dnes
Středa - jasno
4°C
zítra
Čtvrtek - polojasno
5°C
pozítří
Pátek - prehanky-snih-dest
4°C
Kontroverzní smlouva budí nevoli: Pražský primátor a radní budou do voleb dostávat rady za desítky tisíc, zaplatí to městská kasa
Budova magistrátu, ve které jednají pražští radní. Foto: archiv

Kontroverzní smlouva budí nevoli: Pražský primátor a radní budou do voleb dostávat rady za desítky tisíc, zaplatí to městská kasa

Smlouva o konzultační a poradenské činnosti mezi hlavním městem Prahou a Romanem Jochem, díky které si do podzimních komunálních voleb přijde bývalý poradce expremiéra Petra Nečase na 140 tisíc korun, vzbudila u čtenářů serveru Pražský patriot velkou nevoli. V čem smlouva spočívá? Co je přesně její náplní? Takhle šetří pražský magistrát? Tyto a další otázky přišly do redakce. I když je smlouva, všetně jejích příloh, veřejně dostupná, některé pasáže se mohou zdát nesrozumitelné.

Rozhodli jsme se proto kontrakt, který lze v době všeobecného šetření veřejných rozpočtů považovat za kontroverzní (výdaje na tuto smlouvu totiž půjdou z pražského rozpočtu), podrobit analýze a převést do „lidské řeči".

Nejdříve si shrňme fakta. V úterý 22. dubna schválili pražští radní (Rada hl. m. Prahy je složena výhradně z členů TOP 09) smlouvu mezi Hl. městem Prahou a MUDr. Romanem Jochem o konzultační a poradenské činnosti. Smlouva je uzavřena na půl roku. Proč vedení města o Jochovy služby tak stálo, když pro primátora pracuje několikačlenný poradenský sbor na plný úvazek?

roman-joch-nahled

Roman Joch

Důvod je vysvětlen v úvodním ustanovení smlouvy. Klient (Praha zastoupena Kanceláří primátora) má „průběžnou potřebu odborně a nestranně vyhodnocovat a reagovat na související podněty v médích a tisku o různé problematice a získávat a doplňovat příslušné informace, které budou sloužit pro rozhodování klienta o postupu a způsobu konkrétní realizace těchto úkolů v prezentaci jejich řešení.“

„Veřejnou zakázkou se řeší potřeba odborného a nestranného vyhodnocování a reakcí na související podněty v médiích a tisku a vypracovávání úvodních slov a projevů primátora na akcích politického a společenského významu,“ uvádí důvodová zpráva smlouvy.

1500 korun za písemně vypracovaný projev

Máte pocit, že tomu nerozumíte? Třeba to bude patrnější z předmětu smlouvy. „Poradce bude poskytovat konzultace a porady (…), zajišťovat a vyhodnocovat potřebné informace dle jeho průběžných požadavků.“ Této „poradenské činnosti“ se bude Roman Joch dle smlouvy věnovat v průměru 40 hodin měsíčně. Jednou týdne se předpokládá „osobní či písemná konzultace, či její písemný výstup, například zpracovaný koncept článku“.

Anketa

Považujete nové výdaje vedení Prahy na poradenskou činnost za smysluplné?

50.2%
(50.2%)
49.8%
(49.8%)
Za těchto 40 hodin poradenské činnosti půjde z městské kasy měsíčně 18 000 korun. To je 450 korun za hodinu této činnosti. Jak dlouho nad jednotlivými konzultacemi, či tvorbou jednotlivých výstupů poradce stráví, smlouva nehovoří.

Kromě „poradenské činnosti“ je předmětem smlouvy i „rétorská činnost“. Poradce se zavazuje pro primátora, radní a další představitele hl. m. Prahy vypracovávat především projevy a úvodní slova. Rozsah této činnosti bude ustanoven průběžně dle aktuálních požadavků. Odměna? 1500 korun za každý písemně vypracovaný projev pro klienta.

