dnes
Neděle - jasno
31°C
zítra
Pondělí - zatazeno
30°C
pozítří
Úterý - prehanky-dest
29°C
Kontroverzní pohled na nevěru: Může nám dokonce i pomoci, nikdo není úplná oběť
Nevěra dokázala zlomit už nejedno srdce. Ilustrační foto: Freeimages.com

Kontroverzní pohled na nevěru: Může nám dokonce i pomoci, nikdo není úplná oběť

Hektická doba zaměřená na pracovní výkon podle sexuologů přináší i problémy v intimní oblasti. Typické jsou například poruchy erekce, u velmi zaměstnaných lidí pokles sexuálních potřeb.

U mužů je to výraznější, když je to spojeno s ekonomickými trampotami či pracovním přetížením. Bývá to ale i u žen – u nich to spíš způsobují větší starosti o rodinu a zdraví.

Z práce ale bývají přetížené i některé ženy. „Především typické manažerky, pro které je práce jednoznačně na prvním místě a které odkládají rodinné zařizování. I partnerský vztah je u nich trochu posunutý dozadu,“ uvedl pražský sexuolog a psychiatr Jaroslav Vaněk.

Jak muži, tak ženy ale nejčastěji přicházejí do ordinací „cvokařů“ se vztahovými problémy. Vztahové problémy mají všichni. To je typická vlastnost, člověk je tvor společenský, takže se kvůli společenským vztahům také trápí. Časté jsou i problémy týkající se intimních vztahů

Je to jiné u mužů a u žen? V jistém smyslu ano – muži nerodí, nekojí. Problémy ale prožívají emotivně i oni. „I oni mají velmi důvěrné problémy. Bazální emoční pocity bývají stejné,“ pokračoval Vaněk.

Jedná se o radost, smutek, úzkost. Podle Vaňka by pomohlo umění respektovat druhého člověka, přijetí toho, jaký skutečně je. To by zabránilo mnoha vztahovým nesvárům.

Lidé se s problémy v ordinacích otevírají různě. Jsou ženy, které jsou schopné se otevřít, jiné nejsou. Totéž u mužů. Neznamená to ale, že když se neotevřou jednomu terapeutovi, že se to nepodaří jinému. Každému sedne někdo jiný.

Co by měl člověk dělat, ale předešel některým problémům způsobeným hektickým způsobem života? Všeho s mírou. I práce. Nikdo by se neměl dlouhodobě přetěžovat, aby nebyl vytížen a problémy mu nezačaly přerůstat přes hlavu.

Den by neměl být protkán stresem a nadměrným množstvím práce, které je pak plná hlava. Následně totiž člověk přijde večer domů, je podrážděný a začínají vztahové problémy. A je to kolotoč. V rámci možností je potřeba zvolnit.

Nevěra

K lásce odnepaměti patří i nevěra. Nikdo není úplná oběť a nikdo naprostý pachatel. „Pochopit okolnosti, které vedou k tomu, že člověk neudrží své vášně na uzdě, či vede tak povrchní způsob života, který je pro nevěru typický, není snadné a nedá se to vyřešit za jediný den,“ uvedl psychoterapeut Pavel Špatenka..

Ale co když člověk zjistí, že ho partner podvádí? To přece bolí. Může se člověk připravit na to, že mu partner bude nevěrný? „Můžete se připravit na autonehodu? Nebo na smrt blízkého? Můžete. Sebepoznání vám to umožní, ale vždy musíte počítat s tím, že nikdy předem nebudete přesně vědět, jak vaše nitro zareaguje,“ pokračoval Špatenka pro server Pražský patriot.

Anketa

Byli jste někdy svému partnerovi nevěrní?

53.6%
(53.6%)
46.4%
(46.4%)
Nevěru vnímá jako jednu z cest, jak je možné dostat se ven ze začarovaného kruhu milostné krize. „Taková zkušenost mnohdy osvobodí člověka od iluzí, které mu předtím bránily v dalším vývoji jeho dlouhodobého vztahu,“ uvedl.

Podle něj převažuje neschopnost řešit partnerská nedorozumění, konflikty ve vztazích, o kterých je třeba komunikovat. „Neschopnost nést zklamání a obecně neschopnost pochopit to, co vztah mezi dvěma lidmi přináší, jsou živnou půdou pro rychlá a zkratkovitá jednání, pro to, jak řešit prázdnotu, která v každém vztahu nutně vyvstane,“ řekl.

Mnoho lidí řeší prázdnotu právě nevěrou. „Takže osvěta ano, ale měla by směrovat ke kořenům nevěry, k jejím příčinám,“ řekl Špatenka. Zná mnoho případů, kdy nevěra lidem pomohla.

„Nikoho k nevěře nenabádám, ale pokud už se to stane a pomůžete člověku podívat se na nevěru jiným způsobem, jinou optikou, z jiného úhlu, dokáže se mnohdy zbavit pocitů křivd a pocitu zrady, protože pochopí, čím k nevěře přispěl a jaké podmínky (mnohdy pasivně) pro nevěru spoluvytvářel,“ uzavřel.


Autor: Anna Skálová

Tipy na správné třídění odpadu po letním pikniku či zahradní grilovačce

2. srpna 2020 v 07:02

Plastové obaly od olejových marinád, jednorázové kelímky, plynové kartuše nebo obaly opalovacích krémů patří k těm odpadům, které vznikají primárně během letního grilování, pikniků nebo při kempování. Pražské služby přináší sérii tipů, jak tyto odpadní komodity správně...

Charitativní závod RUN for HELP zajistil rehabilitační pobyt pro lidi po amputaci

30. července 2020 v 11:38

I letos Rehabilitační klinika Malvazinky podpořila charitativní běžecký závod pro celou rodinu příhodně pojmenovaný RUN for HELP. Akce se uskutečnila v sobotu 25. července na Letné za podpory Prahy 7 .   

Praha 11 zve na lekce jógy zdarma

23. července 2020 v 18:52

Zacvičit si jógu v areálu Chodovské tvrze mohou zájemci každou středu. Městská část Praha 11 tu společně s Domem jógy pořádá lekce jógy zdarma. Probíhají jednou týdně a na své si tu přijdou jak začátečníci, tak i pokročilí.

Thomayerova nemocnice otevřela nový provoz moderní magnetické rezonance

23. července 2020 v 18:06

Thomayerova nemocnice otevřela nový provoz magnetické rezonance MAGNETOM Altea. 

Další články
Nahoru