Dnes Pátek - obcasny-dest 14°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 13°C
Pátek 22. 9. 2023
Svátek má Darina
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Kongresové centrum mělo loni tržby 281 milionů korun, meziročně o jedenáct procent více
Kongresové centrum Praha. Foto: Jan Puci

Kongresové centrum mělo loni tržby 281 milionů korun, meziročně o jedenáct procent více

Kongresové centrum Praha (KCP) vykázalo loni tržby 281 milionů korun, což představuje nárůst o 11 procent oproti předchozímu roku. Hospodaření skončilo vlivem omezení provozu centra ztrátou 23,1 milionu, což je o 79,6 procenta méně než v roce 2020. Vliv na hospodaření měla pandemie covidu-19 a jí způsobené omezení fungování centra. Během půlročního provozu obsloužilo centrum za půlroční provoz přes 100 000 lidí. Informovala o tom marketingová manažerka KCP Radka Turková. Vlastníky centra jsou stát a hlavní město Praha.  

Kongresové centrum Praha mělo v loňském roce především oslavit 40. výročí svého otevření. Pokračující pandemie ale vedla k omezení dvou stěžejních obchodních segmentů společnosti: krátkodobých pronájmů konferenčních prostor (tržby 51 milionů korun) a provozu hotelu Holiday Inn PCC (tržby 45,6 milionu).

Pokles příjmů z kongresové a hotelové činnosti se podařilo částečně kompenzovat v segmentu dlouhodobých pronájmů (tržby 159,9 milionu korun) a parkingu (tržby 23,2 milionu). Dalších úspor se dosáhlo díky výrazným provozním a personálním opatřením, ale také využitím kompenzačních vládních programů.

KCP využilo období nuceného lockdownu k potřebným úpravám celého areálu, které napomohly k obnově a prodloužení živostnosti budovy. Celkové investice do obnovy budovy dosáhly 15 milionů korun.

„Hluché období jsme využili k investicím do technologií i nutných oprav tak, aby naše budova byla připravená na plnou obnovu kongresové činnosti v roce 2022,“ sdělila Lenka Žlebková, generální ředitelka Kongresového centra Praha.

„Naprosto novou zkušeností byl pro nás provoz velkokapacitního metropolitního očkovacího centra. Jsem opravdu hrdá na to, v jak krátkém čase se týmu KCP podařilo připravit prostory ke spuštění centra. Stejně tak mě těší, že KCP prokázalo svůj strategický význam pro zajištění kritické infrastruktury hlavního města Prahy,“ dodala.

Od začátku letošního března do poloviny dubna KCP hostilo Krajské asistenční centrum pro uprchlíky a za tu dobu odbavilo přes 50 000 lidí prchajících před válkou na Ukrajině.

Strategický význam centra pro hlavní město i pro ČR potvrdí KCP i v druhé polovině roku, kdy bude dějištěm většiny summitů a jednání spojených s předsednictvím ČR v Radě EU.

Zároveň se pozvolna obnovuje poptávka po kongresových a konferenčních aktivitách a do KCP se vrací mezinárodní kongresový průmysl. První takovou akcí byl dubnový mezinárodní gastroenterologický kongres ESGE Days 2022, kterého se zúčastnilo přes 2 000 špičkových odborníků z celého světa.

„Před vypuknutím pandemie byla Praha mezi TOP 10 kongresovými městy světa. Pevně věřím, že svou pozici obnoví i nyní, protože kongresový průmysl Prahy ročně přinášel kolem 5 miliard korun do veřejných rozpočtů. Restart kongresů je tedy přínosný pro všechny,“ říká Lenka Žlebková.

S postupnou obnovou kongresového průmyslu v Praze se do popředí zájmu KCP vrací i plánovaná výstavba nové výstavní haly a revitalizace veřejného prostoru Pankráckého náměstí. Výsledkem mezinárodní architektonicko-urbanistické soutěže z roku 2017 byl návrh architektonického studia OCA z Barcelony.

Ten počítá nejen s vybudováním výstavního prostoru vedle budovy KCP, ale také s výraznou úpravou nevyužité Jižní terasy na veřejný komunikační prostor, který bude sloužit lidem. Celý projekt již získal stavební povolení a územní rozhodnutí a v letošním roce bude o jeho osudu rozhodovat akcionáři Kongresového centra Praha.


Autor: puc

Soutěž EY Podnikatel roku 2023 hlavního města Prahy a Středočeského kraje spustila nominační fázi

8. září 2023 v 11:15

Společnost EY pod záštitou primátora hlavního města Prahy Bohuslava Svobody a ve spolupráci s inovační agenturou SIC vyhlásila devatenáctý ročník soutěže o titul EY Podnikatel roku hlavního města Prahy a Středočeského kraje. Celkem osm podnikatelů z těchto dvou regionů se v minulosti stalo...

Fakulta dopravní ČVUT v Praze podepsala nové strategické partnerství se společností SITA

8. září 2023 v 08:22

Ve středu 6. září byla podpisem partnerství mezi společností SITA a Fakultou dopravní ČVUT v Praze obnovena spolupráce zaměřená jak na vzdělávání nových odborníků, tak i na projektové záměry v oblasti letecké dopravy.

Wolt zavádí nonstop provoz, vedle restaurací nabídne i potraviny nebo květiny

29. srpna 2023 v 07:28

Finská technologická společnost Wolt zavádí v hlavním městě nepřetržitou rozvážku z vybraných podniků. Většina pražských zákazníků si tak nyní může objednávat v režimu 24/7 se stejným servisem, na který jsou zvyklí. Zákaznická podpora funguje po celou noc a je připravena pomoct zákazníkům v řádu...

Konference o kyberbezpečnosti

22. srpna 2023 v 09:00

Fakulta informačních technologií ČVUT v Praze organizuje jubilejní 25. ročník jedné z největších a nejvýznamnějších mezinárodních konferencí v oblasti kybernetické bezpečnosti, přesněji kryptologie a bezpečnosti vestavných systémů, Cryptographic Hardware and Embedded Systems...

Další články
Nahoru