dnes
Úterý - obcasny-dest
8°C
zítra
Středa - zatazeno
10°C
pozítří
Čtvrtek - oblacno
10°C
Konec prázdninového provozu přináší trvalé změny v MHD
Ilustrační foto: archiv

Konec prázdninového provozu přináší trvalé změny v MHD

S ukončením letního prázdninového provozu, kdy se vrací drtivá většina jízdních řádů MHD i příměstské dopravy do původní podoby bez letního omezení, začnou platit i některé trvalé změny na tramvajových a autobusových linkách.

Nejvýraznější změnou je plošné posílení víkendových nočních linek tramvají a autobusů, které měly doposud interval 30 minut. Vzhledem k trvale rostoucí poptávce po cestování bude zkrácen jejich interval v nocích z pátku na sobotu a ze soboty na neděli na 20 minut.

Zároveň dojde ke sloučení autobusových linek 504 a 508, čímž budou nabídnuta nová přímá spojení a také bude odlehčeno nejvytíženějším tramvajovým linkám v centru Prahy.

U tramvajové linky 5 dochází k navýšení kapacity v pracovní dny o 100 procent (dvouvozové nebo kloubové tramvaje místo jednovozových). Tato změna navazuje na dosavadní výlukový stav na lince.

Větší úpravy jsou také připraveny ve spolupráci s městskou částí Praha 13 v rámci vyhodnocení přepravních průzkumů po otevření nového úseku metra A. Výrazně se posiluje midibusová linka 168, naopak k omezení kvůli nízkému vytížení dochází u linky 174. Tato linka bude na základě požadavku Prahy 13 na obnovení přímého spojení Nových Butovic se starými Stodůlkami vedena v nové trase na Nové Butovice. Na lince 108 jsou z důvodu nízké poptávky v koncovém úseku trasy ponechány mírně prodloužené prázdninové intervaly.

K posílení dochází také v oblasti městské části Praha 22, kde se posiluje provoz autobusové linky 267 ve špičkách pracovních dnů mezi Kolovraty a Uhříněvsí. Vyšší kapacita bude nabízena také na lince 232 vedené přes Křeslice a Pitkovice. Pro lepší propojení Uhříněvsi s nákupní zónou v Čestlicích se také zavádí víkendový provoz na lince 325.

Nejvýznamnější trvalé změny na jednotlivých linkách

5    Navýšení kapacity v pracovní dny (dvouvozové nebo kloubové tramvaje namísto jednovozových).
108    Prodloužení intervalů v pracovní dny a celotýdenně večer z důvodu nízkého vytížení.
168    Zkrácení intervalů ve špičkách pracovních dnů v úseku Nové Butovice – Nemocnice Na Homolce. Zavádí se večerní a víkendový provoz v úseku Nové Butovice – Poliklinika Petřiny. Ruší se vložené spoje v úseku Kodymova – Vypich / Kukulova, které nezastavovaly v části zastávek.
174    Linka je vedena v nové trase Velká Ohrada – Luka – Mládí – Bucharova – Nové Butovice, v provozu pouze v pracovní dny cca od 6:00 do 20:00.
232    Rozšíření ranní i odpolední špičky pracovních dnů, na vybrané spoje nasazeny kloubové vozy.
267    Zavedení vložených posilových spojů v ranní i odpolední špičce pracovních dnů v úseku Kolovraty – Nádraží Uhříněves.
313    Pro vybrané školní spoje je zřízena zastávka Mořina, Trněný Újezd také ve směru Černošice, žel. zast.
325    Zavedení víkendového provozu v období cca 9:00–19:00.
329    Vybrané školní spoje jsou prodlouženy o zastávky Na Padesátém a Sídliště Skalka. Zavádí se nový ranní školní spoj Sluštice, škola – Sídliště Skalka.
445    Nová midibusová linka v trase Vrané nad Vltavou, žel. st. – Březová-Oleško, Oleško (v provozu pouze v pracovní dny cca od 6:00 do 18:30).
504    Sloučení s linkou 508 do nové trasy: Sídliště Písnice – Nemocnice Krč – Poliklinika Budějovická – I. P. Pavlova – Jiráskovo náměstí – Anděl – Nové Butovice – Velká Ohrada – Sídliště Stodůlky.
508    Linka je sloučena s linkou 504 a nově provozována pod číslem 504.

Změny zastávek

U následujících zastávek se mění charakter – nově na znamení: Čimický háj, Hříbková, Cholupický vrch, Karenova, Ke Březině, Komárovská, Komořany (jen ve směru z centra), Královická, Kyje, Lehovec, Myšlínská, Nušlova, Sídliště Hloubětín, Sklářská, Stavební zóna Horní Počernice, U Dobešky, Vlastibořská.

Pro linky 314, 338, 361 a 390 se ruší zastávka Jíloviště, přívoz.

Pro linky 338, 361 a 390 se ve směru z Prahy zřizuje zastávka Davle, Portus (na znamení).

V Milovicích se mění název zastávky Milovice, Topolová na Milovice, Park Mirakulum pro linku 432.

V Mořině se mění název zastávky Mořina na Mořina, Obecní úřad a zřizuje se nová zastávka Mořina pro linky 311, 425 a 451.


Praha uspěla ve sporu s řidičem UBERu. Podle soudu se jedná o taxislužbu

8. listopadu 2017 v 18:30

Nejvyšší správní soud zrušil verdikt městského soudu v kauze řidiče využívajícího aplikaci UberPop. Řidič město žaloval kvůli tomu, že nesouhlasil s pokutou od magistrátu. Nejvyšší správní soud tak svým rozhodnutím potvrdil, že UBER má být posuzován jako klasická...

Další články
Nahoru