Dnes Pondělí - jasno 24°C
Zítra Úterý - polojasno 25°C
Pondělí 8. 8. 2022
Svátek má Soběslav
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Kongresové centrum mělo loni tržby 281 milionů korun, meziročně o jedenáct procent více
Kongresové centrum Praha. Foto: Jan Puci

Kongresové centrum mělo loni tržby 281 milionů korun, meziročně o jedenáct procent více

Kongresové centrum Praha (KCP) vykázalo loni tržby 281 milionů korun, což představuje nárůst o 11 procent oproti předchozímu roku. Hospodaření skončilo vlivem omezení provozu centra ztrátou 23,1 milionu, což je o 79,6 procenta méně než v roce 2020. Vliv na hospodaření měla pandemie covidu-19 a jí způsobené omezení fungování centra. Během půlročního provozu obsloužilo centrum za půlroční provoz přes 100 000 lidí. Informovala o tom marketingová manažerka KCP Radka Turková. Vlastníky centra jsou stát a hlavní město Praha.  

Kongresové centrum Praha mělo v loňském roce především oslavit 40. výročí svého otevření. Pokračující pandemie ale vedla k omezení dvou stěžejních obchodních segmentů společnosti: krátkodobých pronájmů konferenčních prostor (tržby 51 milionů korun) a provozu hotelu Holiday Inn PCC (tržby 45,6 milionu).

Pokles příjmů z kongresové a hotelové činnosti se podařilo částečně kompenzovat v segmentu dlouhodobých pronájmů (tržby 159,9 milionu korun) a parkingu (tržby 23,2 milionu). Dalších úspor se dosáhlo díky výrazným provozním a personálním opatřením, ale také využitím kompenzačních vládních programů.

KCP využilo období nuceného lockdownu k potřebným úpravám celého areálu, které napomohly k obnově a prodloužení živostnosti budovy. Celkové investice do obnovy budovy dosáhly 15 milionů korun.

„Hluché období jsme využili k investicím do technologií i nutných oprav tak, aby naše budova byla připravená na plnou obnovu kongresové činnosti v roce 2022,“ sdělila Lenka Žlebková, generální ředitelka Kongresového centra Praha.

„Naprosto novou zkušeností byl pro nás provoz velkokapacitního metropolitního očkovacího centra. Jsem opravdu hrdá na to, v jak krátkém čase se týmu KCP podařilo připravit prostory ke spuštění centra. Stejně tak mě těší, že KCP prokázalo svůj strategický význam pro zajištění kritické infrastruktury hlavního města Prahy,“ dodala.

Od začátku letošního března do poloviny dubna KCP hostilo Krajské asistenční centrum pro uprchlíky a za tu dobu odbavilo přes 50 000 lidí prchajících před válkou na Ukrajině.

Strategický význam centra pro hlavní město i pro ČR potvrdí KCP i v druhé polovině roku, kdy bude dějištěm většiny summitů a jednání spojených s předsednictvím ČR v Radě EU.

Zároveň se pozvolna obnovuje poptávka po kongresových a konferenčních aktivitách a do KCP se vrací mezinárodní kongresový průmysl. První takovou akcí byl dubnový mezinárodní gastroenterologický kongres ESGE Days 2022, kterého se zúčastnilo přes 2 000 špičkových odborníků z celého světa.

„Před vypuknutím pandemie byla Praha mezi TOP 10 kongresovými městy světa. Pevně věřím, že svou pozici obnoví i nyní, protože kongresový průmysl Prahy ročně přinášel kolem 5 miliard korun do veřejných rozpočtů. Restart kongresů je tedy přínosný pro všechny,“ říká Lenka Žlebková.

S postupnou obnovou kongresového průmyslu v Praze se do popředí zájmu KCP vrací i plánovaná výstavba nové výstavní haly a revitalizace veřejného prostoru Pankráckého náměstí. Výsledkem mezinárodní architektonicko-urbanistické soutěže z roku 2017 byl návrh architektonického studia OCA z Barcelony.

Ten počítá nejen s vybudováním výstavního prostoru vedle budovy KCP, ale také s výraznou úpravou nevyužité Jižní terasy na veřejný komunikační prostor, který bude sloužit lidem. Celý projekt již získal stavební povolení a územní rozhodnutí a v letošním roce bude o jeho osudu rozhodovat akcionáři Kongresového centra Praha.


Autor: puc

Řetězec BILLA otevřel novou prodejnu v Kunraticích

Včera v 07:21

Expanze obchodního řetězce BILLA pokračuje. 4. srpna se otevřela nová prodejna v Kunraticích v Ekonomické ulici. Otevření 49. prodejny v Praze patří do letošního plánu expanze a digitalizace prodejen BILLA, na který společnost vynakládá investici ve výši až 1,32 miliard korun. V letošním roce je...

innogy kupuje slovenského výrobce kogenerací TTS Martin

28. července 2022 v 07:38

Energetická skupina innogy dokončila akvizici slovenského výrobce kogeneračních jednotek a záložních zdrojů elektřiny TTS Martin. Firmu ovládá prostřednictvím společnosti Energo TTS, ve které má 80% podíl. Zbylých 20 % drží syn původního vlastníka Ondrej Korec prostřednictvím své firmy. Transakci,...

Tesco slaví 5 let úspěšného úsilí v oblasti snižování potravinového odpadu

21. července 2022 v 10:18

Odhaduje se, že na celém světě se ročně vyhodí 2,5 miliardy tun potravin. Až 40 procent vypěstovaných potravin končí jako odpad – v zemědělství, potravinářském průmyslu, maloobchodě i domácnostech. Společnost Tesco se zavázala k řešení problému v rámci svých provozoven i celého dodavatelského...

Za pololetí přibylo 474 nespolehlivých plátců DPH

20. července 2022 ve 22:48

V prvním pololetí v ČR přibylo 474 subjektů, které nespolehlivě odvádí DPH nebo závažným způsobem porušují povinnosti vztahující se ke správě daně. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku ale nespolehlivých firmem přibylo téměř o čtvrtinu méně. Aktuálně Dun & Bradstreet na černé listině...

Nezveřejňování finančních výkazů ve sbírce listin může mít pro firmy fatální následky

29. června 2022 ve 14:57

Daňové přiznání za rok 2021 bylo letos možné podávat do konce března v papírové formě, elektronicky do konce dubna a do konce června, pokud společnost využije služeb daňového poradce. Přesto, že se nejzazší termín pro zveřejnění výsledků hospodaření se blíží, finanční výkazy za loňský rok ve...

Další články
Nahoru