Dnes Neděle - skorojasno 11°C
Zítra Pondělí - polojasno 11°C
Neděle 19. 5. 2024
Svátek má Ivo
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Kongresové centrum mělo loni tržby 281 milionů korun, meziročně o jedenáct procent více
Kongresové centrum Praha. Foto: Jan Puci

Kongresové centrum mělo loni tržby 281 milionů korun, meziročně o jedenáct procent více

Kongresové centrum Praha (KCP) vykázalo loni tržby 281 milionů korun, což představuje nárůst o 11 procent oproti předchozímu roku. Hospodaření skončilo vlivem omezení provozu centra ztrátou 23,1 milionu, což je o 79,6 procenta méně než v roce 2020. Vliv na hospodaření měla pandemie covidu-19 a jí způsobené omezení fungování centra. Během půlročního provozu obsloužilo centrum za půlroční provoz přes 100 000 lidí. Informovala o tom marketingová manažerka KCP Radka Turková. Vlastníky centra jsou stát a hlavní město Praha.  

Kongresové centrum Praha mělo v loňském roce především oslavit 40. výročí svého otevření. Pokračující pandemie ale vedla k omezení dvou stěžejních obchodních segmentů společnosti: krátkodobých pronájmů konferenčních prostor (tržby 51 milionů korun) a provozu hotelu Holiday Inn PCC (tržby 45,6 milionu).

Pokles příjmů z kongresové a hotelové činnosti se podařilo částečně kompenzovat v segmentu dlouhodobých pronájmů (tržby 159,9 milionu korun) a parkingu (tržby 23,2 milionu). Dalších úspor se dosáhlo díky výrazným provozním a personálním opatřením, ale také využitím kompenzačních vládních programů.

KCP využilo období nuceného lockdownu k potřebným úpravám celého areálu, které napomohly k obnově a prodloužení živostnosti budovy. Celkové investice do obnovy budovy dosáhly 15 milionů korun.

„Hluché období jsme využili k investicím do technologií i nutných oprav tak, aby naše budova byla připravená na plnou obnovu kongresové činnosti v roce 2022,“ sdělila Lenka Žlebková, generální ředitelka Kongresového centra Praha.

„Naprosto novou zkušeností byl pro nás provoz velkokapacitního metropolitního očkovacího centra. Jsem opravdu hrdá na to, v jak krátkém čase se týmu KCP podařilo připravit prostory ke spuštění centra. Stejně tak mě těší, že KCP prokázalo svůj strategický význam pro zajištění kritické infrastruktury hlavního města Prahy,“ dodala.

Od začátku letošního března do poloviny dubna KCP hostilo Krajské asistenční centrum pro uprchlíky a za tu dobu odbavilo přes 50 000 lidí prchajících před válkou na Ukrajině.

Strategický význam centra pro hlavní město i pro ČR potvrdí KCP i v druhé polovině roku, kdy bude dějištěm většiny summitů a jednání spojených s předsednictvím ČR v Radě EU.

Zároveň se pozvolna obnovuje poptávka po kongresových a konferenčních aktivitách a do KCP se vrací mezinárodní kongresový průmysl. První takovou akcí byl dubnový mezinárodní gastroenterologický kongres ESGE Days 2022, kterého se zúčastnilo přes 2 000 špičkových odborníků z celého světa.

„Před vypuknutím pandemie byla Praha mezi TOP 10 kongresovými městy světa. Pevně věřím, že svou pozici obnoví i nyní, protože kongresový průmysl Prahy ročně přinášel kolem 5 miliard korun do veřejných rozpočtů. Restart kongresů je tedy přínosný pro všechny,“ říká Lenka Žlebková.

S postupnou obnovou kongresového průmyslu v Praze se do popředí zájmu KCP vrací i plánovaná výstavba nové výstavní haly a revitalizace veřejného prostoru Pankráckého náměstí. Výsledkem mezinárodní architektonicko-urbanistické soutěže z roku 2017 byl návrh architektonického studia OCA z Barcelony.

Ten počítá nejen s vybudováním výstavního prostoru vedle budovy KCP, ale také s výraznou úpravou nevyužité Jižní terasy na veřejný komunikační prostor, který bude sloužit lidem. Celý projekt již získal stavební povolení a územní rozhodnutí a v letošním roce bude o jeho osudu rozhodovat akcionáři Kongresového centra Praha.


Autor: puc

Nový cirkulární spot Sto•re v Holešovické tržnici představuje disrupci v nakupování

16. května 2024 ve 12:34

V nově otevřeném cirkulárním obchodě Sto•re je normální STOkrát REcyklovat. Podle jeho tří hlavních zakladatelek je přirozené nenakupovat pořád nové. Pražané tak mají možnost pořídit si kurátorovaný nábytek, opravenou elektroniku, nádobí, předměty běžné denní potřeby i zachráněné pokojové...

Projekt Biometan získal ocenění Sustainability Star

13. května 2024 v 10:43

Projekt „Biometan – Využití kalového plynu na ÚČOV Praha“, který realizovala společnost Česká voda – MEMSEP ze skupiny Veolia pro Pražskou vodohospodářskou společnost v roce 2023 sbírá ocenění za oceněním. V březnu byl projekt jmenován Vodohospodářskou stavbou roku v kategorii do 50 mil. Kč za...

Divadlo Gong nabízí své prostory k pronájmu

29. dubna 2024 v 09:13

Vysočanské Divadlo Gong – kulturní a vzdělávací společenské centrum Prahy 9 – je příspěvkovou organizaci deváté městské části. Nabízí návštěvníkům nejen představení divadelních souborů z Prahy a okolí, ale i hudební vystoupení různých žánrů včetně pravidelných jazzových...

Tesco spustilo kampaň Žijeme hokejem

27. dubna 2024 v 06:58

Tesco, oficiální sponzor Mistrovství světa IIHF v ledním hokeji 2024, spouští očekávanou kampaň spojující svět hokeje se světem maloobchodu. Pod sloganem „Žijeme hokejem“ nabízí zákazníkům šanci stát se součástí velkého hokejového dobrodružství.  

Fakulta biomedicínského inženýrství ČVUT si zvolila děkana

25. dubna 2024 v 06:17

Akademický senát Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT zvolil 23. dubna kandidáta na děkana FBMI. V tajném hlasování byl jednomyslně zvolen na funkční období 2024–2028 staronový děkan FBMI prof. MUDr. Jozef Rosina, Ph.D., MBA.

Další články
Nahoru