Dnes Neděle - prehanky-dest 29°C
Zítra Pondělí - prehanky-dest 27°C
Neděle 25. 7. 2021
Svátek má Jakub
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Komunistka Konečná: Neberte nám auta, dokud nebude splněno několik bodů
Provoz na Městském okruhu, krátký úsek spojující tunel Mrázovku a Strahovský tunel. Foto: Karel Netolický

Komunistka Konečná: Neberte nám auta, dokud nebude splněno několik bodů

Evropská komise přišla nedávno se svou představou boje za lepší klima pod názvem „Fit for 55“. Tento ambiciózní plán, který slibuje výrazné snížení emisí skleníkových plynů a uhlíkovou neutralitu, nepočítá s prodejem aut se spalovacími motory po roce 2035. tento krok byl v médiích hodně probírán z různých pohledů, aktuálně do mozaiky pestrých komentářů přispěla poslankyně Evropského parlamentu za KSČM Kateřina Konečná.

Podle ní se hon po likvidaci spalovacích motorů stal alfou a omegou každého ekologického plánu Evropské unie, což je špatně, myslí si.

Aktuálně zveřejnila plán deseti bodů, do jejichž splnění nebude možné zrušit prodej aut se spalovacími motory. „Neberte nám auta, dokud nebude vyřešena ekologická otázka komplexně. Státy Unie se na produkci oxidu uhličitého (CO2) podílí asi čtyřmi procenty. V tom samozřejmě není jen osobní a nákladní doprava, ale i produkce firem a továren. Zkomplikuje EU lidem život, aby se nám pak Spojené státy, Indie nebo Čína smály?,“ zeptala se Konečná.

Nařízení o zákazu prodeje aut, jak je dnes známe, není podle ní možné, dokud nebude jasné, jak na nápor elektromobilů bude reagovat energetická soustava a o kolik se zvýší produkce CO2 z elektráren, dokud nebudeme znát úhrnné emise CO2 za celý životní cyklus elektromobilu, dokud Česko nebude vědět, kde vezme takové množství energie pro elektromobilitu a dokud nebude jasné, o kolik zvýšená poptávka po elektrické energii vyžene ceny nahoru a jaké toto bude mít sociální dopady na občany.

„Také není možné auta se spalovacími motory zakázat, dokud nebude řešení, jak nakládat s obrovským množstvím baterií – tedy s velmi nebezpečným odpadem, dokud nebudou tisíce nabíječek na elektroauta u bytových domů, dokud bude bude stále vzývána kapitalistická mantra ,cestujte za prací´. Cestování z venkovských oblastí, menších měst a obcí do zaměstnání totiž často jinak, než autem prostě nejde,“ sdělila Konečná.

Anketa

Souhlasíte s plánem, podle kterého se po roce 2035 v Evropě nepočítá s prodejem aut se spalovacími motory?

4.1%
(4.1%)
95.9%
(95.9%)
A z mezd, které tito zaměstnanci v Česku dostávají, se podle europoslankyně elektromobil s dostatečným dojezdem v průměrné ceně milion korun koupit a udržovat nedá.

Pravidlo o zákazu aut podle ní nemůže začít platit, dokud nebude jasný vývoj cen elektromobilů a dokud nebude stát motivovat občana k nákupu nového auta na elektřinu.

„Zároveň vyzývám Ministerstvo životního prostředí, aby tyto připomínky bralo na vědomí už ve vyjednávacím procesu a vláda, ať už bude jakákoliv, nedovolí ratifikaci tohoto dokumentu, dokud nebudou uvedené body vyjasněny,“ apelovala europoslankyně Kateřina Konečná.


Autor: Karel Netolický

Budoucnost fotbalu na Žižkově? Koalice pro Prahu 3 předloží návrh nové smlouvy, počítá s nájmem na 30 let za korunu

29. dubna 2021 v 17:49

Koalice pro Prahu 3 (ODS+KDU-ČSL+Svobodní) přichází na dnešní jednání zastupitelstva s konkrétním návrhem řešení situace ohledně smlouvy MČ Praha 3 s Viktorií Žižkov. Smlouvu bychom rádi uzavřeli na dobu o 10 let delší, a to na 30 let za nájemné za symbolickou jednu korunu, to znamená úsporu na...

Další články
Nahoru