dnes
Sobota - skorojasno
25°C
zítra
Neděle - zatazeno
23°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
22°C
Komunitní zahrady v Praze nejčastěji využívají rodiny s dětmi
Komunitní zahrada byla nedávno založena v Praze 6 ve svahu u prodejny Kaufland. Foto: archiv

Komunitní zahrady v Praze nejčastěji využívají rodiny s dětmi

Pražské komunitní zahrady nejčastěji využívají rodiny s dětmi. Nejvíce tam pěstují rajčata, papriky, dýně a jahody. Počet komunitních zahrad v Praze roste, přesto je v některých lokalitách taková poptávka, že jsou zájemci zapisováni do pořadníků. Vyplývá to z ankety ČTK mezi provozovateli. V mnoha zahradách se konají i pravidelné akce.

V zahradách se v poslední době hodně rozšířilo cvičení jógy, uvedla Radka Pokorná ze společnosti Kokoza, která se rozvoji komunitních zahrad věnuje. „Záleží na tom, jaké je na konkrétním místě zázemí. Doporučujeme ale, aby se členové zahrad scházeli po celý rok, v zimě třeba v komunitním centru v dané části města," dodala.

Celý rok je možné využívat například zahradu Kotlaska na Palmovce. Spolu s komunitním centrem ji provozuje nezisková organizace RUBIKON Centrum. Pořádá tu lekce power jógy, semináře o zdravém vaření nebo kurzy angličtiny pro děti a rodiče. Pro pěstování je zde 58 záhonů.

„Zahradu provozujeme třetí sezonu a každý rok zájem převyšuje naše možnosti, přestože každý rok počet záhonků navyšujeme," uvedla programová manažerka Kotlasky Kateřina Jirová.

Workshopy, přednášky nebo společné snídaně se konají i v komunitní zahradě Zebra v Braníku. „Teď si dáváme odpočinek, protože je hodně lidí na dovolených. Potkáme se zase po prázdninách," řekla ČTK za Zebru Kristina Papoušková. Také tady jsou všechny záhony obsazené. Podle Papouškové se část zahradníků každý rok obmění.

Od letošního května funguje komunitní zahrada na Štvanici pod názvem Tygr v petrželi. „První společné komunitní setkání chystáme na 2. září v návaznosti na festival Antická Štvanice," uvedl za zřizovatele Ivo Kristián Kubák. Je tu přibližně 70 truhlíků a obsazená je podle Kubáka asi polovina.

Pěstování ve městech podněcuje společnost Kokoza. Na zakládání komunitních zahrad spolupracuje s městskými částmi, developery, firmami i dalšími zájemci. Pro magistrát, v rámci adaptace na změnu klimatu, nyní vypracovala Metodiku pro zakládání komunitních zahrad. Měla by sloužit veřejnosti i místním samosprávám, uvedla Pokorná.


Praha 4 poskytne další slevy na nájemném

Včera v 09:25

Další vlnu slev schválila na středečním zasedání Rada městské části Praha 4. Úlevy se týkají těch podnikatelů, kteří jsou v nájmu v nebytových prostorách městské části, a kteří kvůli krizovým opatřením vlády nemohli mít otevřeny své provozovny v květnu nebo červnu. Těmto nájemcům poskytne městská...

Pražský inovační institut má nového ředitele

2. července 2020 v 09:29

Na základě otevřeného a transparentního výběrového řízení na pozici nového ředitele Pražského inovačního institutu byl po komisní shodě vybrán Bohumil Kartous. 

V Praze 1 uctili památku statečného vojáka a odbojáře armádního generála Josefa Bílého

1. července 2020 v 19:00

Armádní generál Josef Bílý se narodil 30. 6. 1872. K uctění jeho památky se uskutečnila v úterý 30. června v Mikulandské ulici vzpomínková akce. Setkání před pamětní deskou se mj. zúčastnili starosta Prahy 1 Petr Hejma, ředitel Vojenského historického ústavu generál Aleš Knížek i Mojmír Churavý a...

Radnice se setkala s obyvateli na téma vnitrobloků

1. července 2020 v 08:28

Před revitalizací veřejných prostranství se radnice Prahy 11 ptala místních obyvatel na jejich názor.

Další články
Nahoru