Dnes Pondělí - oblacno 28°C
Zítra Úterý - polojasno 28°C
Úterý 27. 7. 2021
Svátek má Věroslav
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Politika

Kontrolní výbor zastupitelstva Prahy 1 prověří privatizaci v Bolzanově i chování exstarosty Čižinského

Kontrolní výbor Zastupitelstva MČ Praha 1 prověří postup privatizace bytu v Bolzanově 7, který získal bývalý ministr zdravotnictví Petr Arenberger. Výbor zároveň prošetří, jestli někdejší starosta Prahy 1 Pavel Čižinský (Praha 1 Sobě), který privatizaci bytu podepsal, svými nedávnými mediálními výstupy na toto téma neporušil kodex zastupitele. Rozhodli o tom na včerejším jednání zastupitelé první městské části.

Kontrolní výbor rovněž prověří případnou Čižinského trestněprávní odpovědnost, když v otázce privatizace bytu v Bolzanově ulici šíří v médiích podle ostatních zastupitelů „zavádějící a zkreslené informace“, kterými „soustavně poškozuje dobré jméno radnice Prahy 1“.¨

Exstarosta kritiku svého postupu opakovaně odmítl, dění kolem privatizace bytu podle něj bylo evidentní privatizační „čuňárnou“, jak uvedl na konci května na svém facebookovém profilu.

„Když jsem jako starosta měl privatizační smlouvu podepsat, stále jsem netušil, že přede mnou byly zatajeny dokumenty svědčící o pochybnostech, zda MUDr. Arenberger v bytě bydlí. Návrh smlouvy, který připravili úředníci, se mi ale stejně nelíbil," uvedl. 

Výsledky svého prověřování má dle aktuálního usnesení zastupitelstva kontrolní výbor předložit na jednání zastupitelů 14. září. 

Tomáš Vích (Piráti) porušil podle jiného usnesení zastupitelstva Prahy 1 kodex zastupitele, když 5. listopadu 2020 zveřejnil na svém facebookovém profilu zprávu, podle které bylo v den zveřejnění nakaženo covidem 157 zaměstnanců radnice, tedy více než polovina z celkového počtu. Podle Vícha tak byla radnice první městské části místem s největší koncentrací covidu v Praze. 

Dle členů kontrolního výboru, kteří porušení kodexu prověřovali, „zveřejněná a prokazatelně nepravdivá zpráva byla svým obsahem a formou způsobilá vyvolat obavy obyvatel Prahy z možného ohrožení života, zdraví nebo majetku“.


Klimatický plán: Praha plánuje žádat o zdroje z evropských programů bez asistence vlády

22. července 2021 ve 12:57

Náměstek pražského primátora pro oblast životního prostředí Petr Hlubuček (STAN) věří, že Praha bude moci žádat o finanční zdroje z evropských dotačních programů nezávisle na vládě. Tuto možnost v pátek probíral s místopředsedou Evropské komise Fransem Timmermansem, který českou metropoli...

Vláda považuje reformovaná pravidla hazardu za úspěšná

20. července 2021 ve 12:50

Spuštěním Rejstříku vyloučených osob současný kabinet dovršil ambiciózní reformu tuzemského hazardního prostředí. Pod taktovkou Ministerstva financí došlo k jeho kultivaci, což je patrné i z trajektorie zvyšujících se daňových výnosů z provozování hazardních her. Stát ve své poslední analýze...

Ohlédnutí za schváleným plánem desetiletého strategického rozvoje Prahy 5

14. července 2021 v 11:51

Praha 5 má schválený strategický dokument, který v klíčových oblastech udává směr rozvoje městské části do roku 2030. Pro jeho přijetí hlasovala na svém červnovém jednání valná většina zastupitelů včetně opozice.

Rezignoval místostarosta Prahy 3 Mikeska

27. června 2021 ve 21:43

V Praze 3 rezignoval ke konci června na svou funkci v radě místostarosta Tomáš Mikeska (STAN), který měl na starosti finance a územní rozvoj. Zastupitelé v uplynulém týdnu na jeho místo zvolili bývalého ministra dopravy Pavla Dobeše (za STAN), který už v tomto volebním období na radnici působil...

Další články
Nahoru