Prahy nyní raritou, před padesáti a více lety byla její populace četnější a koroptve často vnikaly i do větších zahrad a parků uprostřed metropole.

Několik hejnek koroptví se vyskytovalo v Letenských sadech, kde pro ně byly dokonce v zimě zřizovány speciální krmelce.

Dnes je populace tohoto opeřence v Praze nejpočetnější na jejím severním a západním okraji.

Jací zástupci zvířecí říše se na Petříně vyskytují? Největší brouk v České republice Roháč obecný, ze savců ježek, netopýr, veverka, plch, zajíc. Z ptáků zde žijí puštík, rehek, budníček, kos, drozd a pěnkava.


Další články
Nahoru