Dnes Neděle - skorojasno 21°C
Zítra Pondělí - skorojasno 25°C
Neděle 1. 10. 2023
Svátek má Igor
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Koním Převalského na Dívčích hradech se narodilo mládě
Kobyla Khamiina s hříbětem. Foto: Zoo Praha

Koním Převalského na Dívčích hradech se narodilo mládě

Koním Převalského, kteří obývají výběh na pražských Dívčích hradech, se narodilo hříbě. Mládě je podle prvotních odhadů samička a je pro pražskou zoologickou zahradu prvním letošním přírůstkem tohoto druhu. Matkou hříběte je pětiletá kobyla Khamiina a otcem sedmiletý hřebec Granola, kteří se stali rodiči poprvé. Mládě mohou lidé pozorovat už nyní v ohradě v Praze 5 spolu se stádem dospělých koní.

„Khamiina porodila bez jakýchkoli komplikací včera (v sobotu) v noci. Ostatně noční porody jsou pro koně typické," uvedla kurátorka kopytníků Barbora Dobiášová. „Mládě je zdravé a podle našich pozorování jde téměř jistě o samičku. Stádu však zatím dopřáváme klid a s jistotou tak pohlaví hříběte potvrdí až případná veterinární prohlídka," doplnila.

Koně Převalského jsou ve výběhu na Dívčích hradech nad pražským Smíchovem od dubna roku 2021. Cílem umístění koní na nezastavěnou náhorní plošinu v Praze 5 bylo podle zástupců zoologické zahrady, kterou zřizuje pražský magistrát, oživit historicky významnou lokalitu a tím, že budou zvířata spásat trávu, přispět k dobrým podmínkám pro původní společenstva rostlin a živočichů. Dnes lidé mohou ve výběhu spatřit sedmičlenné stádo, a to včetně dvoudenního hříběte.

Prostory na Dívčích hradech jsou v současnosti jediným prostorem, kde lze koně Převalského v Praze pozorovat. Z areálu zoo v Troji byla většina těchto lichokopytníků dříve přestěhovaná do chovné stanice v Dolním Dobřejově.

Důvodem byla stavba nové expozice, která bude představovat mongolskou faunu. Expozice koní Převalského zůstane zachovaná v nejvyšším místě zoo vedle horní stanice lanovky a podle plánů zoo by měly být nové prostory otevřené na jaře 2024.

Kůň Převalského je posledním žijícím divokým druhem koně. Pražská zoo je chová od roku 1932 a od roku 1959 vede mezinárodní plemennou knihu. V zoo a v její chovné a aklimatizační stanici v Dolním Dobřejově se zatím narodilo přes 230 hříbat.

Pražská zoo podnikla několik transportů koní do západní části Mongolska, které je původní domovinou těchto zvířat. Nyní chce pražská zoo převézt desítky koní do Kazachstánu. Podle nedávného vyjádření ředitele zahrady Miroslava Bobka by se tak mohlo stát v příštím roce. Minimálně 50 koní by mělo směřovat také do východního Mongolska.


Autor: ČTK

Zoo Praha slavila, první mládě Rezervace Dja dostalo jméno Zulu

29. září 2023 v 07:21

Zoo Praha ve čtvrtek celodenním programem pro návštěvníky oslavila 92. výročí svého otevření. Jubilejní slavnost se letos nesla v duchu kulatých výročí tradičně chovaných druhů zvířat – 60 let goril a 90 let slonů či hrochů – ale také s nimi spojených pavilonů: rok otevřené Rezervace Dja a přesně...

Praha 1 spouští pilotní fázi antigraffiti programu

28. září 2023 v 10:26

Radní první městské části vybrali tento týden nejvhodnější nabídku ohledně smývání a překrývání graffiti na území a majetku Prahy 1. Rámcová smlouva by měla zajistit odstraňování graffiti na majetku Prahy 1. Za předpokladu, že bude tento antigraffiti program fungovat dle očekávání, městská část by...

Během Vánoc budou uzavřeny mateřské školy v Praze 4

28. září 2023 v 09:54

Ve dnech 23. prosince 2023 až 2. ledna 2024 dojde k přerušení provozu ve všech mateřských školách zřizovaných radnicí Prahy 4.

Uznávaný ekonom Frank z Cornell University bude přednášet na ČVUT v Praze

28. září 2023 v 07:28

České vysoké učení technické v Praze zve na přednášku Roberta H. Franka z Cornell University. Tento spoluautor knihy „Principles of Economics“ – druhým je Dr. B. S. Bernanke, nositel Nobelovy ceny za ekonomii za rok 2022 – vystoupí v pondělí 16. října od 14:30 hodin na půdě Fakulty...

V pátek bude na Magistrátu hlavního města Prahy omezen provoz

27. září 2023 ve 13:46

V pátek 29. září budou z důvodu provozních úspor uzavřena některá pracoviště Magistrátu hlavního města Prahy.

Další články
Nahoru