dnes
Pátek - oblacno
14°C
zítra
Sobota - jasno
17°C
pozítří
Neděle - polojasno
17°C
Kontroverzní plán z Jančíkovy éry na lanovku za stovky milionů přes Prokopské údolí znovu ožívá
Vizualizace barrandovské zastávky lanovky u současné konečné tramvají.

Kontroverzní plán z Jančíkovy éry na lanovku za stovky milionů přes Prokopské údolí znovu ožívá

Smělý plán, který v minulosti vyvolal pozdvižení nejen na radnici Prahy 5 a dalších zúčastněných úřadech, ale také v médiích a u veřejnosti, znovu ožívá. Městská část Praha 5 téměř před pěti lety přišla pod vedením starosty Milana Jančíka s návrhem na výstavbu kabinové lanovky přes Prokopské údolí. Plán nyní oživuje tehdejší zastupitel páté městské části a současný kandidát na starostu Prahy 5 za hnutí PRO PRAHU Jan Skalický.

Více než dva kilometry dlouhá lanovka (2062 metrů) měla spojit Barrandov s Novými Butovicemi. Dvě kabiny zavěšené na lanech podepřených jedním sloupem, ve výšce 32 až 45 metrů a s dobou jízdy zhruba šest minut. Lanovka by začínala u konečné stanice tramvaje na Barrandově a vedla přes Prokopské a Dalejské údolí ke stanici metra Nové Butovice.

„Ten projekt měl a má smysl. Existuje studie s jasnými čísly, vizí i cenou, a pokud dostanu důvěru od občanů Prahy 5, lanovka mezi Barrandovem a Novými Butovicemi nezůstane jen na papíře. Kabiny by byly schopny přepravit až 550 lidí za hodinu a výrazně zkrátit dobu cestování, nemluvě o atraktivitě, kterou nejen Praze 5 tato stavba přinese. A maximálních 600 milionů korun jako cena není nic výjimečného v rámci dopravních staveb v Praze, naopak třeba tramvaj na Barrandov stála několik miliard korun. Případný most by byl také úplně o jiných částkách. Navíc chceme projekt financovat z evropských fondů,“ uvedl Skalický.

Čtěte také: Lanovky v Praze: petřínská není jediná

Do každé kabiny by se vešlo až šedesát lidí. Lanovka by byla součástí Pražské integrované dopravy, platily by na ní tedy jízdenky a kupony MHD. Z dopravního hlediska jde podle Skalického o zajímavý nápad, který by zkrátil cestu, která trvá autem v ideálním případě 15 minut (ale klidně i hodinu) a hromadnou dopravou minimálně 25 minut.

skalicky-profil-nahled

Skalický byl v éře starostování Milana Jančíka zastupitelem Prahy 5 za ODS

„Velkou výhodou by také bylo, že v případě nějaké opravy či rekonstrukce tramvaje na Barrandov může být lanovka důležitou dopravní alternativou a nezapomínejme, že spádovou nemocnicí pro občany Barrandova je Nemocnice Motol, kam by lanovka zkrátila cestu na polovinu času. Navíc na straně Prahy 13 je mnoho kancelářských budov, kam dojíždějí lidé za prací a určitě by uvítali dojezdový čas šesti minut,“ upřesňuje Jan Skalický.


Cvičení Voda 2019 omezí dopravu

Dnes v 10:08

V sobotu 21. září se v Praze uskuteční Cvičení Voda 2019, které má prověřit protipovodňová opatření a výstavbu mobilních protipovodňových hrazení v Praze 1, 2, 4 a 5. V souvislosti se cvičením budou od 6:00 do 24:00 uzavřeny některé komunikace, včetně stezek pro pěší a...

Dopravní omezení v souvislosti s akcí Den bez aut 2019

Dnes v 07:59

Letos se Den bez aut koná v sobotu 21. září na čtyřech místech v Praze. Bez aut budou Mariánské náměstí, ulice Dolnoměcholupská v Dolních Měcholupech, ulice Žacléřská ve Kbelích a celá městská část Praha–Újezd v lokality bez automobilové dopravy. 

Bubenečský tunel bude od soboty do neděle uzavřen

Dnes v 07:05

Z důvodu pravidelné údržby a kontroly technologie tunelů bude Bubenečský tunel od soboty 21. září od 23 hodin do neděle 22. září do 5 hodin uzavřen.

Kotlářka – Sídliště Řepy: Obousměrné přerušení provozu tramvají

Včera v 10:52

V sobotu 21. září bude od 7:30 hodin do 15:30 hodin obousměrně přerušen provoz tramvají v rozšířeném úseku Kotlářka – Sídliště Řepy.

Tramvajová zastávka Malostranská bude v noci mimo provoz

18. září 2019 ve 20:48

 V noci ze čtvrtka 19. září od 20:40 hodin na pátek 20. září do 4:40 hodin bude mimo provoz tramvajová zastávka Malostranská (u metra) pro směr do centra.

V Hostivaři se cvičně postaví protipovodňové zábrany

17. září 2019 v 08:42

Praha 15 rozhodla, v rámci ochrany před povodněmi na toku Botiče v katastrálním území Hostivař, prověřit výstavbu protipovodňových zábran v ulici U Břehu.

V Prosecké bude omezen provoz

11. září 2019 v 15:04

V Prosecké ulici bude pokračovat rekonstrukce kanalizace v úseku ulic Zenklova – Čuprova, která omezí provoz do 27. listopadu.

Další články
Nahoru