Dnes Úterý - mlha -1°C
Zítra Středa - oblacno 5°C
Středa 3. 3. 2021
Svátek má Kamil
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Končí výstava o českém trampingu, navštívit ji lze do neděle 30. srpna
Z výstavy Století trampingu. Foto: NM

Končí výstava o českém trampingu, navštívit ji lze do neděle 30. srpna

Český tramping je světovým unikátem, který od svého vzniku ovlivňuje životy celých generací. I proto byla více než před dvěma roky otevřena v národopisné expozici Národního muzea v Letohrádku Kinských výstava s názvem Století trampingu. Jižní svah pod Petřínem byl tenkrát plný pamětníků i mladých pokračovatelů tohoto životního stylu. 

Na podobě výstavy měli velký podíl etnolog Jan Pohunek z Národního muzea, Miloš Černý zvaný Paddy z trampské osady pražské TOP 13 a trampské osady Údolí a Daniel Bernard zvaný Dan z kempu Bílé skály a samozřejmě další nadšenci. Sám Jan Pohunek má trampskou přezdívku Přebral a patří k trampské osadě Tuláci podzemí.

Dějiny trampingu u nás jsou velmi úzce spojené s historií samostatného státu. Po roce 1918 se stal životním stylem desetitisíců lidí. Jako náplň volného času si tramping vybrali příslušníci různých skupin populace.

Přispěl i k rozvoji kultury u nás. Inspiraci v něm našli hudebníci, malíři či spisovatelé. V mnoha osadách se stal podstatnou náplní také sport a ocenění sportovci – často účastníci světových soutěží – se vždy hlásí k tomu, čím a kde začínali.

Komunisté se snažili více či méně tramping zničit, jak se dalo. Trampové si své cesty do lesů ale vzít nedali a našli si také čas na formování své záliby a nezávislosti. Přátelství a volnost, to jsou témata, která i přes chvat dnešní doby zůstávají i pro dnešní tuláky něčím posvátným.

Hodně trampů má také v Praze 1 trvalé bydliště a jistě si výstavu nenechají ujít. (Tak jako jich celá řada přišla do Galerie 1 na expozici kreslíře Marko Čermáka.)

Výstava Století trampingu je poskládaná díky nadšencům a dva sály Letohrádku Kinských jsou naplněny předměty, fotografiemi a dobovými texty. Velký ohlas má prožitková koncepce výstavy, kterou doprovází častá hudební vystoupení, přednášky i filmové projekce.

„Při těchto akcích se podařilo získat další stovky nových artefaktů, které se spolu s těmi z výstavy přesunou po jejím skončení do depozitářů Národního muzea,“ prozradil Daniel Bernard.

Po více než 800 dnech se v neděli 30. srpna stane výstava minulostí. Na čtvrtek 27. srpna je plánována velká akce, kterou si jistě nenechá ujít nikdo, kdo si rád zazpívá a má tramping rád!

Více informací: https://www.nm.cz/historicke-muzeum/stoleti-trampingu.

 


Maria Grundová: Smrtelný hřích

1. března 2021 v 10:43

Na odlehlém ostrově u východního pobřeží Švédska se v zaplaveném vápencovém lomu najde utopená čtrnáctiletá dívka. Má podřezaná zápěstí, ve vlasech zamotaný provázek a na jednom z boků fixem napsané číslo 26. V okolí lomu se nenajdou žádné stopy. Den poté je na druhé straně ostrova objevena u sebe...

Felix Francis: Krize

26. února 2021 v 09:49

Harrison Foster je právník specializující se na řešení krizových situací. Po požáru ve stájích trenéra Ryana Chadwicka, při němž zemře šest velmi cenných dostihových koní, včetně favorita Derby, je z Londýna povolán do Newmarketu.

Komiksová kniha Divná planeta získala Výroční cenu Muriel 2020

25. února 2021 v 19:42

Komiksová kniha o obyčejném chování neobyčejných obyvatel jedné (divné) planety, respektive její překladatelka Michala Marková, byla včera večer oficiálně oceněna Výroční cenou Muriel 2020 za nejlepší překlad.

Umělá inteligence napsala první divadelní hru, uvede ji Švandovo divadlo

24. února 2021 ve 12:00

Již tento pátek 26. února od 19 hodin se ve Švandově divadle uskuteční unikátní akce. Po 100 letech od premiéry hry R.U.R. Karla Čapka zde uvedou hru s názvem AI: Když robot píše hru. Scénář je sestavený z dialogů vygenerovaných umělou inteligencí a vypráví o radostech i strastech každodenního...

Divácký hit jako audiokniha. Vlastníci jsou nyní k poslechu v superprodukci Audioteky

24. února 2021 v 10:51

Po úspěšném divadelním a filmovém zpracování zažívají Vlastníci Jiřího Havelky premiéru jako audiokniha. Výjimečný posluchačský zážitek slibuje takzvaný superprodukční formát, který je postaven na špičkovém zvuku podtrhujícím herecké výkony Terezy Dočkalové, Marka Němce, Taťjany Medvecké, Zuzany...

Sibel Hodge: Zmizelí

24. února 2021 v 07:07

Při rutinním letu z Afriky do Anglie doktor Mason Palmer tragicky umírá, když jeho letadlo po cestě havaruje a zmizí kdesi uprostřed husté buše.

Martin Nekola: Český New York

22. února 2021 v 10:39

New York, pulzující metropole a vstupní brána do USA, přilákal i značné množství vystěhovalců z českých zemí. Po první světové válce česká komunita čítala přes 40 000 lidí.

Mandy Robotham: Dítě třetí říše

21. února 2021 v 09:20

Anke je vězeňkyní v lágru, a aby přežila, dělá to, co umí nejlépe – pomáhá svým spoluvězenkyním porodit a starat se o novorozence. Jenže pak si její činnosti všimne kdosi důležitý a Anke čelí zdrcující volbě. Eva Braunová totiž čeká děťátko…

Slovenský institut v Praze představuje projekt Green drama a zve na první čtení

20. února 2021 v 09:09

Slovenský institut v Praze ve spolupráci s Divadelním ústavem Bratislava přichází se společným projektem Měsíc se slovenským dramatem – Green drama.

Brian Freeman: Sama proti všem

18. února 2021 v 09:04

Když nezbývá naděje, jen zoufalství. Když se z noční můry stane skutečnost. A není pomoci… Stačilo pár měsíců, aby se Lise Powerové zhroutil celý svět. Úspěšná autorka bestsellerového thrilleru ztratila během půl roku téměř všechny nejbližší. Teď žije sama, ukrytá v domě v lesích poblíž kanadských...

Další články
Nahoru