dnes
Pondělí - jasno
10°C
zítra
Úterý - zatazeno
8°C
pozítří
Středa - zatazeno
10°C
Koncerty, demonstrace, pieta. V centru se uskuteční akce k 17. listopadu
Nyní již historický snímek pamětní desky v podloubí Kaňkova paláce na Národní třídě. Památník se přesunul na průčelí fasády domu. Foto: Wikimedia Commons

Koncerty, demonstrace, pieta. V centru se uskuteční akce k 17. listopadu

Jako vrchol oslav 17. listopadu – Dne boje za svobodu a demokraci – se mají po celé zemi rozeznít tisíce budíků. Vyzývají k tomu pořadatelé oslav z řad občanských iniciativ, podle nichž jsou hodnoty demokracie a svobody dnes zpochybňovány či obětovány. Budíky se rozezní v 19:30, tedy v době, kdy před 27 lety policejní kordon přehradil průvod studentů na Národní třídě a policisté následně studenty brutálně zbili, řekli pořadatelé novinářům.

Občanský budíček bude vrcholem letošního Festivalu svobody, který tvoří pietní akce, koncerty i alegorický průvod. Letos se mají všechny akce nést ve znamení probuzení občanské společnosti.

„Chceme vyzvat společnost, aby se více zapojovala do občanského a politického života, aby byla schopná a ochotná za tyto hodnoty a principy bojovat," řekl jeden z organizátorů Václav Němec.

Ve výzvě, kterou zveřejnili, uvedli konkrétní kroky, jež jsou podle nich k udržení svobody a demokracie v Česku třeba. Patří mezi ně doporučení volit, zajímat se o plnění volebních slibů, kontrolovat volené zástupce, komunikovat s nimi, zapojovat se do občanských iniciativ a „nevyklízet prostor" těm, kdo využívají demokratických svobod k jejich potlačení.

Uctění památky 17. listopadu začne v 09:00 u Hlávkovy koleje, v poledne na Albertově vystoupí kromě studentů i několik rektorů veřejných vysokých škol a odpoledne budou na Albertově koncerty.

Koncert pro budoucnost a Korzo Národní

Největší shromáždění má být na Václavském náměstí, kde od 16:00 bude Koncert pro budoucnost. Pásma z téměř pěti desítek vystoupení se vedle muzikantů zúčastní i mnoho osobností veřejného života. Zahrají Michal Hrůza a Kapela Hrůzy, Laura a jeji tygři, Michal Pavlíček, Monika Načeva, Matěj Ruppert, Jaroslav Hutka, Barbora Poláková, Zrní, Vypsaná fiXa, Tonya Graves a další.

Mezi řečníky budou například Petr Placák, Helena Illnerová, Olga Sommerová, Tomáš Halík, Mikuláš Bek, Jiří Menzel, Bolek Polívka a Jiří Mádl.

Na Národní třídě bude od 13 hodin až do 22 hodin probíhat akce Korzo Národní, kterou vyplní převážně kulturní program. Velká pouliční oslava zahrne výstavu, divadlo, netradiční pietní akt, koncerty, svíčkový průvod, modtlitbu pro Martu, či třeba mši.

„Na místě, kde to vše začalo, připravíme spolu s Rock Café Prague a desítkami účinkujících živé korzo plné bohatého kulturního programu a zajímavých lidí včetně vás všech. Připravíme tomuto dni oslavu, jakou si zaslouží a jakou podobné svátky dostávají jinde ve světě. Přijďte slavit s námi,“ vzkazují převážně studenti, kteří akci pořádají. Kompletní program najdete na www.dikyzemuzem.cz. Venkovní program se po 22. hodině přesune do Rock Café, kde budou až do rána hrát kapely a DJs.

Čtěte také: Změny v dopravě během konání akce Korzo Národní 2016 

Studenti na Albertově

Abertov bude tentokrát patřit studentům, kteří tam loni nebyli vpuštěni kvůli účasti prezidenta Miloše Zemana na protiislámském shromáždění.

