Dnes Neděle - zatazeno 28°C
Zítra Pondělí - prehanky-dest 27°C
Neděle 25. 7. 2021
Svátek má Jakub
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Koronavirus motivoval Česko a Island k nové spolupráci
Thingvellir, národní park na jihozápadě Islandu u poloostrova Reykjanes. Foto: Grethe Boe

Koronavirus motivoval Česko a Island k nové spolupráci

Epidemie koronaviru sice pokazila cestování mezi Českem a Islandem, jinak ovšem motivovala obě země k nové spolupráci. V rozhovoru pro server Pražský patriot to uvedla honorární konzulka Islandu v České republice Klára Dvořáková. 

Na jaké úrovni jsou obchodní styky mezi Českem a Islandem?
Česko a Island mají dlouhodobě dobré vztahy. Země spolu trvale obchodují, i když prostor pro zlepšení tady určitě je. Island je oblíbenou destinací pro české turisty a platí to i naopak, Islanďanům se moc libí Praha.

A co oblast kultury?
S kulturními styky je to ještě lepší. V Česku studovala celá řada islandských filmařů a jiných umělců. Koncertují zde islandští hudebníci. Například na Arktický festival do Prahy letos přijede písničkář Svavar Knutur. Do češtiny je překládána řada islandských autorů. Právě mám rozečtenou knížku Okno na jih, která před Vánoci vyšla v českém překladu od paní Marty Bartoškové.

klara-dvorakova-konzulka

JUDr. Klára Dvořáková, M. A.

Jak se na kontaktech mezi oběma zeměmi podepsala epidemie koronaviru?
Koronavirus sice pokazil cestování mezi Českem a Islandem, jinak ovšem motivoval obě země k nové spolupráci. Island se v tuto chvíli zaměřuje na podporu exportu a podporu investic, a v tomto směru je plánována řada aktivit. V prosinci například proběhl rozhovor mezi islandským a českým ministrem zahraničních věcí, na kterém se na jaro naplánoval první islandsko-český business webinář. Cílem je propojit islandské a české firmy z oblasti inovací. Na přípravě teď pracujeme.

Jaké obchodní možnosti Island poskytuje českým firmám či jednotlivcům?
Island samozřejmě nabízí celou řadu příležitostí, a díky velké rozloze a zároveň velkému rozšíření internetu a digitalizace zejména pro firmy, které operují on-line. Úspěšné jsou i stavební firmy, například Metrostav na Islandu vybudoval už několik tunelů. Islandské ryby jsou výtečné, čehož se už v Česku chytila Icelandic Fish, která je prodává.

Máte informace, že by se nějaká islandská společnost chystala začít podnikat v Česku a naopak?
Česko-islandská firma už existuje, je to Orka Ventures, která se věnuje oblasti krátkodobých úvěrů poskytovaných právě online. Sídlí v Praze, což je takový unikát. Brzo se stane první česko-islandskou online neobankou. Dále islandská Good Spirits Only připravuje distribuci islandského nápoje Bliss Hard Seltzer z Česka do jiných států EU i mimo ni a zcela aktuálně hledá vhodné prodejce a distributory.

Žijí trvale v Česku islandští podnikatelé?
Ano, je jich řada. Někteří z Prahy řídí své islandské projekty, jiní si již vytvořili projekty v Česku. Takovým projektem je také moderní náborová platforma a appka Alfréd, která jednoduše a efektivně spojuje pracovní nabídky s lidmi, co hledají práci.

Dříve se z Islandu ozývaly zprávy, že turismus možná bude potřeba regulovat, aby se ochránila tamní příroda. Jaký odhadujete vývoj, až epidemie skončí?
Koronavirová cestovatelská pauza myslím umožní Islandu znovu se nadechnout a dotáhnout projekty, které Island v oblasti turismu má. Cílem je dělat turismus chytře, tedy ukázat unikátní islandskou přírodu, dbát na její udržitelnost, a samozřejmě také maximálně využít kupní sílu, kterou turisté představují. Ti, kteří na Islandu byli, ví, že služby tady fungují výborně, a i přes svůj drsný ráz je zde cestování pohodlné. Na Islandu se například ani nemusíte obtěžovat výměnou českých korun na islandské, protože všude, a tím myslím opravdu všude, zaplatíte kartou. Island se na české turisty těší.

