Dnes Středa - oblacno 0°C
Zítra Čtvrtek - snih 1°C
Středa 29. 11. 2023
Svátek má Zina
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Koncerty, happeningy, průvody. Oslavy 17. listopadu budou v centru tradičně bohaté
17 listopad
KoncertyOstatníSetkání
Během celého dne se budou lidé scházet a zapalovat svíčky u Pamětní desky 17. listopadu na Národní třídě. Foto: archiv

Koncerty, happeningy, průvody. Oslavy 17. listopadu budou v centru tradičně bohaté

17. 11. 2023
V Den boje za svobodu a demokracii 17. listopadu se především v centru Prahy bude konat řada akcí, takže tradičně je z čeho vybírat. Celý den bude živo na Národní třídě. Korzo Národní, organizované už podesáté Spolkem Díky, že můžem, nabídne více než sto programových částí, do kterých se zapojí přes čtyři sta účinkujících.   

Korzo Národní

Na Národní třídě nebude chybět Obývák Václava Havla nebo Sametový brunch, který začne v 10 hodin a zahraje k němu orchestr ČVUT. Výtěžek z prodeje brunche, který se koná ve spolupráci s Antonínovým pekařstvím, poputuje na pomoc matkám samoživitelkám, které podporuje organizace Fandi mámám. 

V 17:11 zazní Modlitba pro Martu v podání Hany Holišové, kterou doprovodí živě malovaný videomapping. Letošní jubilejní ročník pořádaný pod heslem Časy se mění zároveň nabídne i řadu novinek. Ty se zaměří na aktuální témata a společenské výzvy ve formě debat, divadla, instalací a výstav, vzdělávacích přednášek i workshopů. 

V Divadle X10 proběhne v 17:45 debata Velká krize médií šéfredaktorů předních českých médií. Od 17:45 na Národní třídě zazní na Pravda a Láska stage koncert zpěvačky Lenny, která symbolicky uzavře den oslav. Podrobný program najdete na www.korzonarodni.cz

Koncert pro budoucnost

Desítky umělců i zástupců občanské společnosti se vystřídají na pódiu Koncertu pro budoucnost, který se pod záštitou starostky Prahy 1 Terezie Radoměřské uskuteční od 16:30 do 22:00 hodin v horní části Václavského náměstí. 

Účast potvrdili Aneta Langerová, Igor Orozovič, kapely Buty a Dunaj, Vladimír 518 & Sifon a další. Ústřední téma letošního osmého ročníku – vztah mezi přírodou, člověkem a stroji – ve svých příspěvcích okomentují téměř dvě desítky řečníků. Bude mezi nimi architektka Eva Jiřičná, reportéři SeznamZpráv Václav Dolejší a Lucie Stuchlíková, novinářka věnující se romské publicistice Alice Sigmund Heráková, katolický kněz a filosof Tomáš Halík, polární bioložka Marie Šabacká či zakladatel Občanského fóra, politik a sociolog Ivan Gabal. Koncert je stejně jako každý rok otevřený všem, místo vstupného mohou návštěvníci věnovat dobrovolný příspěvek. 

Pieta, Sametové posvícení a Sametový Můstek 

V Aleji Obětí totality na Újezdě se bude od 10 hodin konat pietní akt u příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii, na Jungmannově náměstí pořádá KAN-Klub angažovaných nestraníků celodenní shromáždění na podporu demokracie. Iniciativa FÓR_UM z.s. zve k účasti v průvodu Sametové posvícení 2023, který  v 15:30 vyrazí z Kampy a přes Karlův most, Betlémské náměstí i Ovocný trh zamíří do Hybernské ulice. Podrobnosti jsou zde: www.sametoveposviceni.cz.

Na Můstku se od 14 do 20 hodin uskuteční akce Sametový Můstek do Evropy 2023. Jedná se o prezentaci několika organizací na podporu eura, evropské integrace, evropských hodnot a Ukrajiny. Akci pořádá Pulse of Europe

Na místě budou stánky s prezentacemi těchto organizací:

– Pulse of Europe (EU, integrace, euro, evropské hodnoty)
 – koalice Volt a SEN21 (integrace, euro, evropské hodnoty)
 – Euro v Česku (euro)
 – Pražský Majdan (podpora Ukrajiny)
 – NAFO (podpora Ukrajiny)
 – Push to Leave (podpora Ukrajiny)
 – Ilumicati (boj proti dezinformacím)

Stánky budou umístěny pod konstrukcí s vlajkami EU, ČR a Ukrajiny na zvanou „brána do Evropy“. Organizace mají pro návštěvníky k dispozici informační materiály, petice i možnost přispět na Ukrajinu.

Koncerty i předávání cen

V Sále Martinů Hamu na Malostranském náměstí se od 19 hodin uskuteční Koncert proti totalitě.  Desátý ročník opět propojí na pódiu výkony umělců v dílech skladatelů, kteří byli nuceni části svých životů namísto umělecké tvorby obětovat soubojům s totalitními režimy ve svých domovinách.

Zazní skladby Bohuslav Martinů, Gideona Kleina, Pavla Haase, LUkáše Marouška a dalších. Vstup je zdarma po registraci na www.koncertprotitotalite.cz

Od 20:00 hodin bude Národní divadlo před kamerami České i Slovenské televize hostit předávání Cen Paměti národa osobnostem, které ve svých životech prokázaly, že čest, svoboda a lidská důstojnost nejsou jen prázdná slova.  

Od 10. do 18. listopadu se bude konat festival studentských pěveckých sborů Festa academica, který od svého založení v roce 2007 klade velký důraz na připomínku událostí 17. listopadu a je významnou součástí oslav výročí sametové revoluce. 

