Dnes Pondělí - dest 13°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 14°C
Pondělí 5. 6. 2023
Svátek má Dobroslav
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Lifestyle / Zdraví

Kontaktní čočky. Jak se stal zbytečný objev přelomovým vynálezem

Když začátkem roku 1961 označilo československé ministerstvo zdravotnictví výzkum kontaktních čoček za neperspektivní, Otto Wichterle se nevzdal. Po letech bádání se mu v den Vánoc téhož roku podařilo vynalézt pomocí domácí stavebnice Merkur první prototyp měkkých kontaktních čoček. Pravděpodobně tehdy netušil, jakou revoluci tím ve světě způsobí.

Tímto objevem český vědec, který by 27. října oslavil své sto deváté narozeniny, změnil život milionům lidí po celém světě. Vývoj kontaktních čoček však pokračoval dál. I díky tomu dnes můžeme vybírat z mnoha odlišných značek a hledat ty, které našim očím sednou nejlépe.

„Aktuálně používáme už třetí generaci silikon hydrogelových kontaktních čoček. Je to jeden z uživatelsky i zdravotně nejlepších typů materiálů. Mají vysokou propustnost kyslíku a není problém je v oku nosit po celý den,“ popisuje optometristka z FOKUS optik, Adéla Holubcová.

Vždy ale záleží na konkrétním typu. Na trhu se běžně prodávají jednodenní, 14denní, měsíční, nebo dokonce roční. „Kontaktní čočky, které jsou určeny jen na jeden den, hned večer po použití jednoduše vyhodíte. V případě, že si pořídíte vícedenní čočky, musíte dbát na jejich správnou péči i hygienu a před spaním je každý večer vyčistit a následně uložit do pouzdra s roztokem. Roční typy obecně nedoporučuji, protože se za tu dobu může na čočce nastřádat velké množství usazenin, které mohou být pro oko vysoce nebezpečné,“ upozorňuje Adéla Holubcová.

Kontaktní čočky vyžadují správnou péči

Jen v Česku se počet pravidelných uživatelů kontaktních čoček pohybuje okolo 150 tisíc. Uvádí se, že každý druhý přitom zapomíná na správnou hygienu, zanedbává preventivní kontroly nebo překračuje bezpečnou dobu jejich nošení a zbytečně si tím ničí zrak.

Právě vícedenní kontaktní čočky jsou totiž navrženy tak, aby propouštěly zdravé množství kyslíku k rohovce. Když uplyne doba jejich životnosti, postupně přestanou plnit svou funkci. To může vést nejen k roztržení čočky, ale také k nepříjemným pocitům pálení očí, zarudnutí či vážným dlouhodobým komplikacím, například k zánětu spojivek či rohovky.

Stejně důležitá je i výměna obalu na kontaktní čočky. V něm se totiž při nesprávném zacházení hromadí velké množství bakterií a plísní. „Každý večer, ještě předtím než uložíte čočky do pouzdra, je potřeba použitý roztok vylít a obal vymýt čistým roztokem, nikoliv vodou, a až poté do něj čočky uložit. Pouzdro vyměňujte nejlépe jednou za dva až tři měsíce,“ objasňuje optometrista z FOKUS optik, Martin Slaný.

Dalším velkým prohřeškem pak bývá spaní v kontaktních čočkách. Přestože lidé vědí, že by s touto oční pomůckou neměli usnout, někdy už se to stalo bezmála 80 %. Tímto neuváženým krokem dokonce stoupá riziko zanesení infekce až šestinásobně.

Může je nosit takřka každý, i děti

Kontaktní čočky dnes mohou korigovat více než 90 % očních vad. Poradí si nejen s krátkozrakostí či dalekozrakostí, ale také s astigmatismem a vetchozrakostí. Navíc nejsou limitovány ani věkem.

