dnes
Pondělí - zatazeno
1°C
zítra
Úterý - polojasno
1°C
pozítří
Středa - zatazeno
2°C
Končí legendární La Casa Blů? Hledají nájemce
La Casa Blů sídlí v Kozí ulici na Starém Městě. Foto: archiv

Končí legendární La Casa Blů? Hledají nájemce

Známý podnik La Casa Blů na Starém Městě asi skončí. Provozovatelé multikulturního místa, ve kterém se natáčel film Samotáři, mají už dlouho problém s placením nájmu. Praha 1 tak hodlá najít spolehlivějšího nájemce ve výběrové soutěži. Ten stávající se tomu snaží zabránit a inicioval dokonce petici za svou záchranu.

La Casa Blů byla založena roku 1996 pražským Chilanem Jorgem Zúńigou a je už více než 16 let místem, v němž se setkávají lidé rozličných národností, ras, vyznání, názorů nebo orientace. V této stoprocentně nekuřácké „hispánské“ hospodě, kavárně a baru v Praze se natáčely scény filmu Samotáři.

Nemovitost, ve které podnik sídlí, vlastní hlavní město. Před třemi lety bylo měsíční nájemné zvýšeno z 77 tisíc korun navýšeno na téměř 115 000. Tato současná výše nájemného byla nabídnuta ze strany La Casa Blů. Ta se však dostala do problémů nájem včas platit. „Společnost La Casa Blů dlouhodobě nehradila plnou výši nájemného,“ potvrdila mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková.

Radnice první městské části proto dala nájemci výpověď a vypsala výběrové řízení na hledání nového. Soutěže se účastní i ten současný. Peticí, kterou bojuje za svou záchranu, La casa Blů apeluje na Prahu 1, aby vzala výpověď zpět.

Přihlížet k duchu místa?

Pokud ji nevezme, tak volá alespoň po tom, aby jediným kriteriem pro rozhodnutí o nejvhodnějším uchazeči nebyla jen nabídnutá výše nájemného, ale aby bylo přihlédnuto také ke společenskému přínosu a zachování „ducha místa“.

První městská část se brání, že zakladatel podniku a jeho současný manažer Jorge Zúňiga Pavlov o zpětvzetí výpovědi nežádal, ale naopak chtěl vypsat soutěž, čímž by rád snížil výši nájemného, kterou sám v roce 2010 nabídl.

„Jsme přesvědčeni, že místa s duší jako je La Casa Blů je třeba zachovávat a podporovat, byť jsme si vědomi toho, že může hlavní město Praha jako majitel nemovitosti získat od jiných zájemců o nebytový prostor v lukrativní části Prahy i vyšší nájemné. Jsou však finance skutečně to, o co jde při správě věcí veřejných především?“ píše se v petici za záchranu baru.

„Je zřejmé, že současná situace je důsledkem nedodržování podmínek nájemní smlouvy ze strany nájemce,“ dodala mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková.


Autor: Dalibor Kracík
Další články
Nahoru