Dnes Čtvrtek - polojasno 23°C
Zítra Pátek - prehanky-dest 29°C
Pátek 21. 6. 2024
Svátek má Alois
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Zpravodajství

Konal se již desátý ročník mezinárodního sympozia

V uplynulém týdnu se ve dnech 23. a 24. května již podesáté setkali odborníci z celého světa k diskusi nad tématy udržitelného konceptu dopravy, kvality života a dalších oblastí spojených s chytrými městy. Konalo se sympozium Smart Cities Symposium Prague 2024 (SCSP).

Jak zaznělo na sympoziu, kvalitní životní prostor a udržitelnou dopravu není možné budovat bez spolupráce státní správy, komerční sféry a odborníků z akademického prostředí, a právě toto byl jeden z hlavních cílů vzniku sympozia SCSP, jehož první ročník se uskutečnil už v roce 2015. S odstupem deseti po sobě jdoucích ročníků lze tedy konstatovat, že tento dlouhodobý cíl sympozia SCSP se stále daří naplňovat.

Letošním ročníkem opět rezonovala témata spojená s udržitelnou mobilitou a zvyšování kvality života v regionech, a to nejen v prostředí České republiky. Mezinárodní přesah sympozia dokládá zastoupení účastníků z 12 zemí světa, konkrétně z Japonska, Indie, Tchaj-wanu, USA, Kanady a řady evropských zemí.

V rámci sympozia vystoupila řada odborníků či realizátorů chytrých řešení a sdílela své poznatky a zkušenostmi s téměř 140 účastníky, kteří sympozium navštívili.

Mezi hlavními přednášejícími figuroval profesor Miroslav Bárta, světově uznávaný egyptolog a expert na rozkvět a kolaps civilizací, a právě on akcentoval potřebu ve změně našeho myšlení, a především zodpovědný přístup ke zdrojům, které se nám nabízející. 

Profesor Jan Polívka z TU Berlin se svou přednáškou s názvem „Plan Smart, not Hard: How to Plan Cities We Need“ hovořil o nutnosti aplikovat principy udržitelného rozvoje již do samotných návrhů chytrých měst.

Doktor Jayant Jagtap z NIMS University v Indii se podělil o své zkušenosti s realizací projektů v rámci chytrých měst ve spolupráci s indickou vládou, která iniciuje využití AI při transformaci indických měst.

Na toto téma pak plynule navázal David Velvéthy z PwC, který se zaměřil i na další nástroje pro budování chytrých měst z oblasti AI, Blockchain a xR.

K sympoziu již neodmyslitelně patří večerní plavba po Vltavě na historickém kolesovém parníku Vltava a závěrečný koncert unikátního tělesa Duo Professores, které svou jedinečnost získalo nejen netradičním spojením akordeónu a violoncella, nebo snad repertoárem, který zahrnuje i skladby skupiny Queen, ale především jeho protagonisty, kterými jsou bývalý děkan fakulty profesor Miroslav Svítek (akordeón) a současný děkan fakulty profesor Ondřej Přibyl (violoncello).

Sympozium pořádala Fakulta dopravní ČVUT v Praze pod záštitou primátora Prahy Bohuslava Svobody a ministra dopravy Martina Kupky, za podpory a účasti mnoha komerčních partnerů, mezi které patří: Řízení silnic a dálnic, Patric, DNS, ČD Cargo, Hewlett-Packard Enterprise, MSC, Sudop Praha, Česká pošta, AŽD, Smart Plan, Sdružení pro dopravní telematiku, Správa železnic, Řízení letového provozu a Citya.

Za odbornou náplň sympozia odpovídá vědecký výbor složený z předních odborníků ČVUT v Praze Fakulty dopravní, jmenovitě děkan fakulty profesor Ondřej Přibyl, profesor Miroslav Svítek a docent Tomáš Horák.

Více detailů naleznete na webových stránkách sympozia: scsp2024.fd.cvut.cz


Autor: red

Na Vyšehradě našli mrtvého muže

19. června 2024 ve 23:34

K tragédii došlo v úterý dopoledne na Vyšehradě. Z vyhlídky nad Rašínovým nábřežím asi skočil mladý muž. Na policii se hodinu před polednem obrátil svědek, který našel dopis na rozloučenou. V nepřístupném terénu na stráni pod vyhlídkou policisté našli bezvládné tělo muže. Okamžitě začali...

Červnové zasedání zastupitelstva Prahy 6

19. června 2024 v 17:01

Třinácté jednání zastupitelstva šesté městské časti proběhne v pondělí 24. června od 10 hodin v zasedací místnosti v 6. patře Úřadu městské části Prahy 6.

Praha 3 loni hospodařila se schodkem 378 milionu korun

19. června 2024 ve 12:47

Radnice Prahy 3 loni hospodařila s příjmy 1,08 miliardy a výdaji 1,46 miliardy korun. Rozdíl městská část pokryla z přebytků minulých let. Na běžné, provozní výdaje městská část dala zhruba 727,9 milionu a na investice asi 733,3 milionu korun. Vyplývá to ze závěrečného účtu, který v úterý...

Pietní akt v Resslově a Václavské ulici připomněl hrdiny útoku na Heydricha

19. června 2024 ve 12:02

Včera si položením růží a zapálením svíček, panychidou v chrámu sv. Cyrila a Metoděje a pietním aktem v Resslově ulici připomněla Praha 2 sedm československých vojáků, kteří před 82 lety v kryptě sváděli svůj poslední a hrdinský boj proti nacistické přesile.

Praha schválila akční plán kultury na letošní rok

19. června 2024 v 11:12

Rada hl. m. Prahy na pondělním jednání schválila Akční plán Kulturní politiky hlavního města Prahy 22+ na rok 2024. Dokument obsahuje konkrétní projekty připravované hlavním městem nebo jím zřizovanými či založenými organizacemi, které budou v letošním roce zahájeny nebo se v nich bude pokračovat....

Další články
Nahoru