Dnes Pátek - zatazeno 4°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 6°C
Pátek 28. 1. 2022
Svátek má Otýlie
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Konečná z KSČM: Nepomátla jsem se, chválím Senát. Udělal užitečnou věc, ale i tak ho zrušte
Hlavní průčelí Valdštejnského paláce, sídla Senátu. Zdroj foto: Senát Parlamentu České republiky

Konečná z KSČM: Nepomátla jsem se, chválím Senát. Udělal užitečnou věc, ale i tak ho zrušte

Předsedkyně KSČM a poslankyně Evropského parlamentu Kateřina Konečná je dlouhodobou kritičkou Senátu. I když by podle ní měla být horní komora Parlamentu zrušena pro svou zbytečnost, přesto ji nyní výjimečně pochválila.

„Chválím Senát. Teď si možná říkáte, že jsem se pomátla na rozumu. Zvláště vy, kdo jste viděli mé video shrnující ,práci´ Senátu za posledních 25 let. Jak se mi to tedy stalo? Senát minulý týden vyslovil takzvanou žlutou kartu několika směrnicím green dealu,“ uvádí v aktuálním komentáři Konečná.

Jedná se o směrnici o energetické účinnosti, směrnici o zdanění energetických produktů a elektřiny, směrnici systému pro obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů, nařízení o zpřísnění výkonnostních norem pro emise CO2 pro nové osobní automobily a nová lehká užitková vozidla.

Takzvaná žlutá karta vystavená parlamentem členského státu Evropské unie je takovým varováním pro Evropskou komisi, že národní parlament není spokojen s podobou předkládané evropské legislativy.

„I když nepředpokládám, že se podaří dát dohromady třetinu všech parlamentů Evropské unie, která je potřeba, aby Evropská komise musela znovu zdůvodnit podobu předložené legislativy, tak je to významný politický signál do Bruselu,“ tvrdí europoslankyně.

Tyto a další směrnice a nařízení budou nejdůležitější evropskou legislativou projednávanou v příštích měsících. „Již ve svých předchozích vystoupeních jsem varovala, že tyto směrnice jsou úplně mimo realitu a mohou způsobit masivní energetickou chudobu v České republice a likvidaci průmyslu. Současné zdražování energií tak může být jen předehrou toho, co se odehraje za několik let,“ říká. 

„Děsí mě, že Evropská komise nepřipravila dopadové studie na jednotlivé členské státy, jak je o to Evropská rada žádala. Bude vyžadovat velké úsilí nejen v Evropském parlamentu, ale české vlády a zejména ministerstva životního prostředí, ministerstva průmyslu a obchodu a ministerstva financí, které mají tyto směrnice a nařízení v gesci, aby se podařilo ta nejhorší ustanovení odstranit nebo zmírnit,“ pokračuje.

Podle ní bylo v minulosti mnoho směrnic, u kterých ministerstva dostatečně nevyjednávala, úředníci neměli instrukce. „A na konci se všichni rozčilovali, jaké blbosti byly v Evropské unii schváleny,“ podotýká. 

 V Evropském parlamentu má Konečná na starosti jako stínová zpravodajka nařízení o automobilech, kde je navržený konec prodeje aut se spalovacím motorem od roku 2035 a zpřísnění emisních limitů pro období 2030 až 2035.

„Prohra při projednávání těchto směrnic by mohla být pro Českou republiku fatální. Co se týká Senátu, po dlouhé době udělal něco užitečného. To však nic nemění na tom, že je podle mého soudu zbytečný a měl by být zrušen,“ dodává šéfka komunistů Kateřina Konečná.


Autor: Karel Netolický

Radní Zábranský: Praha se při zrušení stanovišť pro koňské povozy inspirovala v zahraničí

Včera v 17:53

„Pražští radní na konci loňského roku rozhodli o zrušení stanovišť pro koňské povozy na Staroměstském náměstí a ve Stromovce, a to od roku 2023. Praha se v této věci inspirovala u jiných zahraničních měst, jako je Paříž, Londýn, Oxford, Barcelona, Řím, Montreal či Chicago. Koňské povozy sice...

Prokop: Zastupitelé ANO prosadili diskusi s odborníky a chovateli koní na program zastupitelstva

Včera v 15:27

Podle zastupitelů hnutí ANO je nedávný zákaz provozu koňských spřežení v centru města velmi sporný, protože radní rozhodli pouze na základě pohledu jedné ze stran a nevyslechli si argumenty protistrany, pro kterou hovoří například pravidelné kontroly veterinární správy. V tiskovém prohlášení...

Náměstek Hlubuček: Trolejbusy snižujeme emise v MHD a naplňujeme tak Klimatický plán Prahy

15. ledna 2022 v 15:59

Do Prahy se po více než půl století vrací trolejbusy, které na některých trasách nahradí autobusy s dieselovým pohonem. Podle náměstka primátora pro oblast životního prostředí, infrastruktury, technické vybavenosti a bezpečnosti Petra Hlubučka (STAN) jde o další z projektů na poli udržitelné...

Vedení Prahy 13 kritizuje zdražení svozu odpadu na sídlištích, obává se vzniku černých skládek

4. ledna 2022 v 16:55

Většině obyvatel hlavního města se od začátku letošního roku zvýšily ceny za svoz odpadu. Pražští zastupitelé totiž před Vánoci schválili vyhlášku s novým výpočtem cen, který je nutný kvůli novele odpadového zákona. Ceny se zvýšily nejvíce v případě velkých kontejnerů na sídlištích, kde to je...

Další články
Nahoru