dnes
Pátek - zatazeno
2°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
4°C
pozítří
Neděle - oblacno
3°C
Končí výstava o českém trampingu, navštívit ji lze do neděle 30. srpna
Z výstavy Století trampingu. Foto: NM

Končí výstava o českém trampingu, navštívit ji lze do neděle 30. srpna

Český tramping je světovým unikátem, který od svého vzniku ovlivňuje životy celých generací. I proto byla více než před dvěma roky otevřena v národopisné expozici Národního muzea v Letohrádku Kinských výstava s názvem Století trampingu. Jižní svah pod Petřínem byl tenkrát plný pamětníků i mladých pokračovatelů tohoto životního stylu. 

Na podobě výstavy měli velký podíl etnolog Jan Pohunek z Národního muzea, Miloš Černý zvaný Paddy z trampské osady pražské TOP 13 a trampské osady Údolí a Daniel Bernard zvaný Dan z kempu Bílé skály a samozřejmě další nadšenci. Sám Jan Pohunek má trampskou přezdívku Přebral a patří k trampské osadě Tuláci podzemí.

Dějiny trampingu u nás jsou velmi úzce spojené s historií samostatného státu. Po roce 1918 se stal životním stylem desetitisíců lidí. Jako náplň volného času si tramping vybrali příslušníci různých skupin populace.

Přispěl i k rozvoji kultury u nás. Inspiraci v něm našli hudebníci, malíři či spisovatelé. V mnoha osadách se stal podstatnou náplní také sport a ocenění sportovci – často účastníci světových soutěží – se vždy hlásí k tomu, čím a kde začínali.

Komunisté se snažili více či méně tramping zničit, jak se dalo. Trampové si své cesty do lesů ale vzít nedali a našli si také čas na formování své záliby a nezávislosti. Přátelství a volnost, to jsou témata, která i přes chvat dnešní doby zůstávají i pro dnešní tuláky něčím posvátným.

Hodně trampů má také v Praze 1 trvalé bydliště a jistě si výstavu nenechají ujít. (Tak jako jich celá řada přišla do Galerie 1 na expozici kreslíře Marko Čermáka.)

Výstava Století trampingu je poskládaná díky nadšencům a dva sály Letohrádku Kinských jsou naplněny předměty, fotografiemi a dobovými texty. Velký ohlas má prožitková koncepce výstavy, kterou doprovází častá hudební vystoupení, přednášky i filmové projekce.

„Při těchto akcích se podařilo získat další stovky nových artefaktů, které se spolu s těmi z výstavy přesunou po jejím skončení do depozitářů Národního muzea,“ prozradil Daniel Bernard.

Po více než 800 dnech se v neděli 30. srpna stane výstava minulostí. Na čtvrtek 27. srpna je plánována velká akce, kterou si jistě nenechá ujít nikdo, kdo si rád zazpívá a má tramping rád!

Více informací: https://www.nm.cz/historicke-muzeum/stoleti-trampingu.

 


Retrospektiva Galiny Miklínové promění Villu Pellé v Muzeum Lichožroutů

Dnes v 09:34

Muzeum Lichožroutů – vstup vítaný!!! Tak se bude jmenovat výběrová multimediální retrospektiva vynikající ilustrátorky, výtvarnice a filmařky Galiny Miklínové, kterou pro malé i velké návštěvníky připravila Villa Pellé.

V Národním muzeu se seznámíte se symbolem českého lva

Dnes v 08:28

Národní muzeum se připravuje na možné znovuotevření a pro své návštěvníky připravilo v Historické budově novou výstavu s názvem Lvem mě nazývají, na které se podrobně seznámíte s naším nejstarším státním symbolem. Pokud vás zajímá proměna podoby českého lva od nejstaršího známého vyobrazení...

