Dnes Sobota - obcasny-dest 12°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 11°C
Sobota 18. 5. 2024
Svátek má Nataša
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Kořeny osobností: Mistři světa v kolové mají v botanické zahradě strom
Jménem obou bratrů vysadil jasan americký mladší ze slavného sportovního dua - Jan Pospíšil. Zdroj foto: se souhlasem Bohumil Černý

Kořeny osobností: Mistři světa v kolové mají v botanické zahradě strom

Projekt Kořeny osobností a Stezka osobností v trojské botanické zahradě  je bohatší o další strom a významná jména. Prvními osobnostmi projektu v roce 2023 jsou legendy české a československé sálové cyklistiky, bratři Jindřich a Jan Pospíšilovi, dvacetinásobní mistři světa v kolové. Jan Pospíšil včera i jménem svého bratra Jindřicha včera v areálu zahrady vysadil jasan americký. Informovala o tom jedna z iniciátorek projektu Darina Miklovičová.

Bratři Jindřich (* 1942) a Jan (* 1945) Pospíšilovi jsou trenéři a hráči kolové. Jsou nejúspěšnějšími sportovci v historii této disciplíny v celosvětovém měřítku. Dvacetkrát se stali mistry světa, šestnáctkrát vyhráli Evropský pohár v kolové. Pro své úspěchy získali jednou ocenění Sportovec roku a osmkrát ocenění Král cyklistiky, připomněla Miklovičová. 

V roce 2014 byli uvedeni do Síně slávy Českého svazu cyklistiky. S hráčskou kariérou se rozloučili na mistrovství světa v roce 1988 ziskem dvacáté zlaté medaile. Pokračovali však jako trenéři, a to zejména v zahraničí. Jan působil ve Švýcarsku a Jindřich v Rakousku. Na jejich úspěchy v tomto sportu již žádný další cyklista nenavázal. Kolová je stále populárním sportem v řadě evropských zemí, například v Německu, Švýcarsku, Rakousku nebo Francii.

„Těší mě, že právě takové sportovní legendy, jako jsou bratři Pospíšilovi, obohatily náš projekt Kořeny osobností. Doplnili řadu významných českých sportovců, jejichž jména rezonují i v mezinárodním měřítku, a myslím, že bychom si je měli připomínat, stejně jako jejich úspěchy. My se o to snažíme prostřednictvím našeho projektu, v němž budeme i nadále pokračovat,“ uvedl Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy

„Velmi si vážíme toho, že můžeme být součástí tohoto krásného projektu v pražské botanické zahradě. Těší nás, že se zařadíme mezi další významné osobnosti a sportovce, z nichž mnozí byli našimi přáteli. Byli bychom rádi, kdyby si i mladá generace připomínala krásy přírody i krásy sportu, třeba cyklistiky,“ řekl Jan Pospíšil.

Mohutný americký jasan

Bratři Pospíšilovi mají v botanické zahradě v Troji svůj jasan americký. Tento strom pochází z východní části Severní Ameriky. Vyskytuje se od jihovýchodu Kanady až na jih po severní Floridu a východní Texas. Roste především v listnatých lesích na vlhkých půdách až do nadmořských výšek přesahujících lehce 1000 metrů. Tento dvoudomý opadavý strom dorůstá výšky až 35 metrů. Jeho mohutný kmen může mít obvod přes tři metry.

„V Evropě se pěstuje od první poloviny 18. století, u nás od druhé poloviny 18. století, tedy od doby, kdy univerzitní botanická zahrada byla na pražském Smíchově. A jaká je souvislost mezi famózními výkony bratrů Pospíšilových a jasanem? Jasany mají vynikající dřevo, které se často používá na podlahy sportovních hal. Vysazený jasan budiž tedy připomínkou jejich sportovních úspěchů,“ sdělil Tomáš Vencálek, kurátor dřevin, který rostliny pro projekt Kořeny osobností vybírá


Autor: Jan Puci

Očkování zvířat osob bez domova

Dnes v 15:07

V areálu noclehárny Michle proběhne 22. května od 9 do 11:30 hodin již tradiční očkování zvířat osob bez domova.

Praha 4 hledá členy do komise pro Eurovolby

Včera ve 14:47

Praha 4 uvítá na doplnění komisí pro Eurovolby 2024 nové zájemce o členství. Vhodné je i pro studenty 18+ a zdatnější seniory. Bydliště na Praze 4 není podmínkou.

Praha 13: Pomozte zajistit hladký průběh voleb

Včera v 10:46

Ve dnech 7. a 8. června proběhnou volby do Evropského parlamentu. Volební komise, které zajišťují průběh hlasování a následné sčítání hlasů, nejsou dosud plně obsazeny.

Hasiči zasahovali u převráceného návěsu

16. května 2024 ve 21:55

Ve čtvrtek 16. května od 18:45 hodin zasahovali hasiči ze dvou stanic v ulici Českobrodská v Praze 10. Převrátil se tam plně naložený návěs. Hasiči museli vyložit náklad před jeho vyproštěním.

Poslední rozloučení s Harapesem bude v Národním divadle

16. května 2024 v 18:25

Poslední rozloučení s tanečníkem a hercem Vlastimilem Harapesem, který zemřel ve středu ve věku 77 let, se uskuteční 27. května v poledne v Národním divadle (ND). Informoval o tom mluvčí ND Tomáš Staněk. Harapes, který byl dlouholetým baletním sólistou Národního divadla a později baletní soubor...

Další články
Nahoru