V jakou část roku a do jakých islandských lokalit doporučujete jet?
Na Island můžete cestovat v každém ročním období a každé přináší jiné možnosti z hlediska vyžití. Hlavní sezóna je od června do září, ale i v tuto dobu musíte počítat s islandským chladnějším a proměnlivým počasím. Je proto potřeba zabalit se tak, abyste se mohli oblékat metodou cibule. Pláštěnku nikdy nezapomenout. Tipy na místa návštěv velmi závisí na množství času. I za dva dny můžete vidět kousíček Islandu, ale 10 a více dnů bude určitě lepší.

A doporučila byste návštěvu po vlastní ose, nebo spíše s cestovkou?
Doporučila bych obě možnosti podle vlastností a zkušeností cestovatele. Nezkušenému cestovateli bych určitě doporučila vydat se poprvé na Island s cestovní kanceláří. Češi milují Island a islandskou přírodu a tomu odpovídá také nepřeberná nabídka českých cestovních kanceláří. I zkušeným cestovatelům se může vyplatit kontaktovat cestovní kancelář za účelem sestavení itineráře, zajištění zapůjčení auta z osvědčené půjčovny a s tím správným pojištěním.

Jsou nějaké chyby, kterých se opakovaně turisté z Česka na Islandu dopouštějí a měli by se jim vyhnout?
Počasí se na Islandu rychle mění, což již mnohokrát uvedlo české turisty do nesnází. Islanďané na problematická místa často upozorňují, ale možná více než v Česku počítají s lidskou opatrností. Zkrátka pozor, na některých místech skutečně mohou znenadání přijít velké vlny, můžete se propadnout, z potůčku se může stát veletok a podobně.

Velké problémy prý dělá turistům na Islandu vítr…
Ano, stačí nedržet si při vystupování z auta pořádně dveře a už tu máme pojistnou událost, která je považována za vaši nedbalost, a tudíž není kryta každým pojištěním. Jsem nejen konzulka, ale i advokátka specializovaná na cestovní ruch a náhradu škody, takže mi má profesní deformace nedovolí odpustit si toto upozornění.


innogy a Hello bank! společně pro udržitelné bydlení

22. července 2021 ve 12:31

Rostoucímu zájmu českých domácností o udržitelné bydlení a o vyšší míru soběstačnosti v oblasti dodávek energií půjde naproti energetická skupina innogy ve spolupráci s Hello bank! z finanční skupiny BNP Paribas. Díky partnerství obou společností se zákazníkům innogy otevírá jednodušší cesta...

Označování elektromobilů a dobíjecích stanic má nová pravidla

21. července 2021 v 08:47

Počet elektromobilů a dobíjecích stanic v Evropě stále roste a v této souvislosti schválila Evropská unie jednotná pravidla pro značení u dobíjecích stanic a vozidel do zásuvky (elektromobily a plug-in hybridy). Konkrétně se jedná vedle osobních vozů i o užitková vozidla, autobusy, autokary,...

Počet nových firem v pohostinství se v prvním pololetí snížil o pětinu

16. července 2021 v 08:30

V prvním pololetí letošního roku vzniklo v České republice 15 924 obchodních společností, což je o 17 % více než loni ve stejném období. Zároveň zaniklo 7 338 společností, o desetinu méně než v prvním pololetí roku 2020. Ne všechna odvětví na tom jsou ale lépe než v začátcích pandemie. Například...

Dobrovolníci PVK získali v rámci projektu MiNiGRANTY přes osm set tisíc korun

16. července 2021 v 07:40

Pražské vodovody a kanalizace společně s Nadačním fondem Veolia i letos rozdělovaly finanční prostředky v rámci 14. ročníku MiNiGRANTŮ. V letošním ročníku získalo 29 zaměstnanců PVK na své projekty částku 828 800 korun.

Odběrové místo na Mariánském náměstí zajišťuje jak PCR, tak antigenní testy i další služby

16. července 2021 v 07:24

Od čtvrtka 15. července je novým provozovatelem odběrového místa na Mariánském náměstí společnost GHC Genetics. Zároveň se zde rozšiřuje spektrum poskytovaných služeb. Vedle PCR testů také antigenní testy, a to jak pro pojištěnce, tak pro samoplátce.

Praha 6 očkovala v Azylovém domě

7. července 2021 v 15:36

Dnes se mobilní očkovací tým vydal do Azylového domu pro muže v ulici Antonína Čermáka v Praze 6, kde během dvou hodin zvládli naočkovat 14 lidí bez domova.

Další články
Nahoru