dnes
Středa - zatazeno
2°C
zítra
Čtvrtek - oblacno
2°C
pozítří
Pátek - mlha
0°C
Komunitní zahrady v Praze nejčastěji využívají rodiny s dětmi
Komunitní zahrada byla nedávno založena v Praze 6 ve svahu u prodejny Kaufland. Foto: archiv

Komunitní zahrady v Praze nejčastěji využívají rodiny s dětmi

Pražské komunitní zahrady nejčastěji využívají rodiny s dětmi. Nejvíce tam pěstují rajčata, papriky, dýně a jahody. Počet komunitních zahrad v Praze roste, přesto je v některých lokalitách taková poptávka, že jsou zájemci zapisováni do pořadníků. Vyplývá to z ankety ČTK mezi provozovateli. V mnoha zahradách se konají i pravidelné akce.

V zahradách se v poslední době hodně rozšířilo cvičení jógy, uvedla Radka Pokorná ze společnosti Kokoza, která se rozvoji komunitních zahrad věnuje. „Záleží na tom, jaké je na konkrétním místě zázemí. Doporučujeme ale, aby se členové zahrad scházeli po celý rok, v zimě třeba v komunitním centru v dané části města," dodala.

Celý rok je možné využívat například zahradu Kotlaska na Palmovce. Spolu s komunitním centrem ji provozuje nezisková organizace RUBIKON Centrum. Pořádá tu lekce power jógy, semináře o zdravém vaření nebo kurzy angličtiny pro děti a rodiče. Pro pěstování je zde 58 záhonů.

„Zahradu provozujeme třetí sezonu a každý rok zájem převyšuje naše možnosti, přestože každý rok počet záhonků navyšujeme," uvedla programová manažerka Kotlasky Kateřina Jirová.

Workshopy, přednášky nebo společné snídaně se konají i v komunitní zahradě Zebra v Braníku. „Teď si dáváme odpočinek, protože je hodně lidí na dovolených. Potkáme se zase po prázdninách," řekla ČTK za Zebru Kristina Papoušková. Také tady jsou všechny záhony obsazené. Podle Papouškové se část zahradníků každý rok obmění.

Od letošního května funguje komunitní zahrada na Štvanici pod názvem Tygr v petrželi. „První společné komunitní setkání chystáme na 2. září v návaznosti na festival Antická Štvanice," uvedl za zřizovatele Ivo Kristián Kubák. Je tu přibližně 70 truhlíků a obsazená je podle Kubáka asi polovina.

Pěstování ve městech podněcuje společnost Kokoza. Na zakládání komunitních zahrad spolupracuje s městskými částmi, developery, firmami i dalšími zájemci. Pro magistrát, v rámci adaptace na změnu klimatu, nyní vypracovala Metodiku pro zakládání komunitních zahrad. Měla by sloužit veřejnosti i místním samosprávám, uvedla Pokorná.


Zasedání zastupitelstva. Praha 6 zveřejnila program

Dnes v 16:29

V pátek 27. listopadu se od 10 hodin koná v kongresovém sálu Orea Hotelu Pyramida patnácté zasedání Zastupitelstva městské části Praha 6.  

Vaříme za vás. Kampaň má pomoci pražským restauracím

Dnes ve 13:18

Magistrát hlavního města Prahy ve spolupráci s Asociací hotelů a restaurací (AHR ČR) a Svazem obchodu a cestovního ruchu (SOCR) připravil kampaň s názvem Vaříme za vás na podporu pražských restaurací. Jejím cílem je vyzývat Pražany, aby si kupovali jídlo a nápoje přímo z výdejních okének podniků a...

Sněmovna se rozsvítí červeně

Dnes ve 13:13

Dnes se rozsvítí budova Poslanecké sněmovny červeným světlem. Stane se tak u příležitosti tzv. „Červené středy“ – mezinárodního dne lidí pronásledovaných pro svou víru.

Praha má koordinátora úprav dopravního terminálu Černý Most

Dnes v 07:18

Radní Prahy na pondělním zasedání jmenovali koordinátora úprav dopravního terminálu Černý Most, který je dlouhodobě v neutěšeném stavu, a to zvláště kvůli složité koordinaci veškerých aktivit a projektů.

Další články
Nahoru