dnes
Neděle - oblacno
3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
2°C
pozítří
Úterý - zatazeno
3°C
Kontroverzní krok: Praha 6 si prosadila uzavírání výjezdu z Blanky, kolaps se možná přesune jinam
Svatovítská ulice u Vítězného náměstí. Foto: PP

Kontroverzní krok: Praha 6 si prosadila uzavírání výjezdu z Blanky, kolaps se možná přesune jinam

Může to na první pohled vypadat, že si magistrát v součinnosti s radnicí Prahy 6 dělá z lidí legraci. Rok po té, co byl po neskutečných peripetiích zprovozněn předražený tunelový komplex Blanka, dojde v případě dopravních špiček k uzavření frekventovaného výjezdu z něj.

Nedomysleno?

Magistrát i Praha 6 si od uzavření výjezdu z Blanky  v brzké době slibují citelnou úlevu pro místní obyvatele. Ale jak se zachová řidič, který se z Blanky bude chtít dostat k Vítěznému náměstí. Tak jako dne, když se chce vyhnout Svatovítské. Blanku opustí výjezdem Špejchar, zamíří k Hradčanské, tam přejedou koleje, projedou Pelléovu a na Vítězné náměstí se dostanou ulicí Československé armády. Mnoho řidičů to už tak dělá dnes, když se chce vyhnout Svatovítské a ušetřit pár minut. Pokud se tedy uzavře výjezd z Blanky,  Svatovítské se možná uleví, ale v části Dejvic východně od Svatovítské doprava výrazně zhoustne.

„Šestka“ si opatření prosadila, aby „významně ulevila“ přetížené Svatovítské ulici ve směru na Vítězné náměstí. Efektivitu tohoto kroku ukážou až následující dny a týdny, nicméně s dosavadními zkušenostmi z provozu u Blanky je pravděpodobné, že problémy budou přetrvávat. Jen se přesunou o pár stovek metrů jinam. A také do oblastí, kde bydlí lidé.

Kvůli opravě Korunovační ulice významně zhoustla doprava v okolí Vítězného náměstí. Radnice Prahy 6 nedávno přišla s návrhem série opatření, která by měla pomoci situaci řešit. Jedním z nich bylo uzavření výjezdu z Tunelového komplexu Blanka na křižovatce Prašný most. Z něj totiž míří auta především do Svatovítské ulice, která ústí na Vítězné náměstí.

Ačkoli vedení města ústy Petra Dolínka (ČSSD), náměstka primátorky odpovědného za dopravu, návrh šesté městské části na uzavření výjezdu doposud striktně odmítalo, nakonec svolilo ke kompromisu.

Výjezd z tunelového komplexu Blanka směrem na Prašný most může být při dopravních špičkách dočasně uzavřen. Toto řešení by mělo být realizováno maximálně do konce rekonstrukce Korunovační, tedy maximálně do konce letošního roku.

„Obecně jsem proti uzavření výjezdu, Praha 6 měla reagovat mnohem dříve a jinak. Dlouhodobé uzavření výjezdu by přivedlo více aut do ulic na povrchu. Toto je však pouze jedno z řady opatření, která už byla provedena, nebo se připravují,“ řekl Dolínek.

„Myšlenku uzavření výjezdu považujeme za absurdní. Jakmile by se tak stalo, lidé si opět zvyknou tunel nepoužívat, což je nepřijatelné. Podporujeme stanovisko magistrátu v tom smyslu, že uzavření jakéhokoli výjezdu z tunelu Blanka je zcela extrémní možností a dočasně by k ní mělo dojít jen v případě nejvyšší nutnosti,“ uvedl starosta Prahy 7 Jan Čižinský (PRAHA 7 SOBĚ).  

Anketa

Co si myslíte o tom, že bude občas uzavírán výjezd z Blanky u Prašného mostu?

Magistrát se podle Dolínka zabývá vybudováním odstavné parkovací plochy na Vypichu. Ta bude sloužit do doby, než bude definitivně vyřešen systém záchytných parkovišť typu P+R. Ke zvýšení komfortu při parkování by mělo přispět i zprovoznění podzemních garáží na Prašném mostě.

Ve stadiu příprav je nyní rovněž zákaz vjezdu kamionů na Patočkovu ulici. V Roztocké ulici bude prodloužený signál semaforů, který způsobí takzvanou světelnou závoru. Výhledově by zde měl být instalován chytrý semafor.

„Velmi oceňuji konstruktivní přístup vedení metropole při řešení zdejší mimořádně palčivé dopravní situace. Věřím, že pro obyvatele Prahy 6 budou přijatá opatření znamenat vytoužené světlo na konci tunelu,“ ohodnotil jednání starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09).

Zástupce starosty Praha 7 Ondřej Mirovský (SZ) s uzavíráním tunelu nesouhlasí. „Jsem přesvědčen, že by nemělo být smyslem tunelu za 43 miliard posílat auta zpět na povrch, což by každé uzavření výjezdu způsobilo. Znepřístupnění tunelu na jednom místě by navíc pravděpodobně zkomplikovalo dopravu jinde,“ řekl.


Další články
Nahoru