dnes
Úterý - zatazeno
6°C
zítra
Středa - polojasno
4°C
pozítří
Čtvrtek - prehanky-dest
6°C
Končí vám platnost karet Opencard? Můžete si ji prodloužit o dva roky
Ilustrační foto: archiv

Končí vám platnost karet Opencard? Můžete si ji prodloužit o dva roky

Praha chce opět prodloužit platnost expirovaných karet o další dva roky. Bude záležet pouze na lidech, jestli si kartu jednoduše prodlouží nebo si ji rovnou vymění.

Platnost karet Opencard už byla jednou prodlužována. V roce 2012 se opatření dotklo celkem 300 tisíc kusů karet.

Prodloužení platnosti je bezplatné a není k němu zapotřebí nic víc, než vložit kartu do validátoru. A to bez nutnosti navštívit kontaktní místo. Výměna karty je už zpoplatněna a standardně trvá 14 až 21 dnů. Podle zástupců města se bude týkat 281 tisíc karet.

„Na základě pozitivních zkušeností z předchozího prodlužování platnosti karet Opencard chceme tuto možnost opět využít. Důvodem je snaha co nejvíce zjednodušit proces pro klienty a zároveň ušetřit finanční prostředky,“ uvedl radní pro IT Jan Vašíček.

Nikdo z majitelů Opencard se nemusí obávat, že by jeho karta najednou přestala být funkční a že by se prodloužením platnosti snížila kvalita ochrany karty. „Opencard je chráněna řadou bezpečnostních opatření a úroveň jejího zabezpečení patří k jedné z nejlepších,“ dodal ředitel odboru IT Jan Teska.

Člověk, který je s projektem Opencard spojen, ale nechtěl být jmenován, ČTK řekl, že magistrát bude muset celkem v příštích letech vyřešit výměnu 680 tisíc karet. Pokud se podle něj hlavní město rozhodne v prodlužování karet pokračovat, hrozí, že vyprší jejich životnost.

U čipových karet podle něj výrobci standardně garantují fungování čtyři roky. Poté prý může dojít k jejich poškození. Při kontrole tak revizor třeba nenačte platnost kupónu a s cestujícím tak bude jednat jako s černým pasažérem. „Magistrát riskuje, protože zodpovědnost za nefunkční karty pak půjde za ním,“ dodal.


Autor: Dalibor Kracík
Další články
Nahoru