Dnes Čtvrtek - obcasny-dest 12°C
Zítra Pátek - prehanky-dest 16°C
Čtvrtek 13. 5. 2021
Svátek má Servác
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Končí výstava o českém trampingu, navštívit ji lze do neděle 30. srpna
Z výstavy Století trampingu. Foto: NM

Končí výstava o českém trampingu, navštívit ji lze do neděle 30. srpna

Český tramping je světovým unikátem, který od svého vzniku ovlivňuje životy celých generací. I proto byla více než před dvěma roky otevřena v národopisné expozici Národního muzea v Letohrádku Kinských výstava s názvem Století trampingu. Jižní svah pod Petřínem byl tenkrát plný pamětníků i mladých pokračovatelů tohoto životního stylu. 

Na podobě výstavy měli velký podíl etnolog Jan Pohunek z Národního muzea, Miloš Černý zvaný Paddy z trampské osady pražské TOP 13 a trampské osady Údolí a Daniel Bernard zvaný Dan z kempu Bílé skály a samozřejmě další nadšenci. Sám Jan Pohunek má trampskou přezdívku Přebral a patří k trampské osadě Tuláci podzemí.

Dějiny trampingu u nás jsou velmi úzce spojené s historií samostatného státu. Po roce 1918 se stal životním stylem desetitisíců lidí. Jako náplň volného času si tramping vybrali příslušníci různých skupin populace.

Přispěl i k rozvoji kultury u nás. Inspiraci v něm našli hudebníci, malíři či spisovatelé. V mnoha osadách se stal podstatnou náplní také sport a ocenění sportovci – často účastníci světových soutěží – se vždy hlásí k tomu, čím a kde začínali.

Komunisté se snažili více či méně tramping zničit, jak se dalo. Trampové si své cesty do lesů ale vzít nedali a našli si také čas na formování své záliby a nezávislosti. Přátelství a volnost, to jsou témata, která i přes chvat dnešní doby zůstávají i pro dnešní tuláky něčím posvátným.

Hodně trampů má také v Praze 1 trvalé bydliště a jistě si výstavu nenechají ujít. (Tak jako jich celá řada přišla do Galerie 1 na expozici kreslíře Marko Čermáka.)

Výstava Století trampingu je poskládaná díky nadšencům a dva sály Letohrádku Kinských jsou naplněny předměty, fotografiemi a dobovými texty. Velký ohlas má prožitková koncepce výstavy, kterou doprovází častá hudební vystoupení, přednášky i filmové projekce.

„Při těchto akcích se podařilo získat další stovky nových artefaktů, které se spolu s těmi z výstavy přesunou po jejím skončení do depozitářů Národního muzea,“ prozradil Daniel Bernard.

Po více než 800 dnech se v neděli 30. srpna stane výstava minulostí. Na čtvrtek 27. srpna je plánována velká akce, kterou si jistě nenechá ujít nikdo, kdo si rád zazpívá a má tramping rád!

Více informací: https://www.nm.cz/historicke-muzeum/stoleti-trampingu.

 


Jakub Dušek: Štěkot uvázaných psů

Dnes v 09:29

Komiksový detektivní thriller z prostředí protektorátu zavede čtenáře do podzimního rána roku 1941 kdy je v zapadlé pražské ulici protektorátu Čechy a Morava nalezeno mrtvé tělo s vyřezaným hákovým křížem na hrudi. Dramatičnost celé situace podtrhuje fakt, že obětí je hlavní komisař Antonín...

František Skála v Domě U Kamenného zvonu

Dnes v 09:24

Pod názvem A jiné práce představuje František Skála poprvé retrospektivní pohled na svou ne vždy známou ilustrátorskou tvorbu, které se věnuje již od začátku osmdesátých let. 

Festival Žižkovská noc nabídne kulturní akce po celý rok

11. května 2021 ve 12:13

Po hlavičkou ŽN365 se chystají výstavy, historické exkurze (nejen) po Žižkově, ale třeba i festival buskingu, přednášky a další akce se společenským přesahem. „Neznáme hranice,“ říká tým, který za aktivitami stojí, a který již několik měsíců přináší podcast Vysílač. O tradiční festival napříč...

Celostátní festival základních uměleckých škol ZUŠ Open proběhne ve volném termínu

8. května 2021 v 09:47

Letošní v pořadí pátý ročník celostátního festivalu základních uměleckých škol ZUŠ Open více než kdy jindy upozorňuje na přínos a význam uměleckého vzdělávání. Déle než rok trvající pandemie citelně zasáhla i do oblasti základního uměleckého...

Muzeum města Prahy otvírá

6. května 2021 v 15:22

Muzeum města Prahy se v úterý 11. května znovu otevře návštěvníkům. Hlavní budova Muzea města Prahy je uzavřena z důvodu probíhající rekonstrukce do roku 2023. Ostatní objekty budou otevřeny v aktualizovaných otevíracích dobách.

Litva, Polsko a Bělorusko a Praha 3 slaví 230. výročí přijetí Ústavy 3. května

6. května 2021 v 11:42

Velvyslanectví Polské republiky v Praze, Velvyslanectví Litvy v České republice, Kancelář Svjatlany Cichanouské, zvolené lídryně Běloruska a Polský institut v Praze ve spolupráci s městskou částí Praha 3 uspořádaly venkovní výstavu na náměstí Jiřího z Poděbrad. 

Festival BlueFest

5. května 2021 v 11:05

Ve čtvrtek 6. května se od 19 hodin uskuteční festival BlueFest Online. Organizátoři prozradili hlavní zahraniční hvězdy festivalu, kterými budou legendární americký bluesový kytarista, zpěvák a skladatel Walter Trout a skupina Larkin Poe. 

Výstava: Česká vlna solidarity aneb Občanská společnost v boji proti covid-19

4. května 2021 ve 14:35

V prostorách Komunitního centra a zahrady Kotlaska je od 1. května připravena pro návštěvníky expozice fotografií „Česká vlna solidarity aneb Občanská společnost v boji proti covid-19". 

Nový psychothriller oblíbené kanadské autorky Shari Lapena: Její konec

4. května 2021 v 10:42

Nejnovější psychothriller Shari Lapeny odhalí další nebezpečné tajemství ukryté pod povrchem spořádané rodiny, a to znovu v příběhu plném stupňujícího se napětí a nečekaných zvratů. 

Olympijské Tokio v Národním muzeu

4. května 2021 v 10:13

O zajímavých historických a společenských souvislostech, ale především o československých a českých sportovcích, vypráví nová výstava s názvem Olympijské Tokio, která je otevřena v Historické budově Národního muzea a bude zde až do konce srpna letošního roku.

Další články
Nahoru