Dnes Neděle - zatazeno 23°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 16°C
Neděle 14. 4. 2024
Svátek má Vincenc, Vincent
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Kontroly na několika místech Prahy si opět posvítí na neosvětlené cyklisty
Strážník při kontrole cyklisty. Foto: Městská policie hl. m. Prahy

Kontroly na několika místech Prahy si opět posvítí na neosvětlené cyklisty

V rámci sedmého ročníku bezpečnostně preventivní akce Nejezdi jak netopejr! začaly na frekventovaných místech kolem pražských cyklotras kontroly vybavení cyklistů i ostatních účastníků silničního provozu. Cílem je předcházet riziku střetu s auty. Informoval o tom mluvčí magistrátu Vít Hofman.

S přechodem na zimní čas, kdy se dříve stmívá, hrozí cyklistům, ale i bruslařům, jezdcům na koloběžkách nebo chodcům větší nebezpečí kolize s automobily, proto je důležité mít zejména správné osvětlení a reflexní prvky.

Městská policie hl. m. Prahy ve spolupráci s odborem dopravy magistrátu připravila další ročník akce Nejezdi jak netopejr. Strážníci na cyklisty čekají na často užívaných stezkách a kontrolují povinnou výbavu jízdního kola. Názorně cyklistům vysvětlují, které části povinné výbavy nemají správně a v případě potřeby jim před další jízdou pomohou povinnou výbavu doplnit.

Akce odstartovala už tento týden v pondělí u vodního prostupu Rokytka a bude pokračovat následující dva týdny na celkem šesti frekventovaných místech, jako je Podolské nábřeží, cyklostezka pod Trojskou lávkou nebo u Modřanského zdymadla.

Podle Hofmana na základě zkušeností z minulých let lze konstatovat, že výbava cyklistů se každoročně zlepšuje. Jízdní kola jsou za snížené viditelnosti ve většině případů vybavena světly předepsaných barev a také nedostatků ve výbavě reflexními prvky rok od roku ubývá.

Správná výbava kola

Podle mluvčí městské policie Ireny Seifertové musí být každé kolo vybaveno odrazkami, které jsou povinnou výbavou, lze je ale nahradit i reflexními prvky na oblečení.

Vzadu musí být červená odrazka, vpředu bílá, v pedálech pak odrazky oranžové. Dále musí být oranžové odrazky v drátech předního nebo zadního nebo obou kol, případně mohou být nahrazeny odraznými materiály například na bocích pneumatik.

A za snížené viditelnosti je cyklista povinen mít za jízdy rozsvíceno přední bílé světlo a vzadu pak světlo červené, které může být přerušované.


Autor: Jan Puci

PVK: Přehled plánovaných výluk na 16. týden

Včera v 08:47

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Stan proti melanomu

Včera v 08:03

Nechat si zdarma vyšetřit znaménka můžete 22. – 23. dubna na Václavském náměstí.

Pojď dál 2024. Festival hudby a pohybu

Včera v 07:54

Festival Pojď dál startuje v sobotu 4. května ve 12 hodin v parku u budovy školy Jedličkova ústavu. Moderuje Láďa Angelovič a kromě mnoha skvělých kapel uvidíte a uslyšíte písničky z nově chystaného CD.

Šermířský festival

Včera v 01:12

Vyšehrad přivítá v sobotu 11. května ve svých zdech šermířský festival. Na své si přijdou milovníci slavných soubojů, dramatických příběhů i vtipných historek. To vše připravily přední české skupiny historického šermu a NKP Vyšehrad.

Den otevřených dveří Tanečního centra Praha

12. dubna 2024 ve 21:38

Konzervatoř Taneční centrum Praha pořádá v pondělí 29. dubna od 14 do 17 hodin ve svém sídle v branickém Domě tanečního umění Den otevřených dveří. Program nabídne tradiční komentované prohlídky budovy, tanečních sálů, vybavení a technického zázemí, ukázky výuky i repertoáru nebo talentové zkoušky...

Veletrh starožitností Antique v Praze 2

12. dubna 2024 ve 12:48

Jubilejní padesátý Veletrh starožitností Antique se bude konat od 18. do 21. dubna v Novoměstské radnici v Praze 2.

Čarodějnice na Hostíku

12. dubna 2024 v 07:40

Čarodějnice se sletí na hostivařské pláži. Zapálení ohně, program a soutěže pro děti, opékání buřtů, živá kapela a fireshow.

Dobročinný bleší trh Ve Smečkách

12. dubna 2024 v 07:11

Bleší trh na podporu místních neziskových organizací se koná ve čtvrtek 18. dubna. Přijďte si zpestřít jaro nákupem nových kousků a podpořit dobrou věc.

U radnice Prahy 13 si dají dostaveníčko pragovky, odstartuje Emilova jízda

11. dubna 2024 v 17:15

Emilova jízda je každoročně pořádána Praga klubem na počest znalce a nejvýznačnějšího sběratele vozů značky Praga Emila Příhody. Již 26. ročník akce se uskuteční v sobotu 13. dubna.

Novoměstská radnice: Vystoupíte při západu slunce na ochoz vyhlídkové věže

11. dubna 2024 v 11:42

Další komentovaná prohlídka Novoměstské radnice v Praze 2 s poutavým výkladem vhodným i pro děti, během které vystoupíte při západu slunce na ochoz téměř sedmdesátimetrové vyhlídkové věže a nahlédnete i do prostor, kam není běžně pro veřejnost volný přístup, se koná...

Hafan sraz 2024

11. dubna 2024 v 09:28

Psí den plný zábavných soutěží a zajímavým programem na pódiu – rozhovory o výcviku, výchově, atraktivní ukázky, novinky v péči o psy se koná v Centrálním parku Prahy 13, pod metrem Lužiny, v sobotu 20. dubna.

Další články
Nahoru