Univerzita Karlova si po loňských zkušenostech prostor na Albertově zamluvila v první možnou sekundu. Je to tradiční místo, kde si vysokoškoláci historické události spojené s listopady 1939 a 1989 připomínali. Na Albertov se studenti přesunou po tradičních pietních aktech u Hlávkovy koleje a v Žitné ulici.

Akce má být oslavou demokracie a hodnot, na kterých stojí současná moderní společnost. Její organizátoři tvrdí, že se nechtějí vůči nikomu vymezovat. Na pódiu by měli vystoupit rektoři Univerzity Karlovy a Masarykovy univerzity Tomáš Zima a Mikuláš Bek a také Petr Pithart, jenž byl vybrán pro svůj podíl na demokratické transformaci země.

Ve 14 hodin začne na Hradčanském náměstí akce Nezapomínáme, organizovaná skupinou proti projevům nenávisti. Pořadatelé chtějí připomenout výročí dvou významných historických listopadů, ale také „demonstrovat proti politice Hradu", uvedl svolavatel Jan Cemper

„To, že během čínské návštěvy (prezidenta v ČR) bylo zakazováno lidem projevovat názor, vazalský dopis Číně, zakazování členovi vlády scházet se s duchovním – to vše jsou věci, které nás znepokojují," uvedl.

Ve Vrchlického sadech před hlavním nádražím začne v 10 hodin akce s názvem Nacionalismus není alternativa: Za svobodnou a solidární společnost. Pořádá ji antifašistická organizace Iniciativa Ne rasismu. „V den, kdy budou město obcházet historické sentimenty, hodláme přinést do veřejného prostoru kritiku, která v něm žalostně chybí – kritiku nacionalismu a konceptu národního státu,“ uvedla členka organizace  Lucie Hůlová. Následně se uskuteční pochod v trase Vrchlického sady – Opletalova – Hybernská – Senovážná – Senovážné nám. – Jindřišská – Vodičkova – Palackého – Jungmannova. Konec na Jungmannově náměstí bude v 14 hodin.

Akce podporující Miloše Zemana

Demonstrovat se bude i na jiných místech v centru Prahy. Na Klárově se uskuteční shromáždění  Demokracie nevítězí na podporu prezidenta Miloše Zemana. Na náměstí Jana Palacha bude společná demonstrace Bloku proti islamizaci a Domova.

Příznivci prezidenta se sejdou ve 14 hodin v Letenských sadech. Akce s podtitulem Na podporu pana prezidenta Miloše Zemana a podporu vlastenců bude probíhat až do 20 hodin. Součástí bude odpolední pochod v trase Letenské sady – Badeniho – Chotkova – U Bruských kasáren – nábřeží Edvarda Beneše.

Prezident Zeman se letos žádných oficiálních oslav nezúčastní, uvedl jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Pražská policie kvůli shromážděním a demonstracím nasadí do akce stovky policistů, počítá i s posilami z jiných krajů. V ulicích budou pořádkoví, dopravní i kriminální policisté a také antikonfliktní týmy. Dopravní podnik počítá s jedinou uzavírkou na Národní třídě, kde se uskuteční akce Korzo Národní.

Čtěte také:

Policie v ulicích Prahy. Bezpečnostní opatření 17. listopadu

Veřejnosti se 17. listopadu otevře běžně nepřístupný palác na Hradčanech


Praha 5 zveřejnila 10 důvodů, proč jít na její reprezentační ples

Včera v 17:29

2. Reprezentační ples Prahy 5 se bude v pátek 12. dubna konat v Národním domě na Smíchově. Polovina výtěžku z prodeje vstupenek bude věnována humanitární neziskové organizaci „Lékaři bez hranic“.

Praha 4 otevřela azylový dům pro sociálně znevýhodněné rodiny s dětmi

21. března 2019 ve 12:37

Azylový dům byl dnes otevřen v Horáčkově ulici v Praze 4. Bude sloužit k ubytování sociálně znevýhodněných rodin s dětmi, včetně rodin s jedním rodičem – samoživitelkou nebo samoživitelem, které nemají trvalé bydlení a jsou v sociální nouzi, a navíc nabízí šest sociálních bytů. Azylový dům...

Další články
Nahoru