dnes
Úterý - prehanky-dest
6°C
zítra
Středa - prehanky-snih
3°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
7°C
Komu se nelení, tomu se... Začínají oslavy svátku sv. Patrika, zelená bude i Petřínská rozhledna
Zažít irskou atmosféru můžete v irských pubech, například v Rocky o´ Reillys ve Štěpánské ulici. Foto: www.rockyoreillys.cz

Komu se nelení, tomu se... Začínají oslavy svátku sv. Patrika, zelená bude i Petřínská rozhledna

V Praze dnes začínají oslavy svátku irského patrona svatého Patrika. Vedle podávání tradičního zeleného piva bude kvůli svátku od večera zeleně nasvícená Petřínská rozhledna. Svatý Patrik podle legendy obrátil v pátém století Iry na křesťanství. V úterý