Dnes Sobota - prehanky-dest 20°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 23°C
Sobota 25. 5. 2024
Svátek má Viola
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Koním Převalského na Dívčích hradech se narodilo mládě
Kobyla Khamiina s hříbětem. Foto: Zoo Praha

Koním Převalského na Dívčích hradech se narodilo mládě

Koním Převalského, kteří obývají výběh na pražských Dívčích hradech, se narodilo hříbě. Mládě je podle prvotních odhadů samička a je pro pražskou zoologickou zahradu prvním letošním přírůstkem tohoto druhu. Matkou hříběte je pětiletá kobyla Khamiina a otcem sedmiletý hřebec Granola, kteří se stali rodiči poprvé. Mládě mohou lidé pozorovat už nyní v ohradě v Praze 5 spolu se stádem dospělých koní.

„Khamiina porodila bez jakýchkoli komplikací včera (v sobotu) v noci. Ostatně noční porody jsou pro koně typické," uvedla kurátorka kopytníků Barbora Dobiášová. „Mládě je zdravé a podle našich pozorování jde téměř jistě o samičku. Stádu však zatím dopřáváme klid a s jistotou tak pohlaví hříběte potvrdí až případná veterinární prohlídka," doplnila.

Koně Převalského jsou ve výběhu na Dívčích hradech nad pražským Smíchovem od dubna roku 2021. Cílem umístění koní na nezastavěnou náhorní plošinu v Praze 5 bylo podle zástupců zoologické zahrady, kterou zřizuje pražský magistrát, oživit historicky významnou lokalitu a tím, že budou zvířata spásat trávu, přispět k dobrým podmínkám pro původní společenstva rostlin a živočichů. Dnes lidé mohou ve výběhu spatřit sedmičlenné stádo, a to včetně dvoudenního hříběte.

Prostory na Dívčích hradech jsou v současnosti jediným prostorem, kde lze koně Převalského v Praze pozorovat. Z areálu zoo v Troji byla většina těchto lichokopytníků dříve přestěhovaná do chovné stanice v Dolním Dobřejově.

Důvodem byla stavba nové expozice, která bude představovat mongolskou faunu. Expozice koní Převalského zůstane zachovaná v nejvyšším místě zoo vedle horní stanice lanovky a podle plánů zoo by měly být nové prostory otevřené na jaře 2024.

Kůň Převalského je posledním žijícím divokým druhem koně. Pražská zoo je chová od roku 1932 a od roku 1959 vede mezinárodní plemennou knihu. V zoo a v její chovné a aklimatizační stanici v Dolním Dobřejově se zatím narodilo přes 230 hříbat.

Pražská zoo podnikla několik transportů koní do západní části Mongolska, které je původní domovinou těchto zvířat. Nyní chce pražská zoo převézt desítky koní do Kazachstánu. Podle nedávného vyjádření ředitele zahrady Miroslava Bobka by se tak mohlo stát v příštím roce. Minimálně 50 koní by mělo směřovat také do východního Mongolska.


Autor: ČTK

Střet vlaku s lokomotivou u hlavního nádraží způsobil velkou škodu

Včera ve 22:43

Škodu za více než 100 milionů korun v pátek dopoledne střet osobního vlaku s posunovací lokomotivou na pražském hlavním nádraží. Záchranáři ošetřili tři lidi, kteří utrpěli šok a odřeniny. Podle původních odhadů měla být materiální škoda výrazně nižší, mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal ale...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer

Včera v 17:10

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. ČTK to oznámila jeho dcera Adéla Kubačáková. Byl ikonou nové vlny československého filmu a stál u zrodu pražského Činoherního klubu. Prosadil se jako divadelní režisér, režíroval například v Divadle na Vinohradech nebo v Národním...

První mikrocertifikátový kurz na Fakultě stavební ČVUT má 27 absolventů

22. května 2024 ve 22:46

První mikrocertifikátový kurz pořádaný Fakultou stavební Českého vysokého učení technického v Praze úspěšně završilo 27 zájemců. V dvousemestrálním kurzu celoživotního vzdělávání „Technická zařízení budov pro energeticky efektivní a zdravé budovy“ se věnovali tématu řešení technických systémů...

Další články
Nahoru