dnes
Neděle - obcasny-dest
6°C
zítra
Pondělí - obcasny-dest
6°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
10°C
Končící topná sezóna ničila a zabíjela. I v Praze
Moderní umění? Tunel? Studna? Nora? Ne, zanesený kouřovod! Foto: archiv TALK

Končící topná sezóna ničila a zabíjela. I v Praze

Topná sezóna, která začala 1. září a skončí poslední květnový den, si i přes mírnou zimu vybrala krutou daň v podobě desítek otrav a stovek požárů. Často byla na vině nedbalost. Pražané si bohužel v nedbalosti nemají se zbytkem republiky co vyčítat. V zimě a na začátku jara opět řádil tichý zabiják – oxid uhelnatý. Smutné zprávy přicházely z Brna, Železného Brodu či Valašského Meziříčí. A bohužel také z metropole.

„V živé paměti dosud zůstává například smrtelná otrava oxidem uhelnatým v Praze 6. Muž zemřel v koupelně kvůli vadné karmě. Následující vyšetřování  ukázalo, že před nehodou kominík provedl kontrolu spalinové cesty, zjistil závažnou závadu a nařídil okamžitou opravu. Uživatel ale nebezpečí podcenil, opravu neprovedl, a to se mu stalo osudným," říká tiskový mluvčí Společenstva kominíků České republiky Petr Dušek.

Počet tragédií by mohla pomoci snížit řádná péče o spalinové cesty a spotřebiče, pravidelná údržba obou součástí otopné soustavy je totiž základním bezpečnostním předpokladem. Že v tomto ohledu Češi nepatří k nejzodpovědnějším, o tom svědčí statistiky hasičů. Ti evidují jen za loňský rok celkem 957 požárů způsobených špatnou údržbou nebo nevhodnou konstrukcí komína. Další stovky požárů zaregistrovali od začátku tohoto roku.

Jak vypadá centrum metropole z pražských střech

„Ať už topíte pevnými palivy či plynem, nezapomeňte si po sezóně pozvat kominíka na čištění a pravidelnou roční kontrolu spalinové cesty, tedy komínu a kouřovodu,“ doporučuje Emil Morávek, prezident Společenstva kominíků České republiky.

„Komu je líto investovat těch pár stovek korun do vlastní bezpečnosti, ten by si měl uvědomit, že tudy cesta k úspoře nevede. Zanesené komíny a kouřovody totiž zvyšují nejen riziko požáru či otravy, ale také náklady na samotné topení, protože snižují účinnost spotřebiče,“ dodává.

Tři poslední primátoři s kominíky

Až budete shánět kominíka, buďte obezřetní, protože po celé zemi se už několik let potuluje mnoho podvodníků. „Já stihnu za rok odvést poctivé práce tolik, co tihle podvodníci za pár týdnů. Profesionálové patří z 95 % do kominického cechu a každý z nich se musí prokázat živnostenským listem, občankou a průkazkou,“ říká kominík Pavel Šniager.


Další články
Nahoru