Dnes Pondělí - zatazeno 12°C
Zítra Úterý - oblacno 15°C
Pondělí 19. 4. 2021
Svátek má Rostislav
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Kontroverzní pohled na nevěru: Může nám dokonce i pomoci, nikdo není úplná oběť
Nevěra dokázala zlomit už nejedno srdce. Ilustrační foto: Freeimages.com

Kontroverzní pohled na nevěru: Může nám dokonce i pomoci, nikdo není úplná oběť

Hektická doba zaměřená na pracovní výkon podle sexuologů přináší i problémy v intimní oblasti. Typické jsou například poruchy erekce, u velmi zaměstnaných lidí pokles sexuálních potřeb.

U mužů je to výraznější, když je to spojeno s ekonomickými trampotami či pracovním přetížením. Bývá to ale i u žen – u nich to spíš způsobují větší starosti o rodinu a zdraví.

Z práce ale bývají přetížené i některé ženy. „Především typické manažerky, pro které je práce jednoznačně na prvním místě a které odkládají rodinné zařizování. I partnerský vztah je u nich trochu posunutý dozadu,“ uvedl pražský sexuolog a psychiatr Jaroslav Vaněk.

Jak muži, tak ženy ale nejčastěji přicházejí do ordinací „cvokařů“ se vztahovými problémy. Vztahové problémy mají všichni. To je typická vlastnost, člověk je tvor společenský, takže se kvůli společenským vztahům také trápí. Časté jsou i problémy týkající se intimních vztahů

Je to jiné u mužů a u žen? V jistém smyslu ano – muži nerodí, nekojí. Problémy ale prožívají emotivně i oni. „I oni mají velmi důvěrné problémy. Bazální emoční pocity bývají stejné,“ pokračoval Vaněk.

Jedná se o radost, smutek, úzkost. Podle Vaňka by pomohlo umění respektovat druhého člověka, přijetí toho, jaký skutečně je. To by zabránilo mnoha vztahovým nesvárům.

Lidé se s problémy v ordinacích otevírají různě. Jsou ženy, které jsou schopné se otevřít, jiné nejsou. Totéž u mužů. Neznamená to ale, že když se neotevřou jednomu terapeutovi, že se to nepodaří jinému. Každému sedne někdo jiný.

Co by měl člověk dělat, ale předešel některým problémům způsobeným hektickým způsobem života? Všeho s mírou. I práce. Nikdo by se neměl dlouhodobě přetěžovat, aby nebyl vytížen a problémy mu nezačaly přerůstat přes hlavu.

Den by neměl být protkán stresem a nadměrným množstvím práce, které je pak plná hlava. Následně totiž člověk přijde večer domů, je podrážděný a začínají vztahové problémy. A je to kolotoč. V rámci možností je potřeba zvolnit.

Nevěra

K lásce odnepaměti patří i nevěra. Nikdo není úplná oběť a nikdo naprostý pachatel. „Pochopit okolnosti, které vedou k tomu, že člověk neudrží své vášně na uzdě, či vede tak povrchní způsob života, který je pro nevěru typický, není snadné a nedá se to vyřešit za jediný den,“ uvedl psychoterapeut Pavel Špatenka..

Ale co když člověk zjistí, že ho partner podvádí? To přece bolí. Může se člověk připravit na to, že mu partner bude nevěrný? „Můžete se připravit na autonehodu? Nebo na smrt blízkého? Můžete. Sebepoznání vám to umožní, ale vždy musíte počítat s tím, že nikdy předem nebudete přesně vědět, jak vaše nitro zareaguje,“ pokračoval Špatenka pro server Pražský patriot.

Anketa

Byli jste někdy svému partnerovi nevěrní?

53.5%
(53.5%)
46.5%
(46.5%)
Nevěru vnímá jako jednu z cest, jak je možné dostat se ven ze začarovaného kruhu milostné krize. „Taková zkušenost mnohdy osvobodí člověka od iluzí, které mu předtím bránily v dalším vývoji jeho dlouhodobého vztahu,“ uvedl.

Podle něj převažuje neschopnost řešit partnerská nedorozumění, konflikty ve vztazích, o kterých je třeba komunikovat. „Neschopnost nést zklamání a obecně neschopnost pochopit to, co vztah mezi dvěma lidmi přináší, jsou živnou půdou pro rychlá a zkratkovitá jednání, pro to, jak řešit prázdnotu, která v každém vztahu nutně vyvstane,“ řekl.

Mnoho lidí řeší prázdnotu právě nevěrou. „Takže osvěta ano, ale měla by směrovat ke kořenům nevěry, k jejím příčinám,“ řekl Špatenka. Zná mnoho případů, kdy nevěra lidem pomohla.

„Nikoho k nevěře nenabádám, ale pokud už se to stane a pomůžete člověku podívat se na nevěru jiným způsobem, jinou optikou, z jiného úhlu, dokáže se mnohdy zbavit pocitů křivd a pocitu zrady, protože pochopí, čím k nevěře přispěl a jaké podmínky (mnohdy pasivně) pro nevěru spoluvytvářel,“ uzavřel.


Autor: Anna Skálová

Praha 4: Zdarma cvičení s prvky Tai chi na Pankráci se vrací

14. dubna 2021 v 11:47

Pro všechny sportovní nadšence je i letos, stejně jako vloni, připraveno outdoorové Tai chi cvičení v parku Na Pankráci pod vedením Vlasty Pechové. První lekce proběhne 17. května od 18 hodin.

Iniciativa Daruju Krev spouští novou aplikaci pro dárce

5. dubna 2021 v 07:53

K příležitosti Světového dne zdraví spustí iniciativa Daruju Krev novou verzi mobilní aplikace, s jejímž vývojem začal loni student David Stančík. Nová verze má zpříjemnit proces darování krve a motivovat stávající i nové dárce. 

Letiště Praha spouští službu Fly via Prague pro přestupující cestující

30. března 2021 v 07:24

Letiště Praha od prvního dubna spustí službu pro nový segment cestujících, kteří v Praze přestupují mezi na sobě nezávislými lety různých dopravců. Projekt Fly via Prague posílí potenciál pražského letiště jako přestupního bodu a přispěje k většímu komfortu i v době postupného obnovování leteckého...

Jana Jůzlová: Toulky Pojizeřím

22. března 2021 v 15:31

Jizera je s délkou 165 km devátou nejdelší řekou v České republice. Její tok prochází rozmanitými oblastmi, z nich některé jsou turisticky dobře známé (Jizerské hory, Český ráj), jiné méně navštěvované (Boleslavsko a Dolní Pojizeří), přesto však nabízejí pozoruhodné kulturní památky a...

Další články
Nahoru