dnes
Středa - skorojasno
29°C
zítra
Čtvrtek - skorojasno
30°C
pozítří
Pátek - bourky
29°C
Končí povinnost mít roušky v autobusech a tramvajích. Noste je dál, vyzývá cestující dopravní podnik
Od začátku července mohou cestující v tramvajích již roušky odložit. Ilustrační foto: JP

Končí povinnost mít roušky v autobusech a tramvajích. Noste je dál, vyzývá cestující dopravní podnik

Podle aktuálního nařízení Ministerstva zdravotnictví zůstává i po 1. červenci nadále povinnost mít zakryta ústa a nos během celého pobytu ve všech prostorech pražského metra. Pražský dopravní podnik však doporučuje roušky, šátky nebo respirátory nosit nadále i v autobusech a tramvajích. V nich to přitom od středy již povinné není.

V autobusech, tramvajích či na lanové dráze sice nebude od středy 1. července povinné zakrývání úst a nosu, nicméně pražský dopravní podnik (DPP) to doporučuje dělat i nadále s ohledem na vzájemnou ohleduplnost a bezpečí cestujících i řidičů.

„Plně respektujeme rozhodnutí Ministerstva zdravotnictví k uvolňování omezení souvisejících s onemocněním covid-19, nicméně bychom si přáli, aby se roušky v MHD nosily i nadále. Je to proto, že v omezeném prostoru s vyšší koncentrací osob, což je v MHD zejména ve špičkách, roušky účinně brání šíření kapének, a díky tomu zvyšují hygieničnost prostředí, což potvrzuje řada odborných studií,“ uvedl generální ředitel DPP Petr Witowski.

„S ohledem na vzájemnou ohleduplnost a bezpečí cestujících a řidičů proto budeme nošení roušek nadále doporučovat i v prostředcích povrchové MHD, i když chápeme, že pro některé skupiny obyvatel může být náročnější v horkých letních dnech dýchat s nasazenou ochranou nosu a úst. Je to naše doporučení, rozhodnutí necháme na cestujících,“ pokračoval.

Podle hlavní hygieničky ČR Jarmily Rážové epidemiologové zvažovali, zda roušky ponechat v MHD. „Více než třetina lidí se každý den přepraví právě v metru. Jsou to klimatizované prostory, u autobusů a tramvají není klimatizace v 60 procentech vozů," vysvětlila. Opatření od 1. července je podle ní kompromis, jak zabránit kolapsům z horka u lidí, kteří by v těch neklimatizovaných museli mít roušku.

DPP podle Witowského neplánuje polevit v nastavených hygienických standardech a režimu uklízení jako v době vrcholící epidemie. Nadále jsou ozonizovány vozy metra, autobusy i tramvaje, denně otírány všechny tyče a madla ve vozech i na eskalátorech, používána vyšší koncentrace čistících a dezinfekčních prostředků.

Praha má po Moravskoslezském kraji druhý nejvyšší absolutní počet potvrzených případů covidu-19 a také druhý největší podíl případů na počet obyvatel od začátku epidemie. V Praze bylo dosud zaznamenáno přes 2500 nakažených, tedy asi 189 případů na každých 100 000 obyvatel.

V poslední době ale rostl počet nakažených v Praze jen mírně. Za posledních sedm dní připadá na každých 100 000 obyvatel města jen zhruba šest nových případů nemoci.


Sraz motorkářů v sobotu omezí dopravu

6. srpna 2020 ve 12:32

V sobotu 8. srpna 2020 se v rámci 11. ročníku mezinárodního srazu motorkářů uskuteční hromadná motocyklová vyjížďka Prahou STRAbike 2020. Začátek vyjížďky je v 17:30 hodin, předpokládaný konec v cca 19 hodin. 

Brusnický a Dejvický tunel dnes v noci mimo provoz

6. srpna 2020 ve 12:24

Z důvodu pravidelné údržby a kontroly technologie tunelů budou Brusnický a Dejvický tunel dnes od 23 hodin do 7.srpna do 5 hodin mimo provoz.

Další články
Nahoru