Dnes Středa - zatazeno 11°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 15°C
Středa 29. 3. 2023
Svátek má Taťána
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Konečně. Během prosince se otevře jižní vstup do stanice metra Budějovická
Už jen pár týdnů bude uzavřen jižní vstup do stanice metra Budějovická. Foto: JP

Konečně. Během prosince se otevře jižní vstup do stanice metra Budějovická

V druhé polovině prosince skončí práce na opravě terasy na Budějovické. Otevřít by se tak měl po dlouhé době jižní výstup z metra, který byl během rekonstrukce uzavřen. Při pondělní prohlídce stavby to řekl radní města Jan Chabr (TOP 09). Práce podle něj nabraly mírné zpoždění v důsledku průsaku, kvůli kterému bylo nutné dojednat přístup do budovy České spořitelny. Oprava začala na jaře a město vyjde na 46 milionů korun s DPH.

Terasa byla vybudována v roce 1977, nikdy se neopravovala a její stav se postupně zhoršoval. Problémem bylo například zatékání do konstrukce. Havarijní stav byl znám od roku 2010. Stavba však právně nikomu nepatřila a teprve v roce 2013 úředníci Prahy 4 rozhodli, že patří hlavnímu městu. Před více než třemi lety musela být terasa kvůli havarijnímu stavu dočasně uzavřena, následně se město dojednalo opravu.

„Dělá se závěrečná dokončovací fáze opravy. Jsou tam malá drobná zdržení, v druhé polovině prosince bude hotovo. Samotná kolaudace by měla být v průběhu ledna, ale když dá oprávněný stavební odbor předběžná vyjádření, mohlo by se tam chodit už za pár týdnů, včetně vstupu do metra,“ uvedl radní Chabr.

Právě uzavřený jižní vstup do stanice metra Budějovická je komplikací pro návštěvníky úřadu nebo sousední polikliniky, kteří přijíždí podzemkou. Oproti minulosti se jim prodlužuje cesta o desítky metrů.

Při opravě terasy byly vyměněno schodiště vedoucí k obchodnímu centru DBK, zpevněny stávající nosné prvky a instalovány nové. Právě konstrukce, které nesly terasu, byly silně zasaženy korozí. Dělníci také vybudovali nové podhledy.

Příští rok budou provedeny drobné úpravy v prostoru pod úrovní země mezi vstupy do stanice. Obměny se například dočká dlažba, přibude zeleň.

Blížící se dokončení oprav ocenil za radnici Prahy 4 místostarosta pro majetek a kulturu Michal Hroza (TOP 09).

„Jsme moc rád, že se terasu podařilo opravit a otevře se vchod do metra. Chtěli bychom terasu v budoucnu využít pro různé veřejné akce komornějšího charakteru. Třeba by tu příležitostně mohly být trhy a vánoční strom. Terasa je pro Prahu 4 něco jako radniční náměstí,“ uvedl. 

Terasa na Budějovické bude po dokončení oprav vypadat stavebně stejně jako v druhé polovině 70. let, kdy vznikla při budování DBK. V plánu je doplnění mobiliářem či dalšími drobnými prvky.


Autor: red

Praha 6: Setkání s občany Břevnova

Včera ve 22:47

Témata, která vás zajímají, můžete probrat se zástupci radnice Prahy 6 před Galerií Kuzebauch, na rohu ulic Dvořeckého a Říčanova.

Praha 10: ZŠ Olešská ušetřila téměř 40 procent na výdajích za dodávku tepla

Včera v 10:15

ZŠ Olešská ve Strašnicích při projektu snížení energetické náročnosti školy dokázala snížit výdaje za dodávku tepla o 39,9 procenta. Projekt byl financován Prahou 10, dotacemi od EU a pražským magistrátem. Informovala o tom mluvčí desáté městské části Michaela...

Další články
Nahoru