Dnes Úterý - mlha 9°C
Zítra Středa - obcasny-dest 7°C
Úterý 27. 2. 2024
Svátek má Alexandr
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Končící pražská koalice staví metro D, tramvajové tratě, lávky či opravuje byty
Lídři pražské koalice. Zleva Zdeněk Hřib, Jan Čižinský a Jiří Pospíšil. Foto: archiv

Končící pražská koalice staví metro D, tramvajové tratě, lávky či opravuje byty

Končící pražská koalice Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) v uplynulých letech zahájila stavbu metra D a tramvajových tratí, postavila lávku do Troje a začala budovat lávku z Karlína do Holešovic či chystá stavbu Dvoreckého mostu. Snížilo se zadlužení Prahy. Opoziční ODS a ANO vedení města označují za amatérské a chaotické. Koalici vyčítají mimo jiné, že zdražila život Pražanům, kdy podražily některé služby, špatně je podle nich řízena doprava a kritizují rovněž obsazení některých míst v městských firmách bez výběrových řízení.

„Ve vedení metropole jsme v posledních čtyřech letech čelil dvěma bezprecedentním krizím nebývalých rozměrů. Od té covidové až po současnou invazi nezvaného ruského diktátora na Ukrajinu, kvůli kterému k nám proudí uprchlíci, respektive uprchlice s dětmi," řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Vedení města se muselo letos také vypořádat s kauzou Dozimetr bývalého náměstka primátora Petra Hlubučka (STAN) týkající se dopravního podniku (DPP).

Podle Hřiba uspěla koalice například v bydlení. „Podařilo se ukončit privatizaci městských bytů a naopak dát do pořádku roky zanedbaný městský bytový fond. Od roku 2019 bylo opraveno více než 1100 městských bytů," uvedl. Praha podle něj také získala pozemky pro novou městskou výstavbu a otevřela cestu k zástavbě takzvaných brownfieldů.

Za úspěch primátor považuje také postup města v dopravě. „Masivně se investuje do potřebných dopravních projektů. Zahájili jsme stavbu metra D, staví se nové tramvajové tratě, otevíráme rekordní množství P+R parkovišť, je obnovena Trojská lávka, staví se Štvanická lávka a za pár týdnů začneme stavět Dvorecký most," vyjmenoval Hřib. Město nyní buduje například prodloužení tramvajových linek z Barrandova do Slivence a z Modřan na Libuš.

Právě doprava je častým terčem opoziční kritiky. „Každý si vzpomene, co jsme zažívali loni v létě. Místo toho, aby uzavírky a opravy koordinovali, malovali nesmyslné cyklopruhy všude po městě," uvedl předseda zastupitelů ANO Ondřej Prokop.

„Jediná větší dopravní rekonstrukce, oprava Barrandovského mostu, nabrala za dva a půl měsíce celých 27 dní zpoždění," uvedl lídr koalice Spolu (ODS a TOP 09) a bývalý primátor Svoboda. Náměstek primátora pro dopravu Adam Schenherr (Praha Sobě) kritiku dlouhodobě odmítá.

Nezvládnutá je podle ANO a ODS rovněž transparentnost. „Jmenovali ředitele městských firem bez výběrového řízení. V čem byli skutečně dobří, je rozdávání trafik," uvedl Prokop.

Svoboda zase připomněl Hlubučkovu kauzu. Uvedl, že „z vlajkové lodi této koalice, transparentnosti, zbyla po korupční kauze v DPP jen pachuť". Hlubuček je obviněný v kauze Dozimetr, kdy podle policie byl součástí organizované skupiny, která obsadila klíčové pozice v DPP tak, aby dosazení spřátelení manažeři mohli ovlivňovat výběrová řízení. Hlubuček skončil jako náměstek primátora i starosta Lysolají.

Podle primátora však současná koalice transparentnost fungování metropole naopak zvýšila. „Zveřejnili jsme rozklikávací rozpočet a faktury v aplikaci CityVizor, na webu golemio.cz zveřejňujeme data o zakázkách daleko nad rámec zákona. Snížili jsme finanční hranice, od které se veřejné zakázky magistrátu soutěží veřejně. Proto se kauza Dozimetr nijak nedotýká zakázek magistrátu, ale jen DPP," uvedl Hřib.

Poslední komunální volby v roce 2018 vyhrála ODS, která získala 14 zastupitelských křesel. Po 13 získali Piráti, Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN, KDU-ČSL).

ANO si z voleb odneslo 12 mandátů. Na koalici se po volbách domluvili Piráti, Praha Sobě a Spojené síly, vítězná ODS a ANO skončily v opozici.


Autor: ČTK

Svobodní představují hlavní hesla kampaně

23. února 2024 ve 14:15

Ve čtvrtek na tiskové konferenci představila strana Svobodní svá klíčová témata pro nadcházející eurovolby. Hlavní heslo kampaně je jasné: „Patříme do Evropy, ne Evropě.” Kromě toho na kandidátce představili dalšího bývalého prezidentského kandidáta, Jiřího Hynka, prezidenta Asociace obranného a...

Zástupci vedení Prahy 2 jednali s novým vlastníkem nádraží Vyšehrad

21. února 2024 v 09:13

Starosta Prahy 2 Jan Korseska a místostarosta Jan Recman (oba ODS) se sešli s novým vlastníkem historické budovy nádraží Vyšehrad. Zajímali se nejen o stavební záměry nového majitele a budoucí využití objektu, ale zejména o ochranu této nemovité kulturní památky.

Jubilejní zasedání zastupitelstva Prahy 6 se bude konat na konci února

19. února 2024 ve 12:48

V pondělí 26. února se bude konat 10. zasedání zastupitelstva Prahy 10 v tomto volebním období. Bude probíhat od 10 hodin v kongresovém sálu Masarykovy koleje (Thákurova 550/1, Praha 6).

Praha 1 bude soutěžit zajištění streamování zastupitelstva

16. února 2024 v 09:54

Radní Prahy 1 schválili na svém úterním zasedání záměr vypsání veřejné zakázky na zajištění živých přenosů (streamů) ze zasedání zastupitelstva městské části.

Primátor Svoboda navštívil Letňany

4. února 2024 ve 21:47

Primátor Prahy Bohuslav Svoboda (ODS) pokračuje ve slíbených návštěvách městských částí. Na konci uplynulého týdne přijel na radnici Prahy 18 v Letňanech.

Další články
Nahoru