Výlohy a okna v Praze 7 obsadí umělci

Včera ve 12:15

V Praze 7 startuje výstava ARTakeaway. Přes 30 umělců bude od 27. 11. do 1. 12. okupovat výlohy, okna i balkóny na Sedmičce. Součástí netradiční výstavy jsou malby, grafiky, videoinstalace, fotografie, zvuky či performance. 

Výstava v Galerii Skleňák do konce listopadu

Včera v 06:38

K 400letému výročí bitvy na Bílého hoře připravila šestá městská část výstavu v Galerii Skleňák. Díky unikátnímu výstavnímu prostoru ve výlohách Skleněného paláce se tak jedná o jednu z mála kulturních událostí, na kterou může veřejnost při současné epidemické situaci pozvat. K vidění je na...

Týden italské kuchyně ve světě. Praha oslavuje Federica Felliniho a Pellegrina Artusiho

24. listopadu 2020 v 08:52

Od 23. do 29. listopadu se koná V. ročník Týdne italské kuchyně ve světě. Projekt na podporu a zhodnocení agropotravinářského sektoru a italské kuchyně připravuje italské Ministerstvo zahraničních věcí a mezinárodní spolupráce spolu s mnoha dalšími partnery.

Koncert Jaroslava Svěceného a Lucie Tóth

24. listopadu 2020 v 08:11

Benefiční koncert Jaroslava Svěceného se v Tereziánském sále Břevnovského kláštera koná již pošesté.

Praha 1: 20 Minutes vystoupí online

23. listopadu 2020 v 09:37

20 Minutes je pražská art-popová kapela, jejíž jádro tvoří výjimečně dvě frontmanky, jednovaječná dvojčata.

Praha 1: Koncert Institutu Bohuslava Martinů

21. listopadu 2020 v 09:32

V předvečer 130. výročí skladatelova narození, 7. prosince, se uskuteční výroční koncert Institutu Bohuslava Martinů, na kterém vystoupí Zemlinského kvarteto.

C. J. Carver: Mrazivé echo

20. listopadu 2020 v 08:40

V dětství byli Harry, Lucas a Guy nejlepšími kamarády. Jenže pak udělali strašnou chybu a jejich přátelství se rozpadlo, vzájemné vazby se zpřetrhaly. O mnoho let později se v lese najde lidská hlava, stažená z kůže a s vyříznutým jazykem. Policie si na pomoc s tímto případem přivolá psychologa...

Charlie Donlea: Dlouhé stíny

19. listopadu 2020 v 09:30

Pravda se lehko přehlédne, i když ji máme přímo před očima. Rory Mooreová má zvláštní schopnost najít a poskládat detaily, které ostatním unikají. Proto je velmi úspěšná při řešení vychladlých případů násilných trestných činů. Při vyklízení právnické kanceláře svého zesnulého otce narazí na případ...

Mezinárodní festival dokumentárního divadla Akcent začíná zítra

17. listopadu 2020 v 11:24

Mezinárodní festival dokumentárního divadla Akcent, který pořádá Divadlo Archa, začíná tuto středu. Festival zahájí mezinárodní online konference No More Social Kissing zabývající se novými podobami umělecké spolupráce v době post-covidové. 

K výročí 17. listopadu Praha 3 uvede film s Václavem Havlem

17. listopadu 2020 v 09:55

Praha 3 odstartuje svůj kulturní online program na listopad a prosinec. Symbolicky jej zahájí k výročí sametové revoluce dokumentárním filmem Juraje Herze Vize 2000, kde o své vizi nového tisíciletí hovoří prezident Václav Havel.

Dům pážat po dvanácti letech ožívá

16. listopadu 2020 v 09:30

Zítra, v Den boje za svobodu a demokracii, se Muzeum paměti XX. století, jehož zakladatelem je hlavní město Praha, představí v nových prostorách. Jeho dočasným sídlem se stane Dům pážat na Hradčanech. Svou činnost zde zahájí dvěma výstavami, které budou 17. listopadu dostupné online na...

Další články
Nahoru