dnes
Sobota - zatazeno
6°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
6°C
Pražská kultura

Koncert Jaroslava Šonského a Gesine Tiefuhr, vstupné dobrovolné

Koncert pro housle a klavír Jaroslava Šonského (Švédsko/ČR) a Gesine Tiefuh (Německo) se uskuteční v úterý 15. března od 19 hodin v sále Církve bratrské v Soukenické ulici 15. Na programu bude Brahms, Dvořák, Ravel a Nedbal. Vstupné dobrovolné.

Jaroslav Šonský je přední houslový virtuos českého původu žijící od roku 1973 ve Švédsku. Studoval na pražské HAMU u Alexandra Plocka. Ve složení repertoáru i v uměleckém zaměření jsou mu vzory Josef Suk, David Oistrach, Henryk Szeryng a duo Semjon Snitkovsky – Leonora Josiović. Během své kariéry vystoupil ve 23 zemích, a to i při velmi prestižních příležitostech (pro švédského krále nebo při poslední zahraniční návštěvě Václava Havla v Německu). Za nezištnou propagaci české kultury ve Švédsku obdržel v roce 2003 cenu Gratias Agit udílenou ministerstvem zahraničí ČR. V Praze v roce 2012 založil a vede vlastní komorní soubor Martinů Strings Prague. Hraje na mistrovský nástroj Jean Baptista Vuillaume.

Gesine Tiefuhr pochází z Hannoveru. Studovala klavír u profesora Bernarda Eberta na Vysoké škole hudební, kde současně ukončila studia ve hře na varhany a cembalo. Ve studiích klavírní hry pokračovala dále u Yara Bernette v Hamburku a později u Hanse Leygrafa a Leonory Josiović z Moskvy. Důležitou složkou její hudební činnosti byla záhy i komorní hudba a doprovázení pěvců. Koncertovala ve většině evropských zemí, ve Střední a Jižní Americe a podílela se na mnoha rozhlasových a gramofonových nahrávkách. Velmi často koncertovala se svým manželem, violoncellistou a předsedou Berlínské filharmonie Janem Diesselhorstem v duu, a v letech 1991 – 2004 spolu s ním a s Jaroslavem Šonským v klavírním triu (EPOS TRIO – BERLIN). Po předčasném manželově úmrtí nyní pokračují s Jaroslavem Šonským v koncertní činnosti jako duo housle – cembalo, ale znovu i housle – klavír.


České fetiše pomohou pražským bezdomovcům

1. listopadu 2017 v 16:30 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Lidé bez domova, kteří prodávají časopis Nový prostor, letos na Vánoce nabídnou svým čtenářům a příznivcům krom časopisu i knihu. Půjde o druhý výběr fejetonů Jana Sterna nazvaný Česko je hezko. Prodejci Nového Prostoru začnou knihu prodávat 1. listopadu. Jsou jejím výhradním distributorem, jinde...

Další články
Nahoru