Dnes Pátek - oblacno 15°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 16°C
Pátek 30. 9. 2022
Svátek má Jeroným
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Končící pražská koalice staví metro D, tramvajové tratě, lávky či opravuje byty
Lídři pražské koalice. Zleva Zdeněk Hřib, Jan Čižinský a Jiří Pospíšil. Foto: archiv

Končící pražská koalice staví metro D, tramvajové tratě, lávky či opravuje byty

Končící pražská koalice Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) v uplynulých letech zahájila stavbu metra D a tramvajových tratí, postavila lávku do Troje a začala budovat lávku z Karlína do Holešovic či chystá stavbu Dvoreckého mostu. Snížilo se zadlužení Prahy. Opoziční ODS a ANO vedení města označují za amatérské a chaotické. Koalici vyčítají mimo jiné, že zdražila život Pražanům, kdy podražily některé služby, špatně je podle nich řízena doprava a kritizují rovněž obsazení některých míst v městských firmách bez výběrových řízení.

„Ve vedení metropole jsme v posledních čtyřech letech čelil dvěma bezprecedentním krizím nebývalých rozměrů. Od té covidové až po současnou invazi nezvaného ruského diktátora na Ukrajinu, kvůli kterému k nám proudí uprchlíci, respektive uprchlice s dětmi," řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Vedení města se muselo letos také vypořádat s kauzou Dozimetr bývalého náměstka primátora Petra Hlubučka (STAN) týkající se dopravního podniku (DPP).

Podle Hřiba uspěla koalice například v bydlení. „Podařilo se ukončit privatizaci městských bytů a naopak dát do pořádku roky zanedbaný městský bytový fond. Od roku 2019 bylo opraveno více než 1100 městských bytů," uvedl. Praha podle něj také získala pozemky pro novou městskou výstavbu a otevřela cestu k zástavbě takzvaných brownfieldů.

Za úspěch primátor považuje také postup města v dopravě. „Masivně se investuje do potřebných dopravních projektů. Zahájili jsme stavbu metra D, staví se nové tramvajové tratě, otevíráme rekordní množství P+R parkovišť, je obnovena Trojská lávka, staví se Štvanická lávka a za pár týdnů začneme stavět Dvorecký most," vyjmenoval Hřib. Město nyní buduje například prodloužení tramvajových linek z Barrandova do Slivence a z Modřan na Libuš.

Právě doprava je častým terčem opoziční kritiky. „Každý si vzpomene, co jsme zažívali loni v létě. Místo toho, aby uzavírky a opravy koordinovali, malovali nesmyslné cyklopruhy všude po městě," uvedl předseda zastupitelů ANO Ondřej Prokop.

„Jediná větší dopravní rekonstrukce, oprava Barrandovského mostu, nabrala za dva a půl měsíce celých 27 dní zpoždění," uvedl lídr koalice Spolu (ODS a TOP 09) a bývalý primátor Svoboda. Náměstek primátora pro dopravu Adam Schenherr (Praha Sobě) kritiku dlouhodobě odmítá.

Nezvládnutá je podle ANO a ODS rovněž transparentnost. „Jmenovali ředitele městských firem bez výběrového řízení. V čem byli skutečně dobří, je rozdávání trafik," uvedl Prokop.

Svoboda zase připomněl Hlubučkovu kauzu. Uvedl, že „z vlajkové lodi této koalice, transparentnosti, zbyla po korupční kauze v DPP jen pachuť". Hlubuček je obviněný v kauze Dozimetr, kdy podle policie byl součástí organizované skupiny, která obsadila klíčové pozice v DPP tak, aby dosazení spřátelení manažeři mohli ovlivňovat výběrová řízení. Hlubuček skončil jako náměstek primátora i starosta Lysolají.

Podle primátora však současná koalice transparentnost fungování metropole naopak zvýšila. „Zveřejnili jsme rozklikávací rozpočet a faktury v aplikaci CityVizor, na webu golemio.cz zveřejňujeme data o zakázkách daleko nad rámec zákona. Snížili jsme finanční hranice, od které se veřejné zakázky magistrátu soutěží veřejně. Proto se kauza Dozimetr nijak nedotýká zakázek magistrátu, ale jen DPP," uvedl Hřib.

Poslední komunální volby v roce 2018 vyhrála ODS, která získala 14 zastupitelských křesel. Po 13 získali Piráti, Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN, KDU-ČSL).

ANO si z voleb odneslo 12 mandátů. Na koalici se po volbách domluvili Piráti, Praha Sobě a Spojené síly, vítězná ODS a ANO skončily v opozici.


Autor: ČTK

V Praze 15 dominovala ve volbách Patnáctka náš domov

26. září 2022 ve 20:41

Lokální uskupení straníků a nezávislých Patnáctka náš domov vyhrála letošní volby s velkým náskokem před ostatními. Zisk 37,32 procenta hlasů znamená v jednatřicetičlenném zastupitelstvu 12 mandátů. Vyplývá to z výsledků, které zveřejnil Český...

V Praze 12 vyhrála koalice ODS a TOP 09

26. září 2022 v 19:18

Čtvrtina odevzdaných hlasů připadla ve volbách v Praze 12 koalici Společně pro Prahu 12, kterou tvoří ODS a TOP 09. V pětatřicetičlenném zastupitelstvu to znamená zisk devíti mandátů. Vyplývá to z výsledků, které zveřejnil Český statistický úřad.        

V Praze 11 obhájilo prvenství Hnutí pro Prahu 11, druhé skončilo ANO

26. září 2022 v 19:01

Na Jižním Městě v komunálních volbách obhájilo prvenství Hnutí pro Prahu 11. V pětatřicetičlenném zastupitelstvu bude mít 11. zastupitelů. O jeden mandát méně získalo hnutí ANO. Vyplývá to z výsledků, které zveřejnil Český statistický úřad.    

V Praze 6 vyhrála koalice ODS a KDU-ČSL. TOP 09 druhá, třetí Piráti

25. září 2022 v 19:10

Vítězem voleb v šesté městské části je koalice ODS a KDU-ČSL, jejímž lídrem je 1. místostarosta Jakub Stárek. Druhá skončila TOP 09, třetí jsou Piráti.

V Praze 5 mají dva vítězné subjekty po deseti mandátech

25. září 2022 v 18:10

Ve volbách do zastupitelstva Prahy 5 získaly nejvíce mandátů uskupení Praha 5 sobě a koalice Společně pro Prahu 5. Oba subjekty mají po deseti mandátech. Prahu 5 sobě volilo 21,38 procenta voličů, Společně pro Prahu 5 21,32 procenta voličů.  Vyplývá to z výsledků zveřejněných Českým statistickým...

Další články
Nahoru