dnes
Středa - obcasny-dest
15°C
zítra
Čtvrtek - oblacno
16°C
pozítří
Pátek - zatazeno
15°C
Komunitní zahrady v Praze nejčastěji využívají rodiny s dětmi
Komunitní zahrada byla nedávno založena v Praze 6 ve svahu u prodejny Kaufland. Foto: archiv

Komunitní zahrady v Praze nejčastěji využívají rodiny s dětmi

Pražské komunitní zahrady nejčastěji využívají rodiny s dětmi. Nejvíce tam pěstují rajčata, papriky, dýně a jahody. Počet komunitních zahrad v Praze roste, přesto je v některých lokalitách taková poptávka, že jsou zájemci zapisováni do pořadníků. Vyplývá to z ankety ČTK mezi provozovateli. V mnoha zahradách se konají i pravidelné akce.

V zahradách se v poslední době hodně rozšířilo cvičení jógy, uvedla Radka Pokorná ze společnosti Kokoza, která se rozvoji komunitních zahrad věnuje. „Záleží na tom, jaké je na konkrétním místě zázemí. Doporučujeme ale, aby se členové zahrad scházeli po celý rok, v zimě třeba v komunitním centru v dané části města," dodala.

Celý rok je možné využívat například zahradu Kotlaska na Palmovce. Spolu s komunitním centrem ji provozuje nezisková organizace RUBIKON Centrum. Pořádá tu lekce power jógy, semináře o zdravém vaření nebo kurzy angličtiny pro děti a rodiče. Pro pěstování je zde 58 záhonů.

„Zahradu provozujeme třetí sezonu a každý rok zájem převyšuje naše možnosti, přestože každý rok počet záhonků navyšujeme," uvedla programová manažerka Kotlasky Kateřina Jirová.

Workshopy, přednášky nebo společné snídaně se konají i v komunitní zahradě Zebra v Braníku. „Teď si dáváme odpočinek, protože je hodně lidí na dovolených. Potkáme se zase po prázdninách," řekla ČTK za Zebru Kristina Papoušková. Také tady jsou všechny záhony obsazené. Podle Papouškové se část zahradníků každý rok obmění.

Od letošního května funguje komunitní zahrada na Štvanici pod názvem Tygr v petrželi. „První společné komunitní setkání chystáme na 2. září v návaznosti na festival Antická Štvanice," uvedl za zřizovatele Ivo Kristián Kubák. Je tu přibližně 70 truhlíků a obsazená je podle Kubáka asi polovina.

Pěstování ve městech podněcuje společnost Kokoza. Na zakládání komunitních zahrad spolupracuje s městskými částmi, developery, firmami i dalšími zájemci. Pro magistrát, v rámci adaptace na změnu klimatu, nyní vypracovala Metodiku pro zakládání komunitních zahrad. Měla by sloužit veřejnosti i místním samosprávám, uvedla Pokorná.


Praha chystá rozšíření svozu bioodpadu rostlinného původu

14. října 2019 ve 20:22

Praha rozšiřuje možnosti svozu bioodpadu rostlinného původu. Ten tvoří v současné době až 40 procent směsného komunálního odpadu v metropoli. Vedení hlavního města chce bioodpad separovat a dále jej využívat pro výrobu bioplynu nebo kompostu. Rada hl. m. Prahy na dnešním zasedání souhlasila se...

Policie nachystala bezpečnostní opatření na fotbal se Severním Irskem

14. října 2019 v 09:04

Pražská policie přichystala v souvislosti s dnešním fotbalovým utkáním mezi mužstvy reprezentace České republiky a Severního Irska bezpečnostní opatření.

Komise vybírá vítězný projekt Nového domova

13. října 2019 v 11:02

Výstavba moderního pobytového domu pro seniory a lidi s Alzheimerovou chorobou s kapacitou 100 lůžek by mohla začít už v roce 2021. Poskytovat bude nepřetržitou 24hodinovou péči.

Další články
Nahoru