dnes
Neděle - jasno
14°C
zítra
Pondělí - obcasny-dest
15°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
12°C
Zpravodajství

Konec pokoutného odhazování nadměrného odpadu u popelnic

Každoročně skončí 7–8 tisíc tun, často nadměrného, odpadu mimo popelnice, kontejnery a sběrné dvory. Černé skládky hyzdí ulice a komplikují práci všem svozovým společnostem. Praha proti tomu bojuje pokutami a vynakládá nemalé finanční prostředky na úklid. Pražské služby lidem nabízí odvoz nadměrného odpadu přímo z bytu.

U kontejnerů na směsný či tříděný odpad platí, že jakýkoliv odpad nelze odkládat vedle nich. Odpad patří do popelnice a v případě velkoobjemového odpadu do sběrného dvora či velkoobjemového kontejneru.

„Staré ledničky, pračky, nábytek a televize zanechané vedle popelnice nedokáže popelářské auto během své pravidelné objížďky v dané lokalitě odvést a ani není povinností posádky takový odpad odstranit. To samé platí i pro stavební suť nebo stará bytová jádra. Ta často obsahují i kompletní rozvody, proto by neměla končit v komunálním odpadu,“ upozorňuje mluvčí Pražský služeb Radim Mana.

Riskovat vysokou pokutu nebo vše vyřešit za pár stokorun?

Pohození nadměrného odpadu, starého nábytku nebo stavební suti mimo popelnici může být pokutováno částkou až do výše 50 tisíc korun. V naprosté většině případů jde o neochotu Pražanů vypořádat se s nepotřebnými věcmi odpovědněji.

„Řešením je objednat si svoz nadměrného odpadu nebo vysloužilé elektroniky přímo z bytu. Cena za komplexní službu je kalkulována v návaznosti na velikost odpadu, vzdálenost bytové jednotky k místu nakládky a dopravy na nejbližší sběrný dvůr. Více informací občané naleznou na našich webových stránkách,“ upřesňuje Radim Mana.

Pro svoz stavební suti nabízí společnost Pražské služby službu pytlového svozu stavební suti, která probíhá na základě telefonické, písemné nebo e-mailové objednávky adresované na níže uvedené kontakty. Stavební suť bude ukládána do označených pytlů, jejichž maximální hmotnost bude 30 kg.

Pytle je možné si vyzvednout na všech sběrných dvorech provozovaných společností Pražské služby. Cena za svoz a likvidaci jednoho pytle je 85 korun včetně DPH. Zákazník při převzetí pytlů na sběrném dvoře uhradí odpovídající částku za odebraný počet pytlů a má možnost si objednat i termín svozu naplněných pytlů.

Co dělat s povalujícím se velkoobjemovým odpadem u popelnic

„V takovém případě je nejlepší kontaktovat majitele nebo správce objektu a požádat o objednání mimořádného úklidu u svozové společnosti, případně zajistit odstranění jiným způsobem,“ vysvětluje Mana.

Na stanovištích tříděného odpadu zajišťují úklid svozové společnosti, a to i několikrát týdně. Lidé by si ale měli všímat, zda kontejnery na třídění určené občanům nejsou zneužívány živnostenským odpadem z okolních provozů. Může to vést k jejich dřívějšímu přeplnění, nedostatku kapacit a následným komplikacím s vyhozením odpadu.


Operní diva, překladatel Shakespeara a dětský hematolog se sešli v projektu Kořeny osobností

Včera v 07:02

Operní pěvkyně a herečka Soňa Červená, profesor anglické literatury a překladatel Martin Hilský a zakladatel československé dětské hematologie prof. MUDr. Otto Hrodek, DrSc., rozšířili řady významných Čechů zapojených do projektu Kořeny osobností, který spojuje přední české a světové osobnosti se...

Děti se zúčastnily rozloučení Radka Štěpánka s kariérou. Osm z nich si s ním zahrálo

19. října 2018 v 19:26

Jedna z největších legend českého tenisu, Radek Štěpánek, se 18. října rozloučil s aktivní tenisovou kariérou při velkolepé akci v pražské O2 aréně. Hlavní město tuto akci podpořilo a umožnilo navíc sto čtyřiceti dětem ze škol a dětského domova zřizovaných Prahou se jí zúčastnit. Osm z nich, právě...

Praha podpořila vojenskou přehlídku k 100. výročí vzniku ČSR

19. října 2018 v 07:57

Jedním z vrcholů oslav 100. výročí vzniku samostatného československého státu bude slavnostní vojenská přehlídka. Uskuteční se v neděli 28. října na Evropské třídě a podpoří ji rovněž hlavní město Praha. A to nejen účastí jeho bezpečnostních a záchranných složek, ale i finančním zajištěním...

Na náměstí Jiřího z Poděbrad zavoní husí pečínka již poosmé

18. října 2018 v 09:31

Osmý ročník Svatomartinských slavností na náměstí Jiřího z Poděbrad láká 11. listopadu na dozlatova propečenou husu s knedlíky a se zelím a na mladé svatomartinské víno. Stánky budou otevřeny již od 10 hodin a celou akci bude doprovázet kulturní program pro děti...

Praha 15 zve na pietní akce

18. října 2018 v 07:28

Městská část Praha 15 a Český svaz bojovníků za svobodu, oblastní výbor Praha 15 vás srdečně zvou k účasti na pietních vzpomínkách na padlé v průběhu 1. světové války a v bojích čs. legií za vznik samostatné Československé republiky.

Další články
Nahoru