Dnes Neděle - zatazeno 24°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 15°C
Neděle 14. 4. 2024
Svátek má Vincenc, Vincent
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Kontaktní centrum Sananim pro uživatele drog v Praze 5 je přetížené
Použitá stříkačka. Foto: archiv

Kontaktní centrum Sananim pro uživatele drog v Praze 5 je přetížené

Kontaktní centrum pro uživatele drog organizace Sananim na Smíchově je přetížené poté, co Praha 5 loni vypověděla nájem druhému centru Progressive. Počet klientů se mu zvýšil o čtvrtinu a zrušení dalšího centra znamená, že se celkový počet vyměněných injekčních stříkaček snížil o 700 denně. ČTK to v tiskové zprávě sdělila mluvčí Sananimu Anna Jarmarová. Centrum Progressive bez náhrady skončilo koncem loňského roku, nyní jsou v Praze pouze dvě kontaktní centra.

Předchozí vedení Prahy 5 vypovědělo nájem organizaci Progressive s poukazem na stížnosti místních obyvatel a fakt, že dvě ze tří kontaktních center byla v Praze 5. Další je již pouze v Praze 1 v ulici Karolíny Světlé, provozuje ho Drop In.

„Situace má samozřejmě dopad i na naši službu, počet klientů se nám zvýšil o 25 procent, a to znamená, že jsme hodně nad naší kapacitou. Už se samozřejmě začínají ozývat naši sousedé a chtějí, abychom svou činnost ukončili také," uvedl ředitel smíchovského centra Sananim David Pešek.

Dodal, že v takovém případě by v Praze denně zůstalo 5000 použitých stříkaček, které by skončily v běžném odpadu, nebo by je uživatelé využívali opakovaně či prostě pohodili.

Bezpečná likvidace stříkaček je podle organizace zásadní pro prevenci infekčních chorob nejen mezi uživateli drog, ale i běžnou populací, protože uživatelé návykových látek nežijí v uzavřené bublině, ale stýkají se i s lidmi, kteří drogy neužívají.

Kontaktní centra provozují neziskové organizace a zajištění jejich sítě má na starosti pražský magistrát. Minulé vedení Prahy loni schválilo strategii, podle které má být v metropoli minimálně devět kontaktních center, aby se uživatelé drog jako doposud nesoustředili jen na několika málo místech, což s sebou nese řadu rizik.

Pro organizace, které se podporou drogově závislých zabývají, je však v metropoli dlouhodobě problém sehnat prostory, a to i v důsledku odporu politiků městských částí.

Síť je tak podle organizací a odborníků včetně národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila zcela nedostatečná. „Celá šílená situace se dá ilustrovat vlastně jednou větou. V Praze jsou dvě kontaktní centra, v Brně tři,“ uvedl k tomu Pešek.


Autor: ČTK

V Praze se konalo sympozium o jaderné spolupráci mezi ČR a Jižní Koreou

Dnes v 11:19

V Praze se čtvrtek odpoledne konalo sympozium o jaderné spolupráci mezi ČR a Jižní Koreou, resp. jihokorejskou firmou KHNP. Ta mimo jiné podala i nabídku na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany, a i když dosud v Evropě nic nepostavila, může se pyšnit téměř padesáti roky zkušeností se stavbou a...

Na chodníku u Strakonické ulice se našlo tělo mrtvého muže

Včera v 19:46

Od sobotního odpoledne prověřují kriminalisté úmrtí muže v Malé Chuchli. Jeho tělo bylo nalezeno na chodníku vedle Strakonické ulice, na dohled od Branického mostu.

Praha 6 hledá zájemce do volební komise

Včera v 06:44

Volby do Evropského parlamentu se konají v pátek 7. června od 14 do 22 hodin a v sobotu 8. června od 8 do 14 hodin. Zájemci o práci v okrskové volební komisi se mohou hlásit na odboru Kancelář starosty ÚMČ Praha 6.

Praha 6 zve do Café Jirásek

12. dubna 2024 v 10:20

Veřejnost se může zeptat starosty Prahy 6 Jakuba Stárka na to, co ji zajímá. Radnice zve k otevřené diskuzi nad zákuskem a kávou v pondělí 15. dubna od 16:30 hodin.

Dotazník ukáže preference v oblasti dopravy

12. dubna 2024 v 07:23

Radnice Prahy 14 zajišťuje již počtvrté dotazníkové šetření mezi obyvateli městské části s cílem zjistit míru jejich spokojenosti s životem na území čtrnáctky a preferencemi v oblasti dopravy.

Další články
Nahoru