dnes
Pátek - jasno
23°C
zítra
Sobota - bourky
23°C
pozítří
Neděle - bourky
24°C
Kontroverzní plán z Jančíkovy éry na lanovku za stovky milionů přes Prokopské údolí znovu ožívá
Vizualizace barrandovské zastávky lanovky u současné konečné tramvají.

Kontroverzní plán z Jančíkovy éry na lanovku za stovky milionů přes Prokopské údolí znovu ožívá

Smělý plán, který v minulosti vyvolal pozdvižení nejen na radnici Prahy 5 a dalších zúčastněných úřadech, ale také v médiích a u veřejnosti, znovu ožívá. Městská část Praha 5 téměř před pěti lety přišla pod vedením starosty Milana Jančíka s návrhem na výstavbu kabinové lanovky přes Prokopské údolí. Plán nyní oživuje tehdejší zastupitel páté městské části a současný kandidát na starostu Prahy 5 za hnutí PRO PRAHU Jan Skalický.

Více než dva kilometry dlouhá lanovka (2062 metrů) měla spojit Barrandov s Novými Butovicemi. Dvě kabiny zavěšené na lanech podepřených jedním sloupem, ve výšce 32 až 45 metrů a s dobou jízdy zhruba šest minut. Lanovka by začínala u konečné stanice tramvaje na Barrandově a vedla přes Prokopské a Dalejské údolí ke stanici metra Nové Butovice.

„Ten projekt měl a má smysl. Existuje studie s jasnými čísly, vizí i cenou, a pokud dostanu důvěru od občanů Prahy 5, lanovka mezi Barrandovem a Novými Butovicemi nezůstane jen na papíře. Kabiny by byly schopny přepravit až 550 lidí za hodinu a výrazně zkrátit dobu cestování, nemluvě o atraktivitě, kterou nejen Praze 5 tato stavba přinese. A maximálních 600 milionů korun jako cena není nic výjimečného v rámci dopravních staveb v Praze, naopak třeba tramvaj na Barrandov stála několik miliard korun. Případný most by byl také úplně o jiných částkách. Navíc chceme projekt financovat z evropských fondů,“ uvedl Skalický.

Čtěte také: Lanovky v Praze: petřínská není jediná

Do každé kabiny by se vešlo až šedesát lidí. Lanovka by byla součástí Pražské integrované dopravy, platily by na ní tedy jízdenky a kupony MHD. Z dopravního hlediska jde podle Skalického o zajímavý nápad, který by zkrátil cestu, která trvá autem v ideálním případě 15 minut (ale klidně i hodinu) a hromadnou dopravou minimálně 25 minut.

skalicky-profil-nahled

Skalický byl v éře starostování Milana Jančíka zastupitelem Prahy 5 za ODS

„Velkou výhodou by také bylo, že v případě nějaké opravy či rekonstrukce tramvaje na Barrandov může být lanovka důležitou dopravní alternativou a nezapomínejme, že spádovou nemocnicí pro občany Barrandova je Nemocnice Motol, kam by lanovka zkrátila cestu na polovinu času. Navíc na straně Prahy 13 je mnoho kancelářských budov, kam dojíždějí lidé za prací a určitě by uvítali dojezdový čas šesti minut,“ upřesňuje Jan Skalický.


Zastávka Brumlovka je dočasně přemístěna

20. srpna 2019 ve 13:08

Z důvodu opravy zastávky je od pondělí 19. srpna do odvolání – přibližně 1 měsíc k dočasnému přemístění zastávky Brumlovka pro linky číslo 118, 124, 170, 905, 910, 956 a BB1.

Linka 108 do dalších školek a škol v Praze 6

19. srpna 2019 v 07:53

Od 1. září dojde ke změně trasy autobusové linky 108 a zlepší se tak dopravní obslužnost Bubenče. Cíl linky zůstane stejný – Sídliště na Dědině, ale v úseku mezi zastávkami Zelená a Sibiřské náměstí pojede jinou trasou, kde lépe obslouží školy a školky na území šesté městské části...

V Praze 6 začne podzimní úklid již v srpnu

18. srpna 2019 v 07:48

Technická správa komunikací bude v Praze 6 provádět od 26. srpna do 25. října komplexní úklid vozovek, vždy od 8 do 15 hodin.

Uzavírky na Petrohradské ulici

14. srpna 2019 ve 20:37

V rámci pokračující obnovy vodovodních řadů bude od 15. do 25. srpna zavedeno dopravní opatření na Petrohradské ulici.

Omezení dopravy v souvislosti s koncertem skupiny Metallica na Letišti Letňany

14. srpna 2019 v 07:37

V neděli 18. srpna se na Letišti Letňany koná koncert americké hudební skupiny Metallica. Vzhledem k velkému počtu očekávaných návštěvníků budou v okolí letiště platit dopravní opatření. 

Další články
Nahoru