Dnes Neděle - zatazeno 9°C
Zítra Pondělí - polojasno 4°C
Neděle 2. 4. 2023
Svátek má Erika
Velikonoce
Tipy na pražské velikonoční akce pro děti i dospělé
Končící pražská koalice staví metro D, tramvajové tratě, lávky či opravuje byty
Lídři pražské koalice. Zleva Zdeněk Hřib, Jan Čižinský a Jiří Pospíšil. Foto: archiv

Končící pražská koalice staví metro D, tramvajové tratě, lávky či opravuje byty

Končící pražská koalice Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) v uplynulých letech zahájila stavbu metra D a tramvajových tratí, postavila lávku do Troje a začala budovat lávku z Karlína do Holešovic či chystá stavbu Dvoreckého mostu. Snížilo se zadlužení Prahy. Opoziční ODS a ANO vedení města označují za amatérské a chaotické. Koalici vyčítají mimo jiné, že zdražila život Pražanům, kdy podražily některé služby, špatně je podle nich řízena doprava a kritizují rovněž obsazení některých míst v městských firmách bez výběrových řízení.

„Ve vedení metropole jsme v posledních čtyřech letech čelil dvěma bezprecedentním krizím nebývalých rozměrů. Od té covidové až po současnou invazi nezvaného ruského diktátora na Ukrajinu, kvůli kterému k nám proudí uprchlíci, respektive uprchlice s dětmi," řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Vedení města se muselo letos také vypořádat s kauzou Dozimetr bývalého náměstka primátora Petra Hlubučka (STAN) týkající se dopravního podniku (DPP).

Podle Hřiba uspěla koalice například v bydlení. „Podařilo se ukončit privatizaci městských bytů a naopak dát do pořádku roky zanedbaný městský bytový fond. Od roku 2019 bylo opraveno více než 1100 městských bytů," uvedl. Praha podle něj také získala pozemky pro novou městskou výstavbu a otevřela cestu k zástavbě takzvaných brownfieldů.

Za úspěch primátor považuje také postup města v dopravě. „Masivně se investuje do potřebných dopravních projektů. Zahájili jsme stavbu metra D, staví se nové tramvajové tratě, otevíráme rekordní množství P+R parkovišť, je obnovena Trojská lávka, staví se Štvanická lávka a za pár týdnů začneme stavět Dvorecký most," vyjmenoval Hřib. Město nyní buduje například prodloužení tramvajových linek z Barrandova do Slivence a z Modřan na Libuš.

Právě doprava je častým terčem opoziční kritiky. „Každý si vzpomene, co jsme zažívali loni v létě. Místo toho, aby uzavírky a opravy koordinovali, malovali nesmyslné cyklopruhy všude po městě," uvedl předseda zastupitelů ANO Ondřej Prokop.

„Jediná větší dopravní rekonstrukce, oprava Barrandovského mostu, nabrala za dva a půl měsíce celých 27 dní zpoždění," uvedl lídr koalice Spolu (ODS a TOP 09) a bývalý primátor Svoboda. Náměstek primátora pro dopravu Adam Schenherr (Praha Sobě) kritiku dlouhodobě odmítá.

Nezvládnutá je podle ANO a ODS rovněž transparentnost. „Jmenovali ředitele městských firem bez výběrového řízení. V čem byli skutečně dobří, je rozdávání trafik," uvedl Prokop.

Svoboda zase připomněl Hlubučkovu kauzu. Uvedl, že „z vlajkové lodi této koalice, transparentnosti, zbyla po korupční kauze v DPP jen pachuť". Hlubuček je obviněný v kauze Dozimetr, kdy podle policie byl součástí organizované skupiny, která obsadila klíčové pozice v DPP tak, aby dosazení spřátelení manažeři mohli ovlivňovat výběrová řízení. Hlubuček skončil jako náměstek primátora i starosta Lysolají.

Podle primátora však současná koalice transparentnost fungování metropole naopak zvýšila. „Zveřejnili jsme rozklikávací rozpočet a faktury v aplikaci CityVizor, na webu golemio.cz zveřejňujeme data o zakázkách daleko nad rámec zákona. Snížili jsme finanční hranice, od které se veřejné zakázky magistrátu soutěží veřejně. Proto se kauza Dozimetr nijak nedotýká zakázek magistrátu, ale jen DPP," uvedl Hřib.

Poslední komunální volby v roce 2018 vyhrála ODS, která získala 14 zastupitelských křesel. Po 13 získali Piráti, Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN, KDU-ČSL).

ANO si z voleb odneslo 12 mandátů. Na koalici se po volbách domluvili Piráti, Praha Sobě a Spojené síly, vítězná ODS a ANO skončily v opozici.


Autor: ČTK

Svoboda v Praze 10. Primátor se chystá navštívit i další městské části

30. března 2023 ve 21:30

Primátor Bohuslav Svoboda (ODS) vyrazil na svou první cestu po městských částech. V Praze 10 se setkal s vedením radnice, prohlédl si zrekonstruovanou Základní školu V Olšinách a debatoval s žáky. Informoval se také o stavu výstavby nové budovy Mateřské školy Bajkalská a navštívil Čapkovu vilu....

V Praze 18 budou poslední březnový týden jednat výbory zastupitelstva

23. března 2023 ve 22:10

Řádné zasedání Výboru pro školství, vzdělávání a sport ZMČ Praha 18 se uskuteční v pondělí 27. března od 17 hodin v obřadní síni radnice v Bechyňské ulici.

Řádné zasedání výborů zastupitelstva Prahy 18

15. března 2023 v 18:06

V úterý 21. března se bude konat zasedání Výboru pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Zastupitelstva městské části Praha 18.

Zastupitelé Prahy 14 budou zasedat 21. března

15. března 2023 v 17:24

Třetí zasedání Zastupitelstva městské části Praha 14 v tomto volebním období se bude konat v úterý 21. března v Galerii 14 (náměstí Plukovníka Vlčka 686, Praha 9). Praha 14 o tom informovala na svém webu. Začátek zasedání v 15 hodin. Interpelace občanů budou probíhat tradičně od 17 do...

Vedení Prahy 11 schválilo opravu prvních tří nájemních bytů

14. března 2023 ve 12:59

Na svém jednání ve čtvrtek 9. března vedení jedenácté městské části schválilo opravu tří nájemních bytů. Radnice o tom informovala na webu.

V rozpočtu Prahy 9 na letošní rok dominují výdaje na školství

12. března 2023 ve 21:16

V rozpočtu Prahy 9 na letošní rok, který schválili zastupitelé v úterý 7. března, dominují výdaje na školství. A to jak běžné, tak i investiční, které jsou stanoveny na 233 milionů korun. Největší část – 180 milionů korun – spolkne výstavba ZŠ a MŠ U Elektry s kapacitou 33 učeben. Informovala...

Radní Prahy 1 schválili novelu svého jednacího řádu

12. března 2023 v 18:56

Rada městské části Praha 1 v úterý schválila novelu jednacího řádu, která podle radních posílí informovanost veřejnosti i transparentnost jednání radních.

Radní pro dopravu městských částí Praha 1 až 10 jednali společně

9. března 2023 ve 21:50

Na radnici Prahy 2 proběhlo v úterý 7. března dopoledne společné jednání zástupců deseti městských částí a magistrátu na téma dopravy. Za hostitele se jednání zúčastnil místostarosta Jan Korseska (ODS), Michal Zuna a radní pro oblast dopravy Tomáš Halva (oba TOP 09). Za metropoli se zúčastnil...

Další články
Nahoru