Dnes Pátek - zatazeno 18°C
Zítra Sobota - jasno 22°C
Pátek 29. 3. 2024
Svátek má Taťána
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Končí průzkum základů pracovního tábora u Stalinova pomníku, vznikne tam rybník
Mezi připravenými pracovními stroji budou už jen pár dní k vidění i archeologové (vlevo). Foto(3x): Jan Puci

Končí průzkum základů pracovního tábora u Stalinova pomníku, vznikne tam rybník

V Letenských sadech skončí tento týden dvouměsíční archeologický průzkum lokality, kterou ještě letos zaplaví voda, magistrát tu nechá vybudovat rybník. Právě při přípravě vodní plochy byly objeveny základy tajného pracovního tábora, ve kterém přebývali v první polovině padesátých let při stavbě Stalinova pomníku příslušníci pomocných technických praporů, tedy útvarů Československé armády pro internaci a převýchovu politicky nespolehlivých osob.
stalinuv-pomnik-tabor-3

Staveniště rybníka, v pozadí je Hanavský pavilon

Na dohled od podstavce bývalého pomníku a jen pár desítek metrů od Hanavského pavilonu je rozkopaná plocha, na které budou do konce tohoto týdne pracovat archeologové. Na místě budoucího rybníka určeného především  pro napájení zeleně oblíbeného parku zkoumají základy tábora, který obývali v letech 1952 až 1954 při stavbě Stalinova pomníku vojáci Pomocných technických praporů. 

Ačkoli existovaly záznamy o tom, že takzvaní „pétépáci“ se podíleli na stavbě pomníku, o přítomnosti pracovního tábora v jeho sousedství se doposud nevědělo. Tábor byl totiž poté, co splnil svůj účel, až do základů srovnán se zemí a základy byly zavezeny silnou vrstvou zeminy.

Podle dosavadních zjištění stály v táboře tři ubytovací domy pro více než sto lidí. Dochovaly se také základy přívodu vody a vedení odpadu.

Po ukončení průzkumu tento týden začne budování rybníka, který přijde hlavní město na zhruba deset milionů korun. Vodní plocha o rozloze téměř 7 000 metrů čtverečních bude sloužit především k závlaze okolí. Koupání bude na vlastní nebezpečí.

stalinuv-pomnik-tabor-1

Základy jedné ze staveb pracovního tábora

Nový rybník bude napájet potrubí s vltavskou vodou čerpanou z Rudolfovy štoly postavené v 16. století. „Pomůže při zavlažování a v předcházení tepelných ostrovů v centru města," uvedl primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN). Vodní plocha se podle něj stane oázou pro řadu živočichů i Pražanů zejména během horkých letních dnů.

Součástí bude umělý ostrov, na který se půjde dostat díky dřevěnému molu. Některé břehy budou kolmé, někde bude k hladině pozvolný přístup. V budoucnu se počítá se vznikem dvou fontán u rybníku a dalšího vodního prvku.

Pohled od historie

Základ dnešní podoby Letenských sadů se datuje počátkem 19. století, kdy většinu pozemků vlastnil baron Jakub Wimmer. Největší rekonstrukcí park prošel koncem 80. let 19. století pod vedením českého zahradního architekta Františka J. Thomayera, který se při jeho výstavbě zasazoval o vodní prvky.


Autor: Jan Puci
Další články
Nahoru