Náklady na spolupráci mohou přesáhnout 140 000

Celková odměna pro Romana Jocha za poradenskou i rétorskou činnost za dobu trvání smlouvy, což je šest měsíců, nepřesáhne 140 000 korun bez DPH. Jenže, smlouva nevylučuje, že Praha bude nakonec poradci platit více. Pokud totiž bude vykazovaná poradenská činnost o více než polovinu většího rozsahu, než je uvedeno ve smlouvě, rozsah činnosti i výše smluvní odměny poradce může být upravena, aby „obojí co nejblíže odpovídalo skutečnému rozsahu a náročnosti požadované a realizované činnosti“.

Pokud se obě strany na změně rozsahu poradenské činnosti nedohodnou, poradce vykáže, kolik hodin „nad plán“ pracoval. Hodinová sazba? 375 korun. Činnost poradce bude u těchto „přesčasů" vykazována „timesheetem“ potvrzeným klientem.

I když jsou ve smluvní odměně „obsaženy veškeré další náklady a výdaje poradce, které mu mohou v rámci jeho poradenské a rétorské činnosti dle této smlouvy vzniknout,“ ze smlouvy vyplývá, že městská kasa se může na těchto nákladech podílet. Kdy? Pravidla jsou dána. Pokud tyto náklady přesáhnou tisícovku měsíčně, uhradí je magistrát.

Smlouva připouští i další zvýšení nákladu pro Prahu. Pokud by totiž „poradce z důvodů zpracování zadané problematiky měl vykonat cestu mimo Prahu přes vzdálenost 50 kilometrů, může přeúčtovat klientovi náklady na cestovné". Pokud s tím tedy klient bude souhlasit. Čistě hypoteticky tak poradce může při tvorbě podkladů pro vedení Prahy cestovat po celé republice.

Vraťme se ještě k úvodnímu ustanovení smlouvy. Píše se zde, mimo jiné, že „poradce je dlouhodobě specializován a má zkušenost v mediální oblasti, což klientovi doložil.“

Magistrát: nikoho jiného nechceme, dokáže to jen on!

Máte pocit, že byste také takové charakteristice odpovídali? Nebo někdo z vašeho okolí, kdo hledá brigádu? Zároveň si věříte, že byste výše uvedené úkoly zvládli? Tak proč to nezkusit, vedení Prahy přeci peníze na dalšího poradce určitě najde, možná si říkáte. Než pošlete nabídku primátorovi na poradenství, seznamte se nejdříve s přílohou důvodové zprávy, která je součástí úterního usnesení radních. Možná pak ztratíte chuť zkusit to.

Zpráva sděluje, že „je objektivně a beze vší pochybnosti prokázáno, že předmět veřejné zakázky může být realizován pouze určeným dodavatelem z důvodu zvláštnosti předmětu planění zakázky.“ Lze to tedy vysvětlit tak, že například zpracovat koncept článku, či připravit projev primátora, umí jen jeden člověk, a tím je „beze vší pochybnosti" Roman Joch?

Minimálně vedení města, které smlouvu minulý týden schválilo, si to myslí. Aby nebyly žádné pochybnosti, další část přílohy důvodové zprávy uvádí, že poptávanou „konzultační a poradenskou a rétorskou činnost týkající se zejména oblastí vnějších vztahů, public relations, je schopen nabídnout pouze jejich autor, kterým je MUDr. Roman Joch.“

Proč nebylo vypsáno otevřené výběrové řízení?

Příloha uvádí, že Joch své kvality prokázal v minulosti například při působení v úřadu předsedy vlády. Má prý také dobré znalosti místního prostředí a fungování pražského magistrátu.

I když je vedení města tak přesvědčeno o výjimečnosti osloveného a „nasmlouvaného“ Romana Jocha, proč přeci jen nevypsalo otevřené řízení? Co kdyby se našel někdo ještě lepší, kdo by si odměnu zasloužil více? I na tuto „šťouravou“ otázku tvůrci kontraktu mysleli.

„Za předpokladu, že by tato veřejná zakázka byla vypsána formou otevřeného řízení, lze jednoznačně přepokládat, že nový uchazeč by nemohl plně navázat na již odvedenou práci v předchozím období, že by se musel znovu a od začátku seznamovat s prostředím zadavatele, jeho nastavenou koncepcí řízení a filozofií,“ uvádí se v příloze důvodové zprávy.

Čtěte také: Tome, s médii to musíš umět. Radil Nečasovi, teď má Joch od Prahy smlouvu na pomoc Hudečkovi 


Další články
Nahoru