V Den boje za svobodu a demokracii nabídne hned dvě akce: od 10.45 hodin open-air hudební vystoupení na Národní třídě a od 17.00 hodin mši svatou se zpívanými vstupy v kostele sv. Voršily. Podrobné informace na www.festacademica.cz

Albertov

V pátek 17. listopadu bude tradičně živo i na Albertově. Podrobný program je zde: www.svobodnylistopad.cz/albertov/. Tradiční průvod vychází v 9 hodin od Hlávkovy koleje a půjde k Pamětní desce Jana Opletala v Žitné a průvod bude zakončen na Albertově. 

Během celého dne se budou lidé scházet a zapalovat svíčky u Pamětní desky 17. listopadu na Národní třídě. Tradičně se tam také chystají politici z různých stran a hnutí.


Autor: Jan Puci

Adventní neděle na Karlínském náměstí

Dnes v 07:46

Magická atmosféra, vůně svařeného vína, dřevěný betlém, koledy a spousty dobrot, to vše vám zpříjemní vánoční shon. V neděli 17. prosince si na Karlínském náměstí můžete užít poslední letošní adventní neděli.

Tradiční české Vánoce Prahy 14

Dnes v 07:02

Cimbálová kapela, ponocný Třebek, rychtář Janek, soutěže a občerstvení v pondělí 4. prosince.

Zastupitelé Prahy 14 se sejdou 12. prosince

Včera ve 21:48

Již šesté zasedání Zastupitelstva městské části Praha 14 se bude konat v úterý 12. prosince v Galerii 14 (náměstí Plukovníka Vlčka 686, Praha 9). Začátek bude v 15 hodin. Interpelace občanů budou probíhat tradičně od 17 do 17:30 hodin.

Ivo Kahánek vystoupí s recitálem v Rudolfinu

Včera ve 14:43

V rámci cyklu FOK Světová klavírní tvorba vystoupí v sobotu 9. prosince v pražském Rudolfinu oblíbený český klavírista Ivo Kahánek. Zahraje díla Franze Schuberta, Antonína Dvořáka, Viktora Kalabise a Roberta Schumanna.

Mikulášská nadílka u Kiliána

Včera v 09:51

Praha 9 ve spolupráci s Divadlem Gong organizují Mikulášskou nadílku v Pivovaru U Kiliána 2. prosince od 14 hodin.

První prosincovou sobotu se rozsvítí vánoční strom v Nuslích

Včera v 09:35

Tradičně netradiční bude v sobotu 2. prosince zahájení adventu na náměstí Bratří Synků v Nuslích. Tradiční proto, že to je již 4. ročník této akce, netradiční v tom, že se opět nerozsvítí jehličnan, ale listnáč, nyní již bez listí, uprostřed náměstí u Baštovy...

Praha 7 zve na rozsvícení vánočních stromů

Včera v 07:37

Na přelomu listopadu a prosince Sedmička rozsvítí vánoční stromy na Strossmayerově a Ortenově náměstí. V neděli 3. prosince městská část zve zejména rodiny s dětmi na Výstaviště do Malé sportovní haly na adventní bruslení. 

Lokální fórum na Černém Mostě II

27. listopadu 2023 v 18:41

Obyvatelé Prahy 14 se budou moci zapojit do přípravy strategického plánu pro rozvoj městské části do roku 2035. Sběr podnětů od veřejnosti probíhá na takzvaných lokálních fórech. První se uskutečnilo ve středu 22. listopadu pro obyvatele Hostavic a Jahodnice, další bude následovat ve středu...

Výbor pro územní rozvoj Zastupitelstva MČ Praha 11 zve na 10. jednání

27. listopadu 2023 v 18:31

Ve čtvrtek 30. listopadu od 18 hodin proběhne již 10. jednání Výboru pro územní rozvoj Zastupitelstva MČ Praha 11.

Praha 10 rozsvítí vánoční stromky

27. listopadu 2023 v 18:22

Vedle rozsvícení hlavního stromu na Náměstí Svatopluka Čecha ve Vršovicích se o první adventní neděli rozzáří další nazdobené vánoční stromy Prahy 10 v jednotlivých čtvrtích.

Setkání s občany Prahy 15 se bude věnovat chystaným dopravním stavbám

27. listopadu 2023 v 18:11

Starosta Prahy 15 Michal Fischer (ODS) zve na setkání s občany, které se koná v pondělí 4. prosince od 17 hodin v kinosále OC VIVO! Hostivař, Švehlova 1391/32, Praha 15, za účasti zástupců metropole a městských části Praha – Dubeč, Praha – Dolní Měcholupy, Praha 22. Tématem bude připravovaná...

Adventní zpívání ve Vojtěšské čtvrti

27. listopadu 2023 ve 14:45

Během adventu se můžete v Praze 1 připojit k Adventnímu zpívání, ve čtvrtek 30. listopadu to bude ve Vojtěšské čtvrti.

Praha 13: Tradiční vánoční jarmark ve škole

27. listopadu 2023 ve 12:47

ZŠ Janského zve všechny žáky, rodiče i přátele školy na tradiční vánoční jarmark. Čeká vás bohatý kulturní program, stánky s občerstvením i výrobky žáků.

Adventní setkání v Toulcově dvoře

27. listopadu 2023 v 08:36

V neděli 3. prosince se v Toulcově dvoře koná první z Adventních setkání na Patnáctce.

Praha 12 rozsvítí vánoční strom

27. listopadu 2023 v 06:37

V pondělí 27. listopadu od 17 hodin se rozsvítí vánoční strom před obchodním centrem Obzor.

Další články
Nahoru