dnes
Neděle - jasno
22°C
zítra
Pondělí - jasno
23°C
pozítří
Úterý - jasno
25°C
Končí výstava o českém trampingu, navštívit ji lze do neděle 30. srpna
Z výstavy Století trampingu. Foto: NM

Končí výstava o českém trampingu, navštívit ji lze do neděle 30. srpna

Český tramping je světovým unikátem, který od svého vzniku ovlivňuje životy celých generací. I proto byla více než před dvěma roky otevřena v národopisné expozici Národního muzea v Letohrádku Kinských výstava s názvem Století trampingu. Jižní svah pod Petřínem byl tenkrát plný pamětníků i mladých pokračovatelů tohoto životního stylu. 

Na podobě výstavy měli velký podíl etnolog Jan Pohunek z Národního muzea, Miloš Černý zvaný Paddy z trampské osady pražské TOP 13 a trampské osady Údolí a Daniel Bernard zvaný Dan z kempu Bílé skály a samozřejmě další nadšenci. Sám Jan Pohunek má trampskou přezdívku Přebral a patří k trampské osadě Tuláci podzemí.

Dějiny trampingu u nás jsou velmi úzce spojené s historií samostatného státu. Po roce 1918 se stal životním stylem desetitisíců lidí. Jako náplň volného času si tramping vybrali příslušníci různých skupin populace.

Přispěl i k rozvoji kultury u nás. Inspiraci v něm našli hudebníci, malíři či spisovatelé. V mnoha osadách se stal podstatnou náplní také sport a ocenění sportovci – často účastníci světových soutěží – se vždy hlásí k tomu, čím a kde začínali.

Komunisté se snažili více či méně tramping zničit, jak se dalo. Trampové si své cesty do lesů ale vzít nedali a našli si také čas na formování své záliby a nezávislosti. Přátelství a volnost, to jsou témata, která i přes chvat dnešní doby zůstávají i pro dnešní tuláky něčím posvátným.

Hodně trampů má také v Praze 1 trvalé bydliště a jistě si výstavu nenechají ujít. (Tak jako jich celá řada přišla do Galerie 1 na expozici kreslíře Marko Čermáka.)

Výstava Století trampingu je poskládaná díky nadšencům a dva sály Letohrádku Kinských jsou naplněny předměty, fotografiemi a dobovými texty. Velký ohlas má prožitková koncepce výstavy, kterou doprovází častá hudební vystoupení, přednášky i filmové projekce.

„Při těchto akcích se podařilo získat další stovky nových artefaktů, které se spolu s těmi z výstavy přesunou po jejím skončení do depozitářů Národního muzea,“ prozradil Daniel Bernard.

Po více než 800 dnech se v neděli 30. srpna stane výstava minulostí. Na čtvrtek 27. srpna je plánována velká akce, kterou si jistě nenechá ujít nikdo, kdo si rád zazpívá a má tramping rád!

Více informací: https://www.nm.cz/historicke-muzeum/stoleti-trampingu.

 


Kniha roku: Hlasování ve čtenářské anketě je v plném proudu

17. září 2020 v 18:16

Druhý ročník čtenářské ankety Kniha roku, jejímž vyhlašovatelem je Nadační fond Čtení tě mění, je v plném proudu. Anketa vznikla v loňském roce, důvodem byla snaha ocenit nejen literární kvalitu knih, ale také jejich „oblíbenost" u běžných čtenářů. Právě oni zde totiž rozhodují...

Devatero řemesel v Praze 8

17. září 2020 ve 13:32

Výstava studentských prací SOŠ uměleckořemeslné se od 16. září do 27. listopadu koná v Libeňském zámku.

Kate Hodgesová: Milované a obávané

17. září 2020 v 09:37

Padesát příběhů mytických žen ze všech koutů světa. Kniha Milované a obávané se skládá ze starých mýtů a lidových příběhů o legendárních mytických bytostech, ale vypráví je novým způsobem. Nezávislé víly, svůdné dívky v lesích, strašidelné čarodějnice nebo málo známé bohyně – kniha pokrývá širokou...

Allie Reynoldsová: Mráz pod kůží

17. září 2020 v 09:17

Odříznutá chata v horách, pět bývalých kamarádů a nevyřízený účet s desetiletým úrokem. Pět bývalých přátel přijíždí do Le Rocher, malého lyžařského resortu ve francouzských Alpách. Mají se zde setkat poprvé po deseti letech od doby, kdy společně trénovali na jeden z nejdůležitějších...

Koncert v parku Přátelství

15. září 2020 v 18:41

Večer v neděli 20. září v parku Přátelství na Proseku bude patřit milovníkům klasické hudby. Zazní Má vlast Bedřicha Smetany a Novosvětská Antonína Dvořáka v podání Orchestru Praga Sinfonietta pod vedením dirigentky Miriam Němcové.

Dernisáž výstavy Slavné vily Prahy 6: Hanspaulka

15. září 2020 v 15:15

Na konci září letošního roku vyjde další z knih v edici Slavných vil, tentokrát o vilách na Hanspaulce. K vydání knihy připravila radnice Prahy 6 stejnojmennou výstavu v Galerii Skleňák.

Devětkrát s devítkou pokračuje čtvrtým koncertem

13. září 2020 v 07:31

Dvacátý ročník festivalu komorní a orchestrální tvorby Devětkrát s devítkou je rozdělen je do dvou etap a čtvrtý koncert jeho podzimní části se koná ve pondělí 14. září.

Praha 4: Divadlo Bravo začne pestrým a zdarma přístupným programem

13. září 2020 v 06:07

Dnes, 13. září. proběhne slavnostní otevření a předání Divadla Bravo! do rukou předního novocirkusového souboru Losers Cirque Company. Pro první návštěvníky nové scény v dřívějším Branickém divadle je připraven na celé odpoledne zdarma přístupný program pro celou rodinu, který nabídne nový cirkus,...

Další články
Nahoru