Dnes Čtvrtek - jasno 31°C
Zítra Pátek - skorojasno 31°C
Čtvrtek 17. 6. 2021
Svátek má Adolf
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Komunikovat vietnamsky přiměly magistrát blikající večerky. Běh na dlouhou trať, připouští
Jedna z večerek v Podskalí (které je součástí Pražské památkové rezervace) nedávno umístila na své dveře modře blikající nápis v angličtině, kterým vítá nakupující. Foto(2x): Jan Puci

Komunikovat vietnamsky přiměly magistrát blikající večerky. Běh na dlouhou trať, připouští

Stejně jako minulý rok rozdělí i letos pražský magistrát pět milionů korun na zlepšení vzhledu provozoven v historickém centru. Cílem je snížit takzvaný světelný smog uvnitř Pražské památkové rezervace. Jednání probíhají i s asijskými provozovateli večerek, aby zvážili nutnost označovat své podniky svítícími a různě blikajícími poutači.

Příslušný dokument o finanční podpoře přeměn podoby prodejen schválili pražští radní tento týden v pondělí. Jeden žadatel může dosáhnout na dotaci až do výše 200 000 korun a do maximální výše 70 procent uznatelných nákladů.

O dotace mohou žádat majitelé domů, ve kterých podniky jsou, anebo přímo obchodníci. Magistrátní úředníci posoudí nejen správnost každé žádosti po formální stránce, ale také zhodnotí skutečný stav provozovny. Pod drobnohledem má být také cenová kalkulace potřebných prací, které má dotace pokrývat.

Vedení hlavního města v minulosti schválilo Manuál pro kultivovanou Prahu, který obsahuje soubor pravidel, jak provozovnu vizuálně prezentovat s respektem k hodnotám historického centra. Zároveň nabízí přehledný návod, jak se vyznat v předpisech a úspěšně získat potřebná povolení.

Dokument shrnuje požadavky jednotlivých úřadů, které se vyjadřují k podobě označení provozovny. Jde zejména o několik odborů magistrátu, třeba živnostenský.

Pravidla například určují, že polep na výloze nemá být větší než 20 procent prosklené plochy, nebo že nesmí být používány reflexní barvy, sériové nápisy nebo rotující a blikající poutače. Pravidla jsou platná pro domy v majetku hlavního města, se soukromníky bude magistrát o jejich dodržování jednat.

V historickém centru je vizuální smog hodně patrný na večerkách, kterých je zde velké množství a provozují je především Asiaté. Na výlohy s oblibou umisťují různé blikající poutače.

„Náš tým, který se zaměřuje na vizuální smog, dosáhl toho, že Manuál pro kultivovanou Prahu byl přeložen do vietnamštiny. Byly vytvořeny letáčky, které distribuujeme do večerek, proběhly i schůzky s předáky komunity,“ uvedla pražská radní pro oblast kultury, památkové péče, výstavnictví a cestovního ruchu Hana Třeštíková (Praha Sobě).

vecerka-centrum „Komunikace a kontakty tak navázány byly. Ale vím, že to jsou u těchto večerek dlouhodobě navázané procesy, jak si je jejich majitelé zdobí a bude chvíli trvat, než je přesvědčíme, aby se na to více zaměřili a manuál využívali,“ dodala Třeštíková, podle které se jedná o další střípek do snahy vyčistit centrum města od vizuálního smogu.

Kritika vyhlášky

Podle Sdružení českých firem venkovní reklamy (SČVR) pražský magistrát pod záminkou boje proti vizuálnímu smogu vytvořil novelu vyhlášky z roku 2005, která je diskriminační a zvýhodňuje velké hráče na reklamním trhu. Nařízení omezuje reklamní plachty na území hlavního města.

Podle SVČR vyhláška, jejíž další novela by měla platit od letošního podzimu, problematiku vizuálního smogu neřeší a pouze se zabývá malým segmentem, zatímco mnohem agresivnější reklamu přehlíží.

Stížností sdružení se kormě několika státních institucí zabývá i Evropská komise. „Jsme pro to, aby vznikla koncepce, která by nastavila pravidla užití venkovní reklamy v hlavním městě. Magistrát ovšem s žádnou nepřišel, pouze vydal vyhlášku, která omezuje jen určitý malý segment. Výsledkem nebude likvidace vizuálního smogu, ale malých firem zabývajících se reklamou,“ uvedl předseda SČVR Josef Soušek.


Participace k budoucí podobě Jarovské třídy odstartovala

Dnes v 09:46

Veřejnost má šanci ovlivnit budoucí podobu Jarovské třídy. V Malešické ulici je až do 25. června umístěn informační kontejner. Online dotazníkové šetření probíhá do 11. července.

Web Praha školská bude informovat o vzdělávání v Praze

Dnes v 08:51

Praha má nový webový portál, který informuje o vzdělávání v metropoli a jejím okolí. Web Praha školská od loňského prosince úspěšně testoval svůj provoz a začátkem června byl oficiálně převeden pod hlavní server pražského magistrátu. 

Veřejnost se vyjadřovala k vybudování parku Na Pláni

Včera ve 20:43

V úterý 15. června v 17 hodin proběhla na on-line prezentace „Vybudování parku Na Pláni“.

Setkání ke Strategii rozvoje 2030+. Co čeká Košíře a Motol?

Včera v 08:05

Debata se zástupci radnice v ZŠ Weberova v Praze 5 ve čtvrtek 17. června od 17 hodin na téma co čeká Košíře a Motol v příštích několika letech? Jaké nové projekty se zrealizují?

Zasedne Komise pro strategické a územní plánování RMČ Prahy 11

15. června 2021 v 16:54

Jednání komise ve čtvrtek 17. června od 18 hodin je veřejné a bude se konat v zasedací místnosti Vidimova v budově úřadu.

Provozovateli hostince U Rotundy bude ukončena nájemní smlouva

15. června 2021 v 09:07

Radní Prahy 1 schválili návrh na ukončení smlouvy se současným provozovatelem hospody U Rotundy. Ten městské části dlouhodobě dluží na nájemném a jeho dluh už v roce 2018 činil 832 tisíc korun. Na tuto částku byl také v prosinci 2019 zastupiteli schválen splátkový kalendář. Nájemce ho ale...

Praha obnoví činnost Podnikatelského a inovačního centra

15. června 2021 v 07:09

Novým provozovatelem Podnikatelského a inovačního centra hl. m. Prahy (PIC) se stane Pražský inovační institut (Pii). Město uzavřelo s Pii smlouvu o zajištění provozu.

Hlavní město a Praha 12 budou spolupracovat na projektu nájemního bydlení a kulturního centra

15. června 2021 v 07:05

Rada Prahy schválila spolupráci s městskou částí Praha 12 na společném projektu výstavby městského nájemního bydlení a multifunkčního sálu pro společenské akce. Projekt, který na pozemcích hlavního města podél ulice Písková naváže na Novou Radnici Praha 12, zahrnuje rekonstrukci a rozšíření...

Probíhá veřejné projednání budoucí podoby dvou parků v Praze 1

14. června 2021 ve 23:26

V pátek 11. června skončilo první kolo veřejného projednávání podoby a případné revitalizace dvou parků na území první městské části – parku Na Františku a parčíku mezi Pařížskou, Břehovou a Maiselovou ulicí.  

Další články
Nahoru