Dnes Pondělí - polojasno 18°C
Zítra Úterý - polojasno 13°C
Pondělí 10. 5. 2021
Svátek má Blažena
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Koronavirus motivoval Česko a Island k nové spolupráci
Thingvellir, národní park na jihozápadě Islandu u poloostrova Reykjanes. Foto: Grethe Boe

Koronavirus motivoval Česko a Island k nové spolupráci

Epidemie koronaviru sice pokazila cestování mezi Českem a Islandem, jinak ovšem motivovala obě země k nové spolupráci. V rozhovoru pro server Pražský patriot to uvedla honorární konzulka Islandu v České republice Klára Dvořáková. 

Na jaké úrovni jsou obchodní styky mezi Českem a Islandem?
Česko a Island mají dlouhodobě dobré vztahy. Země spolu trvale obchodují, i když prostor pro zlepšení tady určitě je. Island je oblíbenou destinací pro české turisty a platí to i naopak, Islanďanům se moc libí Praha.

A co oblast kultury?
S kulturními styky je to ještě lepší. V Česku studovala celá řada islandských filmařů a jiných umělců. Koncertují zde islandští hudebníci. Například na Arktický festival do Prahy letos přijede písničkář Svavar Knutur. Do češtiny je překládána řada islandských autorů. Právě mám rozečtenou knížku Okno na jih, která před Vánoci vyšla v českém překladu od paní Marty Bartoškové.

klara-dvorakova-konzulka

JUDr. Klára Dvořáková, M. A.

Jak se na kontaktech mezi oběma zeměmi podepsala epidemie koronaviru?
Koronavirus sice pokazil cestování mezi Českem a Islandem, jinak ovšem motivoval obě země k nové spolupráci. Island se v tuto chvíli zaměřuje na podporu exportu a podporu investic, a v tomto směru je plánována řada aktivit. V prosinci například proběhl rozhovor mezi islandským a českým ministrem zahraničních věcí, na kterém se na jaro naplánoval první islandsko-český business webinář. Cílem je propojit islandské a české firmy z oblasti inovací. Na přípravě teď pracujeme.

Jaké obchodní možnosti Island poskytuje českým firmám či jednotlivcům?
Island samozřejmě nabízí celou řadu příležitostí, a díky velké rozloze a zároveň velkému rozšíření internetu a digitalizace zejména pro firmy, které operují on-line. Úspěšné jsou i stavební firmy, například Metrostav na Islandu vybudoval už několik tunelů. Islandské ryby jsou výtečné, čehož se už v Česku chytila Icelandic Fish, která je prodává.

Máte informace, že by se nějaká islandská společnost chystala začít podnikat v Česku a naopak?
Česko-islandská firma už existuje, je to Orka Ventures, která se věnuje oblasti krátkodobých úvěrů poskytovaných právě online. Sídlí v Praze, což je takový unikát. Brzo se stane první česko-islandskou online neobankou. Dále islandská Good Spirits Only připravuje distribuci islandského nápoje Bliss Hard Seltzer z Česka do jiných států EU i mimo ni a zcela aktuálně hledá vhodné prodejce a distributory.

Žijí trvale v Česku islandští podnikatelé?
Ano, je jich řada. Někteří z Prahy řídí své islandské projekty, jiní si již vytvořili projekty v Česku. Takovým projektem je také moderní náborová platforma a appka Alfréd, která jednoduše a efektivně spojuje pracovní nabídky s lidmi, co hledají práci.

Dříve se z Islandu ozývaly zprávy, že turismus možná bude potřeba regulovat, aby se ochránila tamní příroda. Jaký odhadujete vývoj, až epidemie skončí?
Koronavirová cestovatelská pauza myslím umožní Islandu znovu se nadechnout a dotáhnout projekty, které Island v oblasti turismu má. Cílem je dělat turismus chytře, tedy ukázat unikátní islandskou přírodu, dbát na její udržitelnost, a samozřejmě také maximálně využít kupní sílu, kterou turisté představují. Ti, kteří na Islandu byli, ví, že služby tady fungují výborně, a i přes svůj drsný ráz je zde cestování pohodlné. Na Islandu se například ani nemusíte obtěžovat výměnou českých korun na islandské, protože všude, a tím myslím opravdu všude, zaplatíte kartou. Island se na české turisty těší.

