dnes
Úterý - zatazeno
6°C
zítra
Středa - polojasno
4°C
pozítří
Čtvrtek - prehanky-dest
6°C
Koncert propojí vážnou hudbu s ptačím zpěvem. Přijde i ornitolog
Koncert zazní v cyklu Krása dneška. Foto: archiv

Koncert propojí vážnou hudbu s ptačím zpěvem. Přijde i ornitolog

Na hledání paralel zdánlivě nesouvisejících oborů – vážné hudby a ptačího zpěvu – se v úterý 19. listopadu v Experimentálním prostoru Roxy – NoD zaměří druhý koncert cyklu soudobé hudby Krása dneška. Hudební dílo Francouze Oliviera Messiaena a tvorba tuzemského autora Klementa Slavického dají nahlédnout do tajů slučitelnosti obou skladatelů.

Spojníkem mezi těmito světy se pak stane host, ornitolog a kurátor ptáků ZOO Praha Antonín Vaidl, který souvislost mezi hudbou a ptačím zpěvem uvede napříč obory.

Právě diskuze nad tématy, do jaké míry je třeba lidová píseň ovlivněna ptačím zpěvem nebo jak širokou škálu zvuků vytvářejí ptáci, kterou povede dramaturg cyklu Petr Kofroň s Antonínem Vaidlem, by měla paralely mezi hudbou a ptačí říší poodhalit.

„Messiaen, jehož hudba občas připomíná Leoše Janáčka, studoval pro svoji tvorbu kromě rytmických řad také ptačí zpěv a Klement Slavický, jehož otec byl Janáčkův žák, často vycházel z moravského folkloru,“ přibližuje Petr Kofroň, co jej inspirovalo k výběru právě těchto autorů.

Zajímavostí například je, že Messiaen, když byl během druhé světové války zajat v jednom slezském táboře, zkomponoval Kvartet pro konec času (1941), jehož třetí věta Tajemství ptáků explicitně stylizuje klarinet do podoby ptačího zpěvu coby symbolu čisté nevinné přírody.

Význam zpěvu pro ptačí život

Kromě umění hudebníků a příležitostného zapojení do diskuze si návštěvníci budou moci poslechnout také nahrávky ptačích zvuků, které sesbíral Antonín Vaidl, a sami hledat návaznosti na jednotlivé nástroje.

„Zvuků ptáků je prakticky tolik, kolik je i ptačích druhů a poddruhů. A potom každý z těchto jedinců vydává speciální zvuky, které používá při různých příležitostech – během námluv využívají neomezenou škálu zvuků od dunění, přes bubnování až po velmi vysoké tóny. Zpěv hraje v ptačím životě různou roli, pro některé druhy je stěžejní z hlediska reprodukce a je tedy nezbytným předpokladem pro zachování druhu a pro některé je důležitý pouze coby prostředek k předvádění se. Také z hlediska vycvičitelnosti a schopnosti imitovat tóny či celé skladby se ptáci od sebe navzájem velmi liší,“ popisuje Vaidl.

Koncert, který pořádá PKF – Prague Philharmonia, se koná v Experimentálním prostoru Roxy – NoD, Dlouhá 33, Praha 1 od 19.30 hodin. Vstupenky v kategoriích za 150,– a 250,– Kč je možné zakoupit v kanceláři PKF, Husova 7, Praha 1 nebo na místě hodinu před koncertem. Studenti mají vstup zdarma.


Autor: Renata Rákosová

Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru