Dnes Čtvrtek - skorojasno 25°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 28°C
Čtvrtek 25. 7. 2024
Svátek má Jakub
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Komunální volby: ODS a KDU-ČSL budou společně kandidovat v Praze 3
Iva Vojtková, Alexander Bellu (vlevo) a Antonín Homola po podpisu koaliční smlouvy. Foto: Koalice pro Prahu 3

Komunální volby: ODS a KDU-ČSL budou společně kandidovat v Praze 3

V podzimních komunálních volbách budou v Praze 3 společně kandidovat ODS a KDU-ČSL. Kandidátku povede bývalá disidentka Iva Vojtková (ODS). Koalice půjde do voleb s tématy posílení bezpečnosti, zlepšení veřejných prostranství, přivedení metra D na Nákladové nádraží Žižkov, vzdělávání žáků v informačních technologiích a jazycích nebo boje s rostoucími cenami energií, uvedla v tiskové zprávě. Volby se budou konat 23. a 24. září.

Kandidátku koalice ODS a KDU-ČSL vede Iva Vojtková, která se dostala do křížku s komunistickým režimem kvůli nesouhlasu s jeho politikou, zálibě v punkové hudbě a přátelství s dalšími disidenty.  

V první desítce ji budou oporou čtyři ženy a mimo jiné i bývalý starosta Prahy 3 Alexander Bellu. Ten s předsedou KDU-ČSL Antonínem Homolou včera na Vítkově podepsal koaliční smlouvu. 

„Chci, aby se na trojce dobře a hlavně bezpečně žilo, protože mi na této městské části opravdu záleží,“ říká lídryně Iva Vojtková. Problematické jsou podle ní zejména různé podchody, průchody, dolní Žižkov a části Jarova, kde se zhoršila bezpečnostní situace. 

„Z každodenního kontaktu s místními mám dojem, že situaci vnímají negativně zejména ženy a mladé maminky. To chci změnit,“ pokračuje Vojtková. 

Druhou prioritou je efektivní využívání veřejného prostoru a ulic. „Ulice se plní plastovými balisety a chodníky okupují sdílené koloběžky a kola. Místa na tyto prostředky mohou být právě v různých zálivech či nevyužitelných plochách. Tím zefektivníme využívání veřejného prostoru pro chodce, cyklisty i řidiče. Právě poslední jmenovaná skupina byla poslední roky systematicky šikanovaná. Jim chceme trochu zpříjemnit život zlepšením průjezdnosti městské části, odstraněním šikanózních značek, některých nebezpečných cyklopruhů a zbytečných zúžení,“ navazuje jeden z kandidátů Filip Nekola (ODS). 

Jedním z témat je linka metra D a její budoucí vedení ze stanice Pankrác směrem do centra. „Ideální by bylo, aby déčko směřovalo na Hlavní nádraží a odlehčilo přetíženému centrálnímu trojúhelníku a odtud si to namířilo na Žižkov. Důvodů je mnoho, ale jeden za všechny je rozvíjející se rezidentní zástavba v okolí Nákladového nádraží Žižkov. Čím kvalitnější dopravní obslužnost zařídíme, tím lépe se nám zde bude žít,“ pokračuje Nekola. 

Mimo velké projekty má koalice podle Vojtkové připravenou celou řadu lokálně palčivých témat. Koalice chce otevřít problematiku rostoucích cen energií a bytovou a sociální politiku. 

„Sociální přístup neznamená socialistický. Pomoc potřebným se dlouhodobě vrátí celé společnosti. Zasadíme se o podporu spolků, církví, neziskových organizací, komunitních a sousedských projektů,“ říká dvojka na kandidátce, lídr za KDU-ČSL, Antonín Homola. 

„Máme připravenou mapu řešení pro konkrétní lokality, ulice a vnitrobloky,“ uzavírá Vojtková, která je hlavní tváří kampaně. Detailní program Koalice pro Prahu 3 bude v následujících dnech představen na webových stránkách a jednotlivé priority budou představeny na facebookových stránkách kandidátů. 

Společnou kandidaturu již v Praze 3 ohlásily také TOP 09, STAN a Žižkov (nejen) sobě. Lídrem jejich kandidátky bude nynější zastupitel městské části Michal Vronský (TOP 09). Současný starosta Jiří Ptáček (TOP 09) bude kandidovat z třetího místa.

Nyní ve třetí městské části vládne koalice TOP 09, STAN, Pirátů a Zelených. V opozici jsou ODS, ANO a KDU-ČSL.


Autor: puc

Tématy nových výstav v Pragovka Gallery jsou rituály, intimita i čas

1. října 2023 ve 20:33

Ve čtvrtek 5. října zahájí Pragovka Gallery v 18 hodin čtyři nové výstavy. Skupinová výstava Deep Time Walk, jejíž kurátorkou je Lenka Dolanová, zve návštěvníky k prožívání hloubky historie v pohybu prostřednictvím tvorby Michala Kindernaye, Jimeny Mendozy, Kataríny Poliačikové a Jana Pražana....

Další články
Nahoru