Dnes Středa - jasno 10°C
Zítra Čtvrtek - skorojasno 10°C
Středa 18. 5. 2022
Svátek má Nataša
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Komunistka Konečná: Neberte nám auta, dokud nebude splněno několik bodů
Provoz na Městském okruhu, krátký úsek spojující tunel Mrázovku a Strahovský tunel. Foto: Karel Netolický

Komunistka Konečná: Neberte nám auta, dokud nebude splněno několik bodů

Evropská komise přišla nedávno se svou představou boje za lepší klima pod názvem „Fit for 55“. Tento ambiciózní plán, který slibuje výrazné snížení emisí skleníkových plynů a uhlíkovou neutralitu, nepočítá s prodejem aut se spalovacími motory po roce 2035. tento krok byl v médiích hodně probírán z různých pohledů, aktuálně do mozaiky pestrých komentářů přispěla poslankyně Evropského parlamentu za KSČM Kateřina Konečná.

Podle ní se hon po likvidaci spalovacích motorů stal alfou a omegou každého ekologického plánu Evropské unie, což je špatně, myslí si.

Aktuálně zveřejnila plán deseti bodů, do jejichž splnění nebude možné zrušit prodej aut se spalovacími motory. „Neberte nám auta, dokud nebude vyřešena ekologická otázka komplexně. Státy Unie se na produkci oxidu uhličitého (CO2) podílí asi čtyřmi procenty. V tom samozřejmě není jen osobní a nákladní doprava, ale i produkce firem a továren. Zkomplikuje EU lidem život, aby se nám pak Spojené státy, Indie nebo Čína smály?,“ zeptala se Konečná.

Nařízení o zákazu prodeje aut, jak je dnes známe, není podle ní možné, dokud nebude jasné, jak na nápor elektromobilů bude reagovat energetická soustava a o kolik se zvýší produkce CO2 z elektráren, dokud nebudeme znát úhrnné emise CO2 za celý životní cyklus elektromobilu, dokud Česko nebude vědět, kde vezme takové množství energie pro elektromobilitu a dokud nebude jasné, o kolik zvýšená poptávka po elektrické energii vyžene ceny nahoru a jaké toto bude mít sociální dopady na občany.

„Také není možné auta se spalovacími motory zakázat, dokud nebude řešení, jak nakládat s obrovským množstvím baterií – tedy s velmi nebezpečným odpadem, dokud nebudou tisíce nabíječek na elektroauta u bytových domů, dokud bude bude stále vzývána kapitalistická mantra ,cestujte za prací´. Cestování z venkovských oblastí, menších měst a obcí do zaměstnání totiž často jinak, než autem prostě nejde,“ sdělila Konečná.

Anketa

Souhlasíte s plánem, podle kterého se po roce 2035 v Evropě nepočítá s prodejem aut se spalovacími motory?

12.6%
(12.6%)
87.4%
(87.4%)
A z mezd, které tito zaměstnanci v Česku dostávají, se podle europoslankyně elektromobil s dostatečným dojezdem v průměrné ceně milion korun koupit a udržovat nedá.

Pravidlo o zákazu aut podle ní nemůže začít platit, dokud nebude jasný vývoj cen elektromobilů a dokud nebude stát motivovat občana k nákupu nového auta na elektřinu.

„Zároveň vyzývám Ministerstvo životního prostředí, aby tyto připomínky bralo na vědomí už ve vyjednávacím procesu a vláda, ať už bude jakákoliv, nedovolí ratifikaci tohoto dokumentu, dokud nebudou uvedené body vyjasněny,“ apelovala europoslankyně Kateřina Konečná.


Autor: Karel Netolický

Prokop: Kompetenční centrum digitalizace? Pražany to bude hodně stát, ale nic z toho nevznikne

10. května 2022 v 08:56

Pražští radní včera opět schválili Smlouvu o zajištění služeb kompetenčního centra digitalizace procesů, agend a jejich robotizace. Kriticky na to reagoval předseda hnutí ANO v Praze Ondřej Prokop.

Prokop: Koalice primátora Hřiba kryje Čižinského Prahu Sobě a odmítla projednat předražené stěhování TSK

28. dubna 2022 ve 14:50

Dnes jsem na jednání Zastupitelstva hlavního města Prahy navrhoval projednat sporné a předražené stěhování Technické správy komunikací hl. m. Prahy (TSK do nových prostor. Otazníků je hned několik a domnívám se, že se zvláště náměstek primátora Adam Scheinherr, který za stěhováním stojí, má z čeho...

Poslankyně Zajíčková: Návrh novely zákona o pedagogických pracovnících obsahuje řadu smysluplných změn

17. dubna 2022 v 06:28

Návrh novely například zavádí adaptační období pro začínající učitele, které by mělo snížit riziko brzkého odchodu mladých učitelů ze školství. Další významnou změnou je ukotvení uvádějícího, provázejícího i třídního učitele a garance platů pedagogických pracovníků navázáním na průměrnou mzdu...

Vyjádření pražských politiků k napadení Ukrajiny

24. února 2022 v 16:21

Pražští zastupitelé dnes schválili okamžitý finanční dar ve výši 10 milionů korun humanitární organizaci Člověk v tísni na pomoc obyvatelům Ukrajiny, která se v noci na čtvrtek stala terčem ozbrojené invaze ze strany Ruska. Na potřebě pomoci Ukrajině a potřebě vyjádřit s ní solidaritu se shodují...

Udženija: Kvůli asociální a diskriminační politice se Pražané bojí o střechu nad hlavou

24. února 2022 v 11:36

„Adam Zábranský, pražský radní pro bydlení a transparentnost za Pirátskou stranu se v médiích rád chlubí, co všechno dělá pro to, aby Pražané měli dostupné bydlení. Realita je ale opačná. Kvůli nové strategii magistrátu musí nájemci místo smlouvy na dobu neurčitou každé dva roky čekat na...

Stárek: Soutěže dle pravidel České komory architektů se v Praze 6 osvědčily

6. února 2022 ve 21:44

Místostarosta Prahy 6 pro územní rozvoj a veřejný prostor Jakub Stárek (ODS) se v aktuálním komentáři vrátil k lednovému rozhodnutí vedení městské části, které schválilo výsledky architektonické soutěže o návrh podoby plánované novostavby léčebny pro dlouhodobě nemocné (LDN) v Drnovské ulici...

Další články
Nahoru