V jakou část roku a do jakých islandských lokalit doporučujete jet?
Na Island můžete cestovat v každém ročním období a každé přináší jiné možnosti z hlediska vyžití. Hlavní sezóna je od června do září, ale i v tuto dobu musíte počítat s islandským chladnějším a proměnlivým počasím. Je proto potřeba zabalit se tak, abyste se mohli oblékat metodou cibule. Pláštěnku nikdy nezapomenout. Tipy na místa návštěv velmi závisí na množství času. I za dva dny můžete vidět kousíček Islandu, ale 10 a více dnů bude určitě lepší.

A doporučila byste návštěvu po vlastní ose, nebo spíše s cestovkou?
Doporučila bych obě možnosti podle vlastností a zkušeností cestovatele. Nezkušenému cestovateli bych určitě doporučila vydat se poprvé na Island s cestovní kanceláří. Češi milují Island a islandskou přírodu a tomu odpovídá také nepřeberná nabídka českých cestovních kanceláří. I zkušeným cestovatelům se může vyplatit kontaktovat cestovní kancelář za účelem sestavení itineráře, zajištění zapůjčení auta z osvědčené půjčovny a s tím správným pojištěním.

Jsou nějaké chyby, kterých se opakovaně turisté z Česka na Islandu dopouštějí a měli by se jim vyhnout?
Počasí se na Islandu rychle mění, což již mnohokrát uvedlo české turisty do nesnází. Islanďané na problematická místa často upozorňují, ale možná více než v Česku počítají s lidskou opatrností. Zkrátka pozor, na některých místech skutečně mohou znenadání přijít velké vlny, můžete se propadnout, z potůčku se může stát veletok a podobně.

Velké problémy prý dělá turistům na Islandu vítr…
Ano, stačí nedržet si při vystupování z auta pořádně dveře a už tu máme pojistnou událost, která je považována za vaši nedbalost, a tudíž není kryta každým pojištěním. Jsem nejen konzulka, ale i advokátka specializovaná na cestovní ruch a náhradu škody, takže mi má profesní deformace nedovolí odpustit si toto upozornění.


Tahounem spotřeby CNG jsou rozvážkové služby

8. května 2021 v 07:58

Spotřeba zemního plynu v dopravě ani v posledních měsících neklesá, naopak v některých segmentech roste. Tahounem jsou rozvážkové služby, které kvůli rok trvajícím omezením obchodů a restaurací čelí zvýšené poptávce zákazníků po online nákupech s dovážkou až domů. Právě zvýšené poptávce musely...

Rekordních 11 320 lidí bylo v Praze očkováno během čtvrtka

7. května 2021 ve 14:22

V Praze přibylo ve čtvrtek 174 potvrzených případů nákazy koronavirem, což je nejnižší čtvrteční nárůst od konce loňských letních prázdnin. Očkování v hlavním městě nadále zrychluje, čtvrtek posunul rekord v denním počtu podaných dávek na 11 320. Vyplývá to z dat na webu ministerstva...

Dodávky Pfizer do očkovacího centra na Hůrce

6. května 2021 v 10:10

Očkovací centrum v Poliklinice Hůrka na Slunečním náměstí se podařilo zařadit na seznam očkovacích míst vakcínou Pfizer a obyvatelé Prahy 13 tak budou mít komfortní přístup k očkování. 

Praha 6 znovu podpoří místní podnikatele

5. května 2021 ve 21:11

Radní Prahy 6 na mimořádném jednání schválili podmínky pro poskytnutí podpory podnikatelům, kteří si od městské části pronajímají provozovnu a ve své činnosti byli postiženi koronavirovou pandemií. Za čtvrté čtvrtletí roku 2020 je Praha 6 připravena poskytnout místním podnikatelům slevu 50 % ze...

JRD zahájila výstavbu projektu Bohdalecké kvarteto

4. května 2021 v 08:35

Společnost JRD Development, člen skupiny JRD Group, zahájila výstavbu energeticky úsporného projektu Bohdalecké kvarteto, který vyroste nedaleko rodného domu houslového virtuosa Kubelíka. 

On-line kulatý stůl „Kontribuce investorů: ano či ne?“

4. května 2021 v 08:27

Kulatý stůl k tématu „Konstribuce investorů“ se pod patronací poslankyně Moniky Červíčkové koná dnes na půdě Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR od 9:30 hodin on-line. 

V sobotu přibylo v Praze méně nakažených než před týdnem

2. května 2021 ve 14:42

Laboratoře Praze odhalily v sobotu dalších 126 případů nemoci covid-19, to je o 47 méně pozitivních testů než před týdnem, uvedla ČTK.

Další články
Nahoru