
Kontaktní centrum pro drogově závislé pod Jungmannovým náměstím? Praha 1 je proti
6. března 2025 19:30
Hlavní město plánuje již od roku 2022 zřízení devíti kontaktních center s adiktologickými službami. Měla by vzniknout ve stejném počtu městských částí. Záměr se ale metropoli zatím nedaří uskutečnit. Kontaktní centra jsou pouze dvě, a to v Praze 1 v ulici Karolíny Světlé a v Praze 5 v ulici Na Skalce.
„Nyní ze strany hlavního města, konkrétně od Pavla Béma, předsedy protidrogové komise Rady hl. m. Prahy, vzešel návrh, že by další kontaktní místo mohlo vzniknout opět v Praze 1. Uvažuje se o vestibulu metra pod Jungmannovým náměstím,“ dělila Šnejdarová.
S návrhem exprimátora metropole a zároveň psychiatra a adiktologa ale radní městské části zásadně nesouhlasí. Aktuálně k tomu i formulovali a schválili stanovisko, které radnice odešle na magistrát.
„Praha 1 provozuje největší počet adiktologických služeb ze všech městských částí. Dlouhodobě zastáváme názor, že i další centrální městské části by měly disponovat obdobným rejstříkem těchto specializovaných služeb,“ uvedla starostka Terezie Radoměřská (TOP 09).

Při ní si drogově závislí přichází pro náhradu za užívání původní drogy, kterou ale vždy předepisuje lékař. Jedná se o látku s podobnými účinky a vlastnostmi, avšak s výrazně menšími riziky, než sebou přináší užívání původní drogy (například heroin bývá nahrazen metadonem).
„Tento způsob substituční léčby se historicky na území Prahy 1 poskytoval. Nicméně na základě opakovaných a odůvodněných stížností občanů byl v roce 2010 vypovězen,“ upozornila Radoměřská. „Praha 1 má tedy s nevhodností nízkoprahové substituční léčby neblahou zkušenost,“ řekla.
Praha 1 je navíc od roku 2013 i proti zřízení aplikačních místností. „Opravdu nemůžeme samy nést na svých bedrech řešení problému a jeho důsledků, s nimiž se potýká celá metropole,“ uvedla starostka Radoměřská.
Základem substituční léčby je podávání nebo předepisování substituční látky. V České republice se v rámci substituční terapie závislosti na opioidech používají dvě účinné látky – buprenorfin a metadon. Rozdíl je v tom, že v komplexní léčbě se poskytuje celé spektrum služeb, v těch nízkoprahových může substituční látku nabízet třeba kontaktní centrum.
„Metadonovou substituční léčbu Praha 1 poskytovala v ulici Ve Smečkách. Nízkoprahovost se projevovala v tom, že substituční látku dostávalo široké spektrum uživatelů, i aktivních, což je s léčbou v rozporu. Ten, kdo bere metadon, se léčí – tedy nebere jiné drogy. Ale v tomto případě metadon sloužil jako další droga. A právě toho, že substituční látku bude v rámci nízkoprahovosti dostávat každý, se obáváme,“ vysvětlila starostka.Primátor Prahy Bohuslav Svoboda ČTK sdělil, že nynější nedostatečný rozsah adiktologických služeb v Praze výrazně snižuje kvalitu života občanů a návštěvníků Prahy. „My již nemůžeme bez konkrétních činů přehlížet všechna zdravotní, sociální a bezpečnostní rizika, která by hrozila obyvatelům Prahy v případě naší nečinnosti. Máme za to, že i stát a městské části dobře vnímají závažnost tohoto problému a chápou, proč je tak potřebné jej vyřešit," uvedl.
Nedostatek kontaktních center se v metropoli začal intenzivněji řešit po roce 2022, kdy radnice Prahy 5 vypověděla nájem centru organizace Progressive. Kromě toho byla od roku 2009 zrušena centra Praze 1, 7, 2 a 11. V polovině roku 2022 vznikla městská koncepce, podle které by v metropoli mělo být devět rovnoměrně rozmístěných kontaktních center.
Městu se však zejména kvůli odporu místních radnic dlouhodobě nedaří najít pro nová zařízení místa.