dnes
Neděle - obcasny-dest
12°C
zítra
Pondělí - obcasny-dest
6°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
11°C
Kontroverzní plán z Jančíkovy éry na lanovku za stovky milionů přes Prokopské údolí znovu ožívá
Vizualizace barrandovské zastávky lanovky u současné konečné tramvají.

Kontroverzní plán z Jančíkovy éry na lanovku za stovky milionů přes Prokopské údolí znovu ožívá

Smělý plán, který v minulosti vyvolal pozdvižení nejen na radnici Prahy 5 a dalších zúčastněných úřadech, ale také v médiích a u veřejnosti, znovu ožívá. Městská část Praha 5 téměř před pěti lety přišla pod vedením starosty Milana Jančíka s návrhem na výstavbu kabinové lanovky přes Prokopské údolí. Plán nyní oživuje tehdejší zastupitel páté městské části a současný kandidát na starostu Prahy 5 za hnutí PRO PRAHU Jan Skalický.

Více než dva kilometry dlouhá lanovka (2062 metrů) měla spojit Barrandov s Novými Butovicemi. Dvě kabiny zavěšené na lanech podepřených jedním sloupem, ve výšce 32 až 45 metrů a s dobou jízdy zhruba šest minut. Lanovka by začínala u konečné stanice tramvaje na Barrandově a vedla přes Prokopské a Dalejské údolí ke stanici metra Nové Butovice.

„Ten projekt měl a má smysl. Existuje studie s jasnými čísly, vizí i cenou, a pokud dostanu důvěru od občanů Prahy 5, lanovka mezi Barrandovem a Novými Butovicemi nezůstane jen na papíře. Kabiny by byly schopny přepravit až 550 lidí za hodinu a výrazně zkrátit dobu cestování, nemluvě o atraktivitě, kterou nejen Praze 5 tato stavba přinese. A maximálních 600 milionů korun jako cena není nic výjimečného v rámci dopravních staveb v Praze, naopak třeba tramvaj na Barrandov stála několik miliard korun. Případný most by byl také úplně o jiných částkách. Navíc chceme projekt financovat z evropských fondů,“ uvedl Skalický.

Čtěte také: Lanovky v Praze: petřínská není jediná

Do každé kabiny by se vešlo až šedesát lidí. Lanovka by byla součástí Pražské integrované dopravy, platily by na ní tedy jízdenky a kupony MHD. Z dopravního hlediska jde podle Skalického o zajímavý nápad, který by zkrátil cestu, která trvá autem v ideálním případě 15 minut (ale klidně i hodinu) a hromadnou dopravou minimálně 25 minut.

skalicky-profil-nahled

Skalický byl v éře starostování Milana Jančíka zastupitelem Prahy 5 za ODS

„Velkou výhodou by také bylo, že v případě nějaké opravy či rekonstrukce tramvaje na Barrandov může být lanovka důležitou dopravní alternativou a nezapomínejme, že spádovou nemocnicí pro občany Barrandova je Nemocnice Motol, kam by lanovka zkrátila cestu na polovinu času. Navíc na straně Prahy 13 je mnoho kancelářských budov, kam dojíždějí lidé za prací a určitě by uvítali dojezdový čas šesti minut,“ upřesňuje Jan Skalický.


Část Malešické ulice čeká od pondělí kompletní rekonstrukce

20. února 2020 v 18:34

Od pondělí 24. února do konce července chystá Technická správa komunikací rekonstrukci ulice Malešická, a to v úseku ulic K Červenému dvoru a Olgy Havlové. V tomto úseku bude po dobu rekonstrukce Malešická neprůjezdná v obou směrech.

Rekonstrukce tramvajové trati v Sokolovské ulici omezí dopravu i parkování

18. února 2020 v 15:15

V termínu od 28. února do 8. dubna proběhne rekonstrukce tramvajové trati v Sokolovské ulici, v úseku mezi Poliklinikou Vysočany a náměstím OSN. Tramvajový provoz bude vyloučen. Sokolovská bude pro auta v uvedeném úseku uzavřena ve směru z centra, průjezd ve směru do centra zůstane zachován....

Ve čtvrtek v noci bude uzavřen Bubenečský tunel

18. února 2020 v 09:46

Z důvodu pravidelné údržby a kontroly technologie tunelů TKB bude Bubenečský tunel uzavřen od 20. února od 23 hodin do 21. února do 5 hodin.

Od pondělí začne oprava Poděbradské

18. února 2020 v 07:08

V pondělí 24. února začne Technická správa komunikací s opravami vozovky v Poděbradské ulici v 535 metrů dlouhém úseku Čerpadlová – Podkovářská. Oprava bude probíhat pouze ve směru z centra a potrvá do května.

Kolem stavby bytového domu Jurkovičkova jsou uzavřeny cesty

15. února 2020 v 10:32

V ulicích Stříbrského a Jurkovičova v Praze 11 jsou dočasně uzavřeny komunikace v okolí stavby bytového domu.

Dopravní omezení na Vršovické a Otakarově

14. února 2020 v 07:22

V souvislosti s pokračující rekonstrukcí železničních mostů přes ulice Vršovická a Otakarova v rámci optimalizace traťového úseku Praha Hostivař – Praha hl. nádraží budou od 16. února zavedena v několika etapách další dopravní opatření.

Další články
Nahoru