Dnes Pondělí - polojasno 20°C
Zítra Úterý - polojasno 25°C
Pondělí 25. 9. 2023
Svátek má Zlata
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Kořeny osobností: Mistři světa v kolové mají v botanické zahradě strom
Jménem obou bratrů vysadil jasan americký mladší ze slavného sportovního dua - Jan Pospíšil. Zdroj foto: se souhlasem Bohumil Černý

Kořeny osobností: Mistři světa v kolové mají v botanické zahradě strom

Projekt Kořeny osobností a Stezka osobností v trojské botanické zahradě  je bohatší o další strom a významná jména. Prvními osobnostmi projektu v roce 2023 jsou legendy české a československé sálové cyklistiky, bratři Jindřich a Jan Pospíšilovi, dvacetinásobní mistři světa v kolové. Jan Pospíšil včera i jménem svého bratra Jindřicha včera v areálu zahrady vysadil jasan americký. Informovala o tom jedna z iniciátorek projektu Darina Miklovičová.

Bratři Jindřich (* 1942) a Jan (* 1945) Pospíšilovi jsou trenéři a hráči kolové. Jsou nejúspěšnějšími sportovci v historii této disciplíny v celosvětovém měřítku. Dvacetkrát se stali mistry světa, šestnáctkrát vyhráli Evropský pohár v kolové. Pro své úspěchy získali jednou ocenění Sportovec roku a osmkrát ocenění Král cyklistiky, připomněla Miklovičová. 

V roce 2014 byli uvedeni do Síně slávy Českého svazu cyklistiky. S hráčskou kariérou se rozloučili na mistrovství světa v roce 1988 ziskem dvacáté zlaté medaile. Pokračovali však jako trenéři, a to zejména v zahraničí. Jan působil ve Švýcarsku a Jindřich v Rakousku. Na jejich úspěchy v tomto sportu již žádný další cyklista nenavázal. Kolová je stále populárním sportem v řadě evropských zemí, například v Německu, Švýcarsku, Rakousku nebo Francii.

„Těší mě, že právě takové sportovní legendy, jako jsou bratři Pospíšilovi, obohatily náš projekt Kořeny osobností. Doplnili řadu významných českých sportovců, jejichž jména rezonují i v mezinárodním měřítku, a myslím, že bychom si je měli připomínat, stejně jako jejich úspěchy. My se o to snažíme prostřednictvím našeho projektu, v němž budeme i nadále pokračovat,“ uvedl Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy

„Velmi si vážíme toho, že můžeme být součástí tohoto krásného projektu v pražské botanické zahradě. Těší nás, že se zařadíme mezi další významné osobnosti a sportovce, z nichž mnozí byli našimi přáteli. Byli bychom rádi, kdyby si i mladá generace připomínala krásy přírody i krásy sportu, třeba cyklistiky,“ řekl Jan Pospíšil.

Mohutný americký jasan

Bratři Pospíšilovi mají v botanické zahradě v Troji svůj jasan americký. Tento strom pochází z východní části Severní Ameriky. Vyskytuje se od jihovýchodu Kanady až na jih po severní Floridu a východní Texas. Roste především v listnatých lesích na vlhkých půdách až do nadmořských výšek přesahujících lehce 1000 metrů. Tento dvoudomý opadavý strom dorůstá výšky až 35 metrů. Jeho mohutný kmen může mít obvod přes tři metry.

„V Evropě se pěstuje od první poloviny 18. století, u nás od druhé poloviny 18. století, tedy od doby, kdy univerzitní botanická zahrada byla na pražském Smíchově. A jaká je souvislost mezi famózními výkony bratrů Pospíšilových a jasanem? Jasany mají vynikající dřevo, které se často používá na podlahy sportovních hal. Vysazený jasan budiž tedy připomínkou jejich sportovních úspěchů,“ sdělil Tomáš Vencálek, kurátor dřevin, který rostliny pro projekt Kořeny osobností vybírá


Autor: Jan Puci

Jak bude vypadat nové centrum Hostivaře? Určí to urbanistická soutěž

21. září 2023 ve 14:49

Společnost Zelená Hostivař patřící do skupiny JRD Group ve spolupráci s Prahou 15 a magistrátem vyhlašuje urbanistickou soutěž „Nové centrum Hostivař“, realizovanou Českou komorou architektů (ČKA), která určí podobu rozvoje okolí tramvajové smyčky na křížení ulic Průmyslová a Plukovníka...

Hořelo na střeše Lidlu v Praze 5

20. září 2023 ve 21:34 | Aktualizováno v 22:04

Tři jednotky pražských profesionálních hasičů zasahovaly ve středu 20. září před 15. hodinou v ulici K Barrandovu v Praze 5 u požáru na střeše prodejny Lidl. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Další články
Nahoru