Dnes Neděle - zatazeno 3°C
Zítra Pondělí - zatazeno 5°C
Neděle 4. 12. 2022
Svátek má Barbora
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Kontroly na několika místech Prahy si opět posvítí na neosvětlené cyklisty
Strážník při kontrole cyklisty. Foto: Městská policie hl. m. Prahy

Kontroly na několika místech Prahy si opět posvítí na neosvětlené cyklisty

V rámci sedmého ročníku bezpečnostně preventivní akce Nejezdi jak netopejr! začaly na frekventovaných místech kolem pražských cyklotras kontroly vybavení cyklistů i ostatních účastníků silničního provozu. Cílem je předcházet riziku střetu s auty. Informoval o tom mluvčí magistrátu Vít Hofman.

S přechodem na zimní čas, kdy se dříve stmívá, hrozí cyklistům, ale i bruslařům, jezdcům na koloběžkách nebo chodcům větší nebezpečí kolize s automobily, proto je důležité mít zejména správné osvětlení a reflexní prvky.

Městská policie hl. m. Prahy ve spolupráci s odborem dopravy magistrátu připravila další ročník akce Nejezdi jak netopejr. Strážníci na cyklisty čekají na často užívaných stezkách a kontrolují povinnou výbavu jízdního kola. Názorně cyklistům vysvětlují, které části povinné výbavy nemají správně a v případě potřeby jim před další jízdou pomohou povinnou výbavu doplnit.

Akce odstartovala už tento týden v pondělí u vodního prostupu Rokytka a bude pokračovat následující dva týdny na celkem šesti frekventovaných místech, jako je Podolské nábřeží, cyklostezka pod Trojskou lávkou nebo u Modřanského zdymadla.

Podle Hofmana na základě zkušeností z minulých let lze konstatovat, že výbava cyklistů se každoročně zlepšuje. Jízdní kola jsou za snížené viditelnosti ve většině případů vybavena světly předepsaných barev a také nedostatků ve výbavě reflexními prvky rok od roku ubývá.

Správná výbava kola

Podle mluvčí městské policie Ireny Seifertové musí být každé kolo vybaveno odrazkami, které jsou povinnou výbavou, lze je ale nahradit i reflexními prvky na oblečení.

Vzadu musí být červená odrazka, vpředu bílá, v pedálech pak odrazky oranžové. Dále musí být oranžové odrazky v drátech předního nebo zadního nebo obou kol, případně mohou být nahrazeny odraznými materiály například na bocích pneumatik.

A za snížené viditelnosti je cyklista povinen mít za jízdy rozsvíceno přední bílé světlo a vzadu pak světlo červené, které může být přerušované.


Autor: Jan Puci

PVK: Přehled plánovaných výluk na 49. týden

2. prosince 2022 v 15:39

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Výstava nožů na Novoměstské radnici

2. prosince 2022 v 09:44

Na podzimní prodejní výstavě na Novoměstské radnici v Praze 2 bude 4. prosince k vidění nejlepší produkce nožířského umění v Evropě a v ČR.

Obyvatelé Prahy 14 budou mít možnost žádat o dotace

1. prosince 2022 ve 21:33

Obyvatelé Prahy 14, kteří plánují ve svých domech či jejich okolí sázet zeleň nebo zavést opatření, která pomáhají zadržovat vodu v krajině – například zachytávat dešťovou vodu na zalévání zahrad, či obyvatelé, kteří plánují vzdělávací či zážitkový projekt v oblasti ekologie, mohou získat dotaci...

Praha 6: Kampus Dejvice zve na Advent

30. listopadu 2022 v 07:21

Tradiční Advent na kampusu před budovou VŠCHT se koná 7. prosince v 17 až 21 hodin. Čeká vás program v režii studentských spolků, tvůrčí dílny, pečené kaštany a hodně svařáku.  

Zabezpečte řádně vodoměry, upozorňují PVK před zimou

28. listopadu 2022 v 19:51

Pražské vodovody a kanalizace před nadcházející zimní sezónou doporučují svým zákazníkům řádné zabezpečení vodoměrů.

Giving Tuesday na náměstí Míru

28. listopadu 2022 v 19:37

K celosvětovému svátku dárcovství, známému jako Giving Tuesday, se letos Praha 2 připojí už popáté v řadě. Charitativní sbírku pro zvířecí útulky zahájí radnice v úterý 29. listopadu v 15 hodin na náměstí Míru.

VFN Praha pořádá dobročinný jarmark

28. listopadu 2022 v 10:19

Od 1. do 4. prosince v nákupním centru Westfield Chodov najdete obchod VFN plný zajímavých módních kousků. Celý výtěžek z prodeje oblečení, bot a doplňků putuje na canisterapeutické psy, kteří dělají radost pacientům na klinikách Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Praha 4 hledá nejlepšího sportovce za rok 2022

27. listopadu 2022 v 11:38

Praha 4 má mnoho úspěšných sportovců napříč různými kategoriemi, kteří si zaslouží za své výjimečné sportovní výkony získat ocenění. Úspěchy na poli sportu i tentokrát ocení radnice Prahy 4 ve spolupráci s Pražskou tělovýchovnou unií (PTU) v již tradiční Anketě o nejlepšího sportovce Prahy 4 za...

Přednáška: Betonová Praha 70. a 80. let

25. listopadu 2022 ve 12:08

Barevnost architektury 60. let byla násilně upozaděna vpádem okupačních vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968. Následující éra normalizace se nesla ve znamení šedého chladného betonu, který charakterizoval snahu o znovu nastolení pořádku ve společnosti.

Další články
Nahoru