Dnes Čtvrtek - zatazeno 29°C
Zítra Pátek - bourky 27°C
Čtvrtek 30. 6. 2022
Svátek má Šárka
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Konečná z KSČM: Nepomátla jsem se, chválím Senát. Udělal užitečnou věc, ale i tak ho zrušte
Hlavní průčelí Valdštejnského paláce, sídla Senátu. Zdroj foto: Senát Parlamentu České republiky

Konečná z KSČM: Nepomátla jsem se, chválím Senát. Udělal užitečnou věc, ale i tak ho zrušte

Předsedkyně KSČM a poslankyně Evropského parlamentu Kateřina Konečná je dlouhodobou kritičkou Senátu. I když by podle ní měla být horní komora Parlamentu zrušena pro svou zbytečnost, přesto ji nyní výjimečně pochválila.

„Chválím Senát. Teď si možná říkáte, že jsem se pomátla na rozumu. Zvláště vy, kdo jste viděli mé video shrnující ,práci´ Senátu za posledních 25 let. Jak se mi to tedy stalo? Senát minulý týden vyslovil takzvanou žlutou kartu několika směrnicím green dealu,“ uvádí v aktuálním komentáři Konečná.

Jedná se o směrnici o energetické účinnosti, směrnici o zdanění energetických produktů a elektřiny, směrnici systému pro obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů, nařízení o zpřísnění výkonnostních norem pro emise CO2 pro nové osobní automobily a nová lehká užitková vozidla.

Takzvaná žlutá karta vystavená parlamentem členského státu Evropské unie je takovým varováním pro Evropskou komisi, že národní parlament není spokojen s podobou předkládané evropské legislativy.

„I když nepředpokládám, že se podaří dát dohromady třetinu všech parlamentů Evropské unie, která je potřeba, aby Evropská komise musela znovu zdůvodnit podobu předložené legislativy, tak je to významný politický signál do Bruselu,“ tvrdí europoslankyně.

Tyto a další směrnice a nařízení budou nejdůležitější evropskou legislativou projednávanou v příštích měsících. „Již ve svých předchozích vystoupeních jsem varovala, že tyto směrnice jsou úplně mimo realitu a mohou způsobit masivní energetickou chudobu v České republice a likvidaci průmyslu. Současné zdražování energií tak může být jen předehrou toho, co se odehraje za několik let,“ říká. 

„Děsí mě, že Evropská komise nepřipravila dopadové studie na jednotlivé členské státy, jak je o to Evropská rada žádala. Bude vyžadovat velké úsilí nejen v Evropském parlamentu, ale české vlády a zejména ministerstva životního prostředí, ministerstva průmyslu a obchodu a ministerstva financí, které mají tyto směrnice a nařízení v gesci, aby se podařilo ta nejhorší ustanovení odstranit nebo zmírnit,“ pokračuje.

Podle ní bylo v minulosti mnoho směrnic, u kterých ministerstva dostatečně nevyjednávala, úředníci neměli instrukce. „A na konci se všichni rozčilovali, jaké blbosti byly v Evropské unii schváleny,“ podotýká. 

 V Evropském parlamentu má Konečná na starosti jako stínová zpravodajka nařízení o automobilech, kde je navržený konec prodeje aut se spalovacím motorem od roku 2035 a zpřísnění emisních limitů pro období 2030 až 2035.

„Prohra při projednávání těchto směrnic by mohla být pro Českou republiku fatální. Co se týká Senátu, po dlouhé době udělal něco užitečného. To však nic nemění na tom, že je podle mého soudu zbytečný a měl by být zrušen,“ dodává šéfka komunistů Kateřina Konečná.


Autor: Karel Netolický

Prokop: Kompetenční centrum digitalizace? Pražany to bude hodně stát, ale nic z toho nevznikne

10. května 2022 v 08:56

Pražští radní včera opět schválili Smlouvu o zajištění služeb kompetenčního centra digitalizace procesů, agend a jejich robotizace. Kriticky na to reagoval předseda hnutí ANO v Praze Ondřej Prokop.

Prokop: Koalice primátora Hřiba kryje Čižinského Prahu Sobě a odmítla projednat předražené stěhování TSK

28. dubna 2022 ve 14:50

Dnes jsem na jednání Zastupitelstva hlavního města Prahy navrhoval projednat sporné a předražené stěhování Technické správy komunikací hl. m. Prahy (TSK do nových prostor. Otazníků je hned několik a domnívám se, že se zvláště náměstek primátora Adam Scheinherr, který za stěhováním stojí, má z čeho...

Poslankyně Zajíčková: Návrh novely zákona o pedagogických pracovnících obsahuje řadu smysluplných změn

17. dubna 2022 v 06:28

Návrh novely například zavádí adaptační období pro začínající učitele, které by mělo snížit riziko brzkého odchodu mladých učitelů ze školství. Další významnou změnou je ukotvení uvádějícího, provázejícího i třídního učitele a garance platů pedagogických pracovníků navázáním na průměrnou mzdu...

Vyjádření pražských politiků k napadení Ukrajiny

24. února 2022 v 16:21

Pražští zastupitelé dnes schválili okamžitý finanční dar ve výši 10 milionů korun humanitární organizaci Člověk v tísni na pomoc obyvatelům Ukrajiny, která se v noci na čtvrtek stala terčem ozbrojené invaze ze strany Ruska. Na potřebě pomoci Ukrajině a potřebě vyjádřit s ní solidaritu se shodují...

Udženija: Kvůli asociální a diskriminační politice se Pražané bojí o střechu nad hlavou

24. února 2022 v 11:36

„Adam Zábranský, pražský radní pro bydlení a transparentnost za Pirátskou stranu se v médiích rád chlubí, co všechno dělá pro to, aby Pražané měli dostupné bydlení. Realita je ale opačná. Kvůli nové strategii magistrátu musí nájemci místo smlouvy na dobu neurčitou každé dva roky čekat na...

Další články
Nahoru