Dnes Sobota - polojasno 23°C
Zítra Neděle - oblacno 23°C
Sobota 13. 4. 2024
Svátek má Aleš
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Kontrolu míst s narkomany pro Prahu 5 zajistí lidé bez domova
Pracovníci budou i zajišťovat úklid injekčních jehel a stříkaček. Ilustrační foto: archiv

Kontrolu míst s narkomany pro Prahu 5 zajistí lidé bez domova

Kontrolu míst s velkou koncentrací drogově závislých zajistí pro radnici Prahy 5 nezisková organizace Pragulic-Poznej Prahu jinak!, která zaměstnává lidi bez domova. Tento týden to na základě výsledku tendru schválili radní městské části. Komunitní pracovníci organizace budou denně monitorovat zatížené lokality a snažit se řešit problémové situace. Radnice za to od dubna do konce října letošního roku zaplatí zhruba půl milionu korun.

Pragulic-Poznej Prahu jinak! se zabývá především organizací prohlídek Prahy pro veřejnost s průvodci z řad lidí bez domova, bezdomovce také zaměstnává na pozicích uklízečů a vrátných. Do tendru se přihlásila jako jediná. V Praze 5 organizace nasadí své průvodce a lidi bez domova, kteří absolvují školení antikonfliktní komunikace s problematickými osobami a sociálních služeb.

Od dubna pak budou vždy dva pracovníci denně od 07:00 do 19:00 dohlížet na problematické lokality, kterými jsou parky Husovy sady, Mrázovka, Na Skalce, Sacre Coeur, Kavalírka a Klamovka, Arbesovo náměstí, Anděl a sídliště Barrandov.

V případě, že pracovníci narazí na osoby porušující zákon či městskou vyhlášku, návštěvní řád parků nebo dělající nepořádek, pokusí se jim domluvit a případně zavolají policii. Dále se budou také starat o pořádek a zajišťovat například úklid injekčních jehel a stříkaček.

Minulé vedení Prahy 5 po tlaku místních obyvatel vypovědělo předloni nájem kontaktnímu centru pro drogově závislé Progressive v Mahenově ulici. V městské části funguje ještě centrum Sananim v ulici Na Skalce, které zvýšený nápor nezvládá.

Problémové je z pohledu místních a radnice také fungování ordinace v Bieblově ulici na Smíchově, která nabízí závislým substituční léčbu. Místní obyvatelé si na problematické osoby pohybující se na různých místech Prahy 5 stěžují dlouhodobě.

V Praze schází větší síť kontaktních center pro drogově závislé, která nabízejí výměnu injekčního materiálu a zdravotní či psychologickou pomoc. Jejich absence podle odborníků situaci na ulicích zhoršuje. Od roku 2009 byla zrušena centra v Praze 1, 7, 2, 5 a 11 a po ukončení činnosti Progressivu zbyla v metropoli již jen dvě, jedno na Smíchově a druhé v ulici Karolíny Světlé v Praze 1.

Nynější koalice na magistrátu postavila do čela protidrogové komise bývalého primátora, psychiatra a adiktologa Pavla Béma (ODS), který se podle svých vyjádření snaží najít místa pro několik dalších center, aby byla síť služeb dostupnější a rovnoměrněji rozmístěna.


Autor: ČTK

Praha 6 zve do Café Jirásek

Včera v 10:20

Veřejnost se může zeptat starosty Prahy 6 Jakuba Stárka na to, co ji zajímá. Radnice zve k otevřené diskuzi nad zákuskem a kávou v pondělí 15. dubna od 16:30 hodin.

Dotazník ukáže preference v oblasti dopravy

Včera v 07:23

Radnice Prahy 14 zajišťuje již počtvrté dotazníkové šetření mezi obyvateli městské části s cílem zjistit míru jejich spokojenosti s životem na území čtrnáctky a preferencemi v oblasti dopravy.

Praha podpoří volnočasové činnosti dětí a mládeže

11. dubna 2024 v 11:33

Pražští radní schválili poskytnutí dotace pro fungování dětských a mládežnických kroužků a oddílů. Volnočasové aktivity působící pod nestátními neziskovými organizacemi obdrží od hlavního města v letošním roce 44 100 000 Kč. Peníze jsou určeny například na rekonstrukce a provoz kluboven, tábory či...

Šestka pro příští školní rok sjednocuje platby za předškolní vzdělávání a družinu

11. dubna 2024 v 11:16

Praha 6 od příštího školního roku sjednotí platby za předškolní vzdělávání v mateřských školách a zájmové vzdělávání ve školních dužinách a školních klubech.

Další články
Nahoru