Dnes Úterý - obcasny-dest 18°C
Zítra Středa - obcasny-dest 20°C
Úterý 6. 6. 2023
Svátek má Norbert
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Kontaktní centrum Sananim pro uživatele drog v Praze 5 je přetížené
Použitá stříkačka. Foto: archiv

Kontaktní centrum Sananim pro uživatele drog v Praze 5 je přetížené

Kontaktní centrum pro uživatele drog organizace Sananim na Smíchově je přetížené poté, co Praha 5 loni vypověděla nájem druhému centru Progressive. Počet klientů se mu zvýšil o čtvrtinu a zrušení dalšího centra znamená, že se celkový počet vyměněných injekčních stříkaček snížil o 700 denně. ČTK to v tiskové zprávě sdělila mluvčí Sananimu Anna Jarmarová. Centrum Progressive bez náhrady skončilo koncem loňského roku, nyní jsou v Praze pouze dvě kontaktní centra.

Předchozí vedení Prahy 5 vypovědělo nájem organizaci Progressive s poukazem na stížnosti místních obyvatel a fakt, že dvě ze tří kontaktních center byla v Praze 5. Další je již pouze v Praze 1 v ulici Karolíny Světlé, provozuje ho Drop In.

„Situace má samozřejmě dopad i na naši službu, počet klientů se nám zvýšil o 25 procent, a to znamená, že jsme hodně nad naší kapacitou. Už se samozřejmě začínají ozývat naši sousedé a chtějí, abychom svou činnost ukončili také," uvedl ředitel smíchovského centra Sananim David Pešek.

Dodal, že v takovém případě by v Praze denně zůstalo 5000 použitých stříkaček, které by skončily v běžném odpadu, nebo by je uživatelé využívali opakovaně či prostě pohodili.

Bezpečná likvidace stříkaček je podle organizace zásadní pro prevenci infekčních chorob nejen mezi uživateli drog, ale i běžnou populací, protože uživatelé návykových látek nežijí v uzavřené bublině, ale stýkají se i s lidmi, kteří drogy neužívají.

Kontaktní centra provozují neziskové organizace a zajištění jejich sítě má na starosti pražský magistrát. Minulé vedení Prahy loni schválilo strategii, podle které má být v metropoli minimálně devět kontaktních center, aby se uživatelé drog jako doposud nesoustředili jen na několika málo místech, což s sebou nese řadu rizik.

Pro organizace, které se podporou drogově závislých zabývají, je však v metropoli dlouhodobě problém sehnat prostory, a to i v důsledku odporu politiků městských částí.

Síť je tak podle organizací a odborníků včetně národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila zcela nedostatečná. „Celá šílená situace se dá ilustrovat vlastně jednou větou. V Praze jsou dvě kontaktní centra, v Brně tři,“ uvedl k tomu Pešek.


Autor: ČTK

Náměstek Hlaváček a starostové řešili bytovou situaci v Praze

Včera ve 23:05

Ve středu 31. května se uskutečnilo setkání Petra Hlaváčka (STAN), náměstka primátora pro oblast strategického a územního rozvoje, se starosty pražských městských částí a jejich představiteli zodpovědnými za územní rozvoj. Tématem setkání bylo společné řešení bytové situace v hlavním...

V Praze 11 bude jednat Komise pro seniory

Včera v 11:47

Jednání komise seniorů je veřejné a bude se konat ve úterý 6. června od 16 hodin v zasedací místnosti v budově Úřadu MČ Praha 11, Vidimova 1324–1325.

Od azbestové zátěže byl definitivně vyčištěn areál bývalého hotelu InterContinental

4. června 2023 v 15:24

Objekt č. p. 44 areálu bývalého hotelu InterContinental byl v průběhu čtvrtka a pátku 1. a 2. června, za celé řady preventivních opatření nad rámec zákonných požadavků, zbaven azbestové zátěže, jež byla v 70. letech v době vzniku stavby běžná. Tím je prostředí, které prochází celkovou...

V Letňanech zasedne kontrolní výbor

3. června 2023 v 06:30

Ve středu 7. června v 18 hodin bude v Praze 18 jednat kontrolní výbor.

Školní psychologové dorazili na radnici Prahy 2

1. června 2023 ve 23:28

Starostka Prahy 2 a náměstkyně primátora Alexandra Udženija (ODS) se v pondělí 29. května setkala v budově radnice se školními psychology.

Další články
Nahoru