Dnes Pondělí - polojasno 23°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 21°C
Pondělí 23. 5. 2022
Svátek má Vladimír
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Komunitní centrum Konírna se v Raudnitzově domě otevře během března
KC Konírna bude využívat prostory, které byly původně konírnou. Foto: P5

Komunitní centrum Konírna se v Raudnitzově domě otevře během března

Ve zrekonstruovaném Raudnitzově domě, v němž nechala Praha 5 vybudovat byty pro seniory, začne v březnu fungovat Komunitní centrum Konírna. Informoval o tom radní páté městské části pro sociální oblast Petr Lachnit (ANO). V hlubočepském domě zahájí příští měsíc provoz také wellness centrum pro seniory.

Nové komunitní centrum vzniklo v citlivě rekonstruovaných prostorách bývalé konírny, čehož dokladem jsou zachované kamenné žlaby v hlavním sále, jenž představují nepřehlédnutelnou dominantu místnosti, která bude sloužit také coby výstavní prostor stejnojmenné galerie. Součástí centra jsou dále dvě vybavené kuchyně, salonek a zimní zahrada u vstupu do sálu. 

Zajišťovat provoz komunitního centra bude příspěvková organizace Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci Praha 5, ale velký důraz je podle radního Lachnita kladen také na zapojení místních obyvatel, ať už členů několika lokálních spolků, nebo jednotlivců, kteří by se chtěli aktivně zúčastnit dění v komunitním centru. 

Konkrétně v březnu se zájemci mohou těšit na pravidelnou čtvrteční iKavárnu pro seniory, kde se návštěvníkům nabízí možnost využít notebooky s připojením na internet a případně požádat přítomného lektora o pomoc s digitální technikou.

Dále jsou pro seniory přichystány pravidelné lekce zdravotního cvičení pod vedením kvalifikované lektorky a také je očekávají dva workshopy kresby pro úplné začátečníky. 

Workshopy budou pojaty především jako relaxační aktivita, kde si účastníci uvolní ruku, dozví se něco o technice, kompozici, stínování a vytvoří si obrázky. První setkání bude věnováno zátiší a na druhém workshopu se všichni pustí i do základů vykreslení krajiny.

Kromě aktivit pro seniory nabídne Konírna také pravidelné anglické konverzace pro děti i dospělé, které pořádá Spolek PRO, jenž zároveň v březnu chystá Večer deskových her a takzvaný Holínkový swap, kde bude možné vyměňovat gumáky a boty, nepromokavé a softshellové oblečení, pláštěnky, deštníky a další jarní výbavu pro děti i dospělé. Na tyto akce je možno se registrovat na e-mailu: prospolek@gmail.com.

     

Bližší informace o programu komunitního centra naleznou zájemci na webových stránkách www.csop5.cz, podrobnosti o akcích organizovaných Spolkem PRO na jejich facebookových stránkách „prospolek“.

„Rádi bychom, aby přirozeným způsobem vznikl další komunikační prostor pro nejširší veřejnost bez věkových i sociálních omezení, podobně jako se podařilo vybudovat stávající komunitní centra Prádelna a Louka. Spojením zkušeností pracovníků Centra sociální a ošetřovatelské pomoci Praha 5 a nadšení členů místních spolků i jednotlivců by tak mohlo vzniknout velmi inspirativní místo pro všechny věkové kategorie,“ řekl radní Prahy 5 Petr Lachnit. 

Wellness centrum pro seniory 

V březnu otevře Raudnitzově domě Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci Praha 5, což je příspěvková organizaci páté městské části, wellness centrum pro seniory. 

Zařízení v suterénu domu bude využíváno pro provoz doplňkových služeb, které jsou mezi seniory vyhledávané a využívané. Jde hlavně o masáže, pedikúru, manikúru a kadeřnictví.

Centrum budou moci využívat všichni lidé zejména seniorského věku, ale zvýhodněni budou senioři z páté městské části.  

Raudnitzův dům 

Před zhruba deseti lety byla na světě první studie na záchranu zchátralého Raudnitzova domu v Hlubočepích, který v minulosti sloužil jako zámek, panský hostinec nebo třeba soukromá venkovská rezidence v pozdně klasicistním stylu.

Nakonec byl dům v uplynulých dvou letech za 162 milionů korun zrekonstruován a stavební úpravy byly realizovány za účelem nového využití pro komfortní bydlení seniorů z Prahy 5. 

Celkem zde bylo vybudováno 25 malometrážních bytů, 2+1,1+kk s bezbariérovou úpravou, vybavenost bytů bude obdobná jako v Domě s pečovatelskou službou v Zubatého 10. I v tomto smíchovském zařízení je od roku 2018 wellness centrum pro seniory.  


Autor: puc

Festival ambasád Food and Culture 2022

Dnes v 06:54

Pátý ročník mezinárodní přehlídky gastronomie a kultury v rámci Trhů na Kulaťáku pod záštitou ambasád v sobotu 4. června od 8 do 20 hodin.

Den dětí v Parku pod Rajskou zahradou

Dnes v 06:44

V sobotu 4. června v Parku pod Rajskou zahradou pořádá Praha 14 Den dětí.

Film Jiřího Sequense Atentát se bude promítat na Karlově náměstí

Dnes v 06:13

V rámci akce pořádané k 80. výročí operace Anthropoid Československou obcí legionářskou a městskou částí Praha 2 se v pátek 17. června koná od 20 hodin na Karlově náměstí veřejná projekce filmu Jiřího Sequense Atentát z roku 1964.

Kdo získá ocenění Osobnost Prahy 9? Návrhy je možné posílat do konce května

Včera v 19:07

Praha 9 od roku 2010 uděluje několik čestných cen. O tom, kdo si je převezme, rozhodují obyvatelé devítky, kteří budoucí laureáty sami navrhují.

Setkání v Praze 9: Změna bývalého areálu na Poděbradské

Včera v 08:27

Další setkání radnice s obyvateli devítky nad mapou Prahy 9.

V pondělí a ve středu na farmářské trhy u Komunitního centra Matky Terezy

21. května 2022 v 09:39

Farmářské trhy se v Praze 11 konají každé pondělí a středu od 8 do 18 hodin u Komunitního centra Matky Terezy, až do středy 21. prosince.

Den dětí na Chodovské tvrzi

20. května 2022 ve 13:17

Odpoledne plné her, cukrovinek a zábavy ve stylu tradiční poutě v neděli 29. května ve 14 hodin v Praze 11.

Dětský den na Kampě

20. května 2022 v 11:18

Praha 1 zve děti v úterý 31. května od 8 hodin na Kampu.

Komentovaná prolídka: Olšanskými hřbitovy

20. května 2022 v 07:26

Čtvrtek 26. června ve 14:30 hodin. Provází Kamila Jurajdová.

Poslední květnový týden nepoteče voda v těchto ulicích

19. května 2022 v 17:02

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Další články
Nahoru