dnes
Pátek - polojasno
23°C
zítra
Sobota - bourky
24°C
pozítří
Neděle - bourky
24°C
Komunitní zahrady v Praze nejčastěji využívají rodiny s dětmi
Komunitní zahrada byla nedávno založena v Praze 6 ve svahu u prodejny Kaufland. Foto: archiv

Komunitní zahrady v Praze nejčastěji využívají rodiny s dětmi

Pražské komunitní zahrady nejčastěji využívají rodiny s dětmi. Nejvíce tam pěstují rajčata, papriky, dýně a jahody. Počet komunitních zahrad v Praze roste, přesto je v některých lokalitách taková poptávka, že jsou zájemci zapisováni do pořadníků. Vyplývá to z ankety ČTK mezi provozovateli. V mnoha zahradách se konají i pravidelné akce.

V zahradách se v poslední době hodně rozšířilo cvičení jógy, uvedla Radka Pokorná ze společnosti Kokoza, která se rozvoji komunitních zahrad věnuje. „Záleží na tom, jaké je na konkrétním místě zázemí. Doporučujeme ale, aby se členové zahrad scházeli po celý rok, v zimě třeba v komunitním centru v dané části města," dodala.

Celý rok je možné využívat například zahradu Kotlaska na Palmovce. Spolu s komunitním centrem ji provozuje nezisková organizace RUBIKON Centrum. Pořádá tu lekce power jógy, semináře o zdravém vaření nebo kurzy angličtiny pro děti a rodiče. Pro pěstování je zde 58 záhonů.

„Zahradu provozujeme třetí sezonu a každý rok zájem převyšuje naše možnosti, přestože každý rok počet záhonků navyšujeme," uvedla programová manažerka Kotlasky Kateřina Jirová.

Workshopy, přednášky nebo společné snídaně se konají i v komunitní zahradě Zebra v Braníku. „Teď si dáváme odpočinek, protože je hodně lidí na dovolených. Potkáme se zase po prázdninách," řekla ČTK za Zebru Kristina Papoušková. Také tady jsou všechny záhony obsazené. Podle Papouškové se část zahradníků každý rok obmění.

Od letošního května funguje komunitní zahrada na Štvanici pod názvem Tygr v petrželi. „První společné komunitní setkání chystáme na 2. září v návaznosti na festival Antická Štvanice," uvedl za zřizovatele Ivo Kristián Kubák. Je tu přibližně 70 truhlíků a obsazená je podle Kubáka asi polovina.

Pěstování ve městech podněcuje společnost Kokoza. Na zakládání komunitních zahrad spolupracuje s městskými částmi, developery, firmami i dalšími zájemci. Pro magistrát, v rámci adaptace na změnu klimatu, nyní vypracovala Metodiku pro zakládání komunitních zahrad. Měla by sloužit veřejnosti i místním samosprávám, uvedla Pokorná.


Prahou prošly tisíce lidí, u sídla komunistů po nich zůstala rakev

Včera v 00:11

Metropolí prošly ve středu večer tisíce lidí k připomínce obětí 21. srpna 1969. Podle pořadatelů ze spolku Milion chvilek pro demokracii jich bylo zhruba 10 000. U sídla KSČM nechali rakev se jmény pěti zastřelených a jejich siluety namalované na zemi.

Radnice Prahy 11 bude mít nové stránky

21. srpna 2019 v 06:59

Radnice jedenácté městské části spustí 1. září nové webové stránky, které budou nejen modernější, ale hlavně uživatelsky jednodušší.

Další články
Nahoru