Dnes Úterý - zatazeno 2°C
Zítra Středa - zatazeno 1°C
Úterý 29. 11. 2022
Svátek má Zina
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Komunitní centra v Praze 5 uspořádala velikonoční výtvarné workshopy pro seniory
Seniorky si během workshopů vyrobily velikonoční doplňky. Foto: P.L.

Komunitní centra v Praze 5 uspořádala velikonoční výtvarné workshopy pro seniory

Začátek dubna se v komunitních centrech Prádelna, Louka a Konírna nesl v duchu příprav na velikonoční svátky. Seniorky a senioři se chystali na oblíbené tvůrčí dílny a workshopy, kde si pod vedením lektorů vytvořili originální velikonoční květinové dekorace a stylové doplňky s jarní tematikou.

Velikonoce v dnešní době vnímáme v podstatě dvojím způsobem, ale pokaždé jde o „zmrtvýchvstání“ – jednak jako oslavu vzkříšení Ježíše Krista a jednak jako vzkříšení přírody k novému životu. Jejich počátky však s největší pravděpodobností sahají do pohanských dob, kdy lidé oslavovali příchod jara a plodnosti – symbolizované tradičními vajíčky – což při tehdejším způsobu obživy znamenalo klíčovou životní otázku. 

Ať už se jedná o jakékoli pojetí Velikonoc, vždy jsou spojené s vítáním jara. Toto roční období se lidé snažili odpradávna přenést různými způsoby i do svých domovů, například v podobě obilí zasazeného v miskách a talířích. S Velikonocemi je zkrátka spojeno velké množství rozličných tradic a zvyků, zároveň bývají tyto svátky plné nejrůznějších řemeslných dovedností. 

Výtvarné workshopy se uskutečnily ve čtvrtek 7. dubna v Komunitním centru Prádelna a ve středy 6. a 13. dubna v Komunitním centru Louka, zájemci se museli předem přihlásit. 

„Po dvouleté pauze způsobené pandemií nastala opět příležitost k osobnímu setkání a společnému tvoření při příležitosti chystání se na jedny z nejdůležitějších svátků našeho kulturního okruhu – Velikonoc. Bohužel aktuální dění nepřináší optimismus a pozitivní atmosféru, na druhou stranu možná právě proto mají tato setkání nad společným dílem pro naše seniory ještě větší význam. Poselstvím Velikonoc je především naděje, obnova života a radosti z bytí, příchod jara a tento aspekt je pro nás všechny v této době zvláště důležitý. Buďme silní a věřme v život, to je podstatným významem velikonočních svátků,” uvažuje radní Prahy 5 pro sociální oblast Petr Lachnit.


Autor: red

Pro seniory Prahy 4: Koncert připomene sametovou revoluci

9. listopadu 2022 v 10:57

Zavzpomínat na sametovou revoluci a zaposlouchat se do hitů té doby můžete v úterý 15. listopadu v Kulturním centru Novodvorská.

Pro seniory: Jak se dělá ZOO

9. listopadu 2022 v 08:10

Vysočanská Véčka pro seniory z Prahy 9 zvou do Divadla Gong.

Pro seniory: Jak se bránit zlodějům a podvodníkům

8. listopadu 2022 v 07:44

Policie ČR připravila pro seniory ve čtvrtek 10. listopadu přednášku, jak se chovat v rizikových situacích. Začíná se v 10 hodin.

Paní Olga Pleskotová slavila stovku, blahopřál i starosta

6. listopadu 2022 v 09:25

Ve čtvrtek 3. listopadu oslavila paní Olga Pleskotová z Domova pro seniory Donovalská v Praze 11 životní jubileum, 100 let.

Paní Marie Lisá oslavila 101 let, blahopřál starosta

25. října 2022 ve 12:49

V Domově pro seniory Háje se 20. října uskutečnilo posezení s klienty, kteří v tomto měsíci slavili významné životní jubileum. Mezi jubilanty patřila i paní Marie Lisá, která 14. října oslavila 101 let.  

Pro seniory Prahy 13: Podzimní floristika

20. října 2022 v 09:10

Praha 13 ve spolupráci s Římskokatolickou farností sv. Jakuba st. připravuje akci pro seniory s názvem Podzimní floristika.

Legoroboti pro seniory a vnoučata

16. října 2022 v 09:45

Středisko sociálních služeb Praha 1 pořádá v rámci cyklu zážitkových programů pro seniory akci Legoroboti II. Dílna je vhodná po seniorky i seniory, mohou vzít sebou vnoučata. 

Linka seniorů: Nejistota, alkohol nebo deprese

3. října 2022 v 07:29

Na krizovou telefonickou Linku seniorů 800 200 007 se obrací senioři, kteří se obávají přicházející zimy. Nastávající topné období a nejistota rostoucích životních nákladů jsou dalším z řady stresorů, kterým mnoho volajících čelí. Existenční problémy patří dlouhodobě mezi nejčastější témata na...

Svátek seniorů 2022 v parku Kampa

3. října 2022 v 07:18

Ve čtvrtek 6. října se od 10 do 17 hodin v parku Kampa koná kulturní akce pro celou rodinu.

Praha 14: Kurzy sebeobrany pro seniory

27. září 2022 v 11:22

V pondělí 3. října začínají na Plechárně kurzy sebeobrany pro seniory. Volná místa stále jsou a kurz je zdarma.

Zvýhodněné plavání pro seniory a zdravotně postižené

20. září 2022 v 07:43

Praha 11 obnovila zvýhodněné vstupné pro seniory a osoby zdravotně postižené do Plaveckého bazénu Jednáctka od 1. září.

Praha 11: Páteční dopolední setkávání nejen pro seniory

19. září 2022 ve 12:37

Po prázdninách se opět obnovilo dopolední setkávání nejen pro seniory Prahy 11.

Další články
Nahoru