Dnes Neděle - zatazeno 4°C
Zítra Pondělí - zatazeno 3°C
Neděle 5. 12. 2021
Svátek má Jitka
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Komunikovat vietnamsky přiměly magistrát blikající večerky. Běh na dlouhou trať, připouští
Jedna z večerek v Podskalí (které je součástí Pražské památkové rezervace) nedávno umístila na své dveře modře blikající nápis v angličtině, kterým vítá nakupující. Foto(2x): Jan Puci

Komunikovat vietnamsky přiměly magistrát blikající večerky. Běh na dlouhou trať, připouští

Stejně jako minulý rok rozdělí i letos pražský magistrát pět milionů korun na zlepšení vzhledu provozoven v historickém centru. Cílem je snížit takzvaný světelný smog uvnitř Pražské památkové rezervace. Jednání probíhají i s asijskými provozovateli večerek, aby zvážili nutnost označovat své podniky svítícími a různě blikajícími poutači.

Příslušný dokument o finanční podpoře přeměn podoby prodejen schválili pražští radní tento týden v pondělí. Jeden žadatel může dosáhnout na dotaci až do výše 200 000 korun a do maximální výše 70 procent uznatelných nákladů.

O dotace mohou žádat majitelé domů, ve kterých podniky jsou, anebo přímo obchodníci. Magistrátní úředníci posoudí nejen správnost každé žádosti po formální stránce, ale také zhodnotí skutečný stav provozovny. Pod drobnohledem má být také cenová kalkulace potřebných prací, které má dotace pokrývat.

Vedení hlavního města v minulosti schválilo Manuál pro kultivovanou Prahu, který obsahuje soubor pravidel, jak provozovnu vizuálně prezentovat s respektem k hodnotám historického centra. Zároveň nabízí přehledný návod, jak se vyznat v předpisech a úspěšně získat potřebná povolení.

Dokument shrnuje požadavky jednotlivých úřadů, které se vyjadřují k podobě označení provozovny. Jde zejména o několik odborů magistrátu, třeba živnostenský.

Pravidla například určují, že polep na výloze nemá být větší než 20 procent prosklené plochy, nebo že nesmí být používány reflexní barvy, sériové nápisy nebo rotující a blikající poutače. Pravidla jsou platná pro domy v majetku hlavního města, se soukromníky bude magistrát o jejich dodržování jednat.

V historickém centru je vizuální smog hodně patrný na večerkách, kterých je zde velké množství a provozují je především Asiaté. Na výlohy s oblibou umisťují různé blikající poutače.

„Náš tým, který se zaměřuje na vizuální smog, dosáhl toho, že Manuál pro kultivovanou Prahu byl přeložen do vietnamštiny. Byly vytvořeny letáčky, které distribuujeme do večerek, proběhly i schůzky s předáky komunity,“ uvedla pražská radní pro oblast kultury, památkové péče, výstavnictví a cestovního ruchu Hana Třeštíková (Praha Sobě).

vecerka-centrum „Komunikace a kontakty tak navázány byly. Ale vím, že to jsou u těchto večerek dlouhodobě navázané procesy, jak si je jejich majitelé zdobí a bude chvíli trvat, než je přesvědčíme, aby se na to více zaměřili a manuál využívali,“ dodala Třeštíková, podle které se jedná o další střípek do snahy vyčistit centrum města od vizuálního smogu.

Kritika vyhlášky

Podle Sdružení českých firem venkovní reklamy (SČVR) pražský magistrát pod záminkou boje proti vizuálnímu smogu vytvořil novelu vyhlášky z roku 2005, která je diskriminační a zvýhodňuje velké hráče na reklamním trhu. Nařízení omezuje reklamní plachty na území hlavního města.

Podle SVČR vyhláška, jejíž další novela by měla platit od letošního podzimu, problematiku vizuálního smogu neřeší a pouze se zabývá malým segmentem, zatímco mnohem agresivnější reklamu přehlíží.

Stížností sdružení se kormě několika státních institucí zabývá i Evropská komise. „Jsme pro to, aby vznikla koncepce, která by nastavila pravidla užití venkovní reklamy v hlavním městě. Magistrát ovšem s žádnou nepřišel, pouze vydal vyhlášku, která omezuje jen určitý malý segment. Výsledkem nebude likvidace vizuálního smogu, ale malých firem zabývajících se reklamou,“ uvedl předseda SČVR Josef Soušek.


Autor: Jan Puci

Milostivé léto v Praze 2

2. prosince 2021 v 11:58

Do 28. ledna 2022 probíhá akce umožňující fyzickým osobám zbavit se exekucí vedených vůči nim městskou částí Praha 2 vzniklých především v souvislosti s nájmem obecních bytů a nebytových prostor.

Praha pošle nemocnicím další čtyři miliony korun

2. prosince 2021 v 07:57

Rada Prahy na pondělním jednání odsouhlasila návrh na poskytnutí finančních prostředků v celkové výši 4 miliony korun na dofinancování lékařské pohotovostní služby pro vybrané smluvní poskytovatele zdravotních služeb na území hlavního města.

Zákazníkům zkrachovalých dodavatelů energií pomůže nový web

2. prosince 2021 v 07:48

Hlavní město se snaží pomoci Pražanům lépe se orientovat v aktuálně složité situaci v oblasti odběru energií, zejména v souvislosti s nedávným ukončením činnosti společnosti Bohemia Energy, kdy její zákazníci nyní dočasně odebírají zemní plyn a elektřinu v režimu tzv. Dodavatelů poslední instance...

Provoz úřadu Prahy 11 zůstává beze změn

1. prosince 2021 v 09:39

Co se týče úřadu městské části, zůstává pro veřejnost otevřen beze změn. S ohledem na zajištění maximální bezpečnosti zaměstnanců úřadu i návštěvníků však byly prostory určené pro styk s veřejností upraveny a jsou pravidelně dezinfikovány.

Další články
Nahoru