dnes
Pondělí - obcasny-dest
5°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
11°C
pozítří
Středa - zatazeno
11°C
Kontroly v Praze: skoro tři sta opilých seveřanů mladších 18 let. Jeden nadýchal přes tři promile
Dopito, jedeme domů. Za rok na shledanou. Ilustrační foto: sxc.hu

Kontroly v Praze: skoro tři sta opilých seveřanů mladších 18 let. Jeden nadýchal přes tři promile

V uplynulých dvou týdnech zjistila v metropoli pražská policie 284 studentů z Dánska  a Švédska, kteří byli opilí a bylo jim méně než 18 let. Nejvíce naměřili policisté u jednoho z nich 3,17 promile. Mladých lidí ze severu Evropy přijelo na výlet do Prahy zhruba 10 000, většina již z metropole odcestovala. Přivezly je převážně cestovní kanceláře.

Loni způsobili Dánové řadu výtržností, policie se proto na ně letos více připravila a spolupracovala s kolegy ze zahraničí. Policisté a městští strážníci se podle šéfa pražské policie Martina Vondráška snažili předcházet konfliktům a s opilými se domluvit.

Bezpečnostních akcí bylo celkem 12, policie se zaměřila na zhruba 20 restaurací a barů v centru Prahy. Sami turisté ze severu Evropy se v několika případech stali obětí zločinu. V celkem dvanácti případech šlo o kapesní krádeže a odcizení odložených věcí.

Mladí Skandinávci přijeli do Prahy na prázdniny. Vondrášek uvedl, že po zkušenostech z loňska, kdy řada seveřanů například ničila vybavení hotelů, pozvali pražští policisté na základě mezinárodní dohody čtyři kolegy z Dánska, kteří měli na starost vyjednávání s krajany v české metropoli.

„Policisté a strážníci se snažili působit preventivně. Splnili nadmíru naše očekávání,“ uvedl. Od 9. února podle něj přijelo do Prahy na 14 dní zhruba 10 000 Dánů a Švédů. Prohlídky barů ale prý zapadaly do běžného schématu kontrol.

Vážné konflikty se seveřany neřešili

Policisté museli řešit několik konfliktů. Například devatenáctiletý Dán, který nadýchal před restaurací zhruba 2,5 promile, musel do nemocnice, což odmítal. Napadal české policisty, kteří ho nakonec pomocí donucovacích prostředků naložili do auta a odvezli.

Tento týden také hořelo v hotelu City Centre, kde měli pronajatý pokoj švédští studenti. Příčinou ohně byl podle vyšetřovatelů nedopalek cigarety. Škoda je zatím odhadnuta na milion korun.

Policisté zadrželi dva podnapilé Dány kvůli podezření, že okradli své krajany o telefony. Řešili také výtržnost se dvěma Dány, kteří bez oblečení skočili z mostu Legií do Vltavy. Nic se jim nestalo a sami doplavali na Střelecký ostrov. Jeden z nich ale musel na policejní služebnu, protože měl problémy s doklady.

S jedním Dánem probíhá řízení kvůli „neoprávněnému držení platebního prostředku". Jednalo se prý o bankovní kartu.


Další články
Nahoru