
Konfiskace ruského státního majetku? Může z něj vyrůst nová Ukrajina, říká poslanec Zuna
22. května 2025 08:10
„Přístup Evropy k otázce vyvlastnění ruských majetků je většinově opatrný. Osobně jsem pro vytvoření koalice odvážných, kteří budou hledat cesty, jak ruské prostředky využít pro obnovu Ukrajiny. Cestu nám ukazuje například estonský model. Není správné, aby ruský majetek jen nečinně ležel, zatímco Ukrajina krvácí v boji za svou svobodu,“ uvedl Michal Zuna.
Kulatý stůl proběhl rovněž za podpory iniciativy Odolné Česko. „Jsme rádi za expertní debatu na téma konfiskace sankcionovaného majetku. Úkolem naší politické reprezentace je najít způsoby, jak udržitelně naložit se zmrazeným majetkem subjektů, které se podílejí na pokračující agresi na Ukrajině. Lze se inspirovat u Estonska a jeho nové legislativy, která nabízí cestu, jak lze takový majetek využít pro ukrajinskou obnovu,“ uvedl Lukáš Kraus, koordinátor iniciativy Odolné Česko.
Anketa
Podpořili byste vyvlastnění ruského státního majektu za účelem financování obnovy Ukrajiny?
Ruská federace disponuje majetkem i na území České republiky. Jen v hlavním městě vlastní přibližně čtyřicet budov a pozemků. Podle Zuny je třeba seriózně
debatovat o jejich budoucnosti, včetně možnosti vyvlastnění, jak to již dříve navrhoval europoslanec za TOP 09 Ondřej Kolář.
„Jsem přesvědčen, že případné výnosy za vyvlastněný ruský majetek a majetek sankcionovaných osob na území České republiky nemohou končit v Moskvě. Musí být využity výhradně na reparace pro Ukrajinu – stejně jako v případě evropských zmrazených aktiv,“ zdůraznil poslanec Zuna.