dnes
Sobota - obcasny-dest
6°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
6°C
Kontejnery s Braillovým písmem se v Praze 4 osvědčily, projekt zamíří i do jiných částí města
Kontejner na sklo. Pod otvorem na vhazování odpadu jsou tabulky s Braillovým písmem. Foto: archiv PSAS

Kontejnery s Braillovým písmem se v Praze 4 osvědčily, projekt zamíří i do jiných částí města

Už více než osm měsíců se mohou nevidomí a slabozrací obyvatelé Prahy 4 zapojit do třídění odpadu. Tamní vybrané sběrné kontejnery na papír, sklo, plast a nápojové kartony byly na deseti vytipovaných stanovištích označeny Braillovým písmem. Pilotní projekt možná bude rozšířen.

Lokality pro označení kontejnerů Braillovým písmem byly vybrány společně se zástupci Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých v České republice (SONS ČR), a to v místě bydliště nevidomých.

Společnost Pražské služby na sběrných nádobách zajistila instalaci štítků v Braillově písmu. „Kvalita štítků se ukázala jako poměrně velmi dobrá. Umístění přiměřené i s ohledem na množství různých typů nádob na odpad. Proto bychom byli rádi, aby se v této aktivitě dále pokračovalo," řekl vedoucí z Metodického centra odstraňování bariér František Brašna

kontejner-papir-nahled Pilotní projekt financuje obecně prospěšná společnost EVOK. „Naše společnost se zabývá rozvojem odpadového hospodářství z hlediska osvěty, vzdělávání a možností dalšího rozšiřování ekologického zacházení s odpady. Jsme rádi, že jsme dostali příležitost pomoci našim hendikepovaným spoluobčanům se více zapojit do systému recyklace odpadu. Rozhodně uvítáme rozšíření projektu do dalších městských částí,“ sdělil Jan Svátek, zástupce EVOK.

O celopražském rozšíření projektu se už nyní jedná se zástupci pražského magistrátu. Do diskuse bude opět přizvána Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých v České republice (SONS ČR), ale i další sdružení, aby došlo ke konkrétnímu vytipování dalších vhodných pražských lokalit, kde ve větší míře žijí nebo se pohybují nevidomí a slabozrací spoluobčané.

Separační stanoviště s Braillovým písmem v Praze 4:

Podolská 349/86 x U Vápenné skály
Štúrova x Růžinovská
Jílovská 1150/41
Neveklovská x Jankovská
Hlavní a Dunická
Michelská x Ohradní
Lomnického x Dačického
Novodvorská 1130/179
Pod Lysinami 473/23
Na Pankráci 1690 x Hvězdova


Další články
Nahoru