„Kontaktní čočky mohou nosit i děti za předpokladu, že dodržují pravidla správného nošení a péče. Rozhodujícím faktorem tak není jejich věk, ale spíše připravenost z hlediska hygienických návyků, schopnosti manipulovat s čočkami a dodržovat pokyny lékaře i rodičů. Vždy je tedy nutné se před jejich používáním poradit s očním lékařem,“ doplňuje Slaný.

Pokud neznáte přesné zakřivení oka, jeho průměr a také ohniskovou vzdálenost, která se ovšem v případě kontaktních čoček od dioptrických brýlí liší, vyvarujte se nákupům korekce na internetu nebo v drogeriích. „Výběr je natolik individuální záležitostí, že je zcela nezbytné poradit se s odborníkem a nepořizovat čočky jen na základě počtu dioptrií,“ uzavírá optometrista.


Autor: TZ, red

Praha 18 přispívá na prevenci

1. června 2023 v 08:09

Od 1. června mohou obyvatelé Prahy 18 žádat o příspěvek na preventivní vyšetření ve výši 500 korun.

Onkologičtí pacienti oslaví život

31. května 2023 v 08:32

Všichni mají jedno společné – onemocněli rakovinou, dokázali ji překonat a po léčbě žijí. Onkologičtí pacienti po celém světě oslavují svůj život vždy první červnovou neděli. Letos poprvé i v Praze. Na akci Den onkopacientů – Survivorship Day, kterou organizuje Hlas onkologických pacientů, dorazí...

Příspěvek na léči: Praha a Olomoucko vykazují nejdelší lhůty

28. května 2023 ve 14:44

Příspěvek na péči (PnP), který je zásadním nástrojem účinného fungování systému sociální péče v Česku, je jen v pětině případů vyřízen včas. V téměř 80 procentech případů není dodržena zákonná lhůta 60 dnů pro vyřízení žádosti o PnP. Vyplývá to z dotazování poskytovatelů sociálních služeb...

Slunečnice upozorní na roztroušenou sklerózu, zasadí je pacienti

26. května 2023 ve 13:47

Desítky nově zasazených slunečnic upozorní v úterý 30. května v Kateřinské zahradě na roztroušenou sklerózu (RS). Zasadí je tam sami pacienti v rámci akce Rozsviťme Českou republiku. Ta se koná u příležitosti Světového dne RS a startuje půl hodiny po poledni. 

Dny otevřených center pro léčbu migrény začnou v červnu

23. května 2023 ve 22:16

Lidé trpící migrénou, kterých je v Česku více než milion,mohou opět přijít konzultovat svůj stav se specialisty. Po úspěšném prvním ročníku otevře letos své dveře šest Center pro léčbu bolestí hlavy. V červnu se do osvětové akce zapojí Městská poliklinika Praha a Nemocnice Teplice, na podzim budou...

Běh naděje v Lesoparku Letňany

23. května 2023 ve 12:23

Běh naděje, sportovně společenská humanitární akce spojená s veřejnou sbírkou určenou na výzkum rakoviny, se koná ve středu 31. května 2023 v 9 až 17 hodin.

Na vyšetření štítné žlázy čekají lidé i půl roku

22. května 2023 ve 14:38

Pacienti musí na vyšetření štítné žlázy u specialisty čekat i půl roku, protože endokrinologů je málo a jejich kapacitní možnosti nejsou neomezené. O pacienty s mírnými poruchami nebo ty, kteří jsou stabilizovaní a mají zavedenou léčbu, by se přitom v budoucnu mohli starat všeobecní praktičtí...

Zbavte se vrásek s Asombroso - s kolagenovou péčí a krémem s hadím jedem

22. května 2023 ve 13:31

Každá žena touží mít svěží a mladistvou pleť bez vrásek. Dnešní věda je naštěstí daleko a s vráskami se tak už nikdo nemusí smiřovat. Stačí sáhnout po těch správných produktech péče o pleť.

Další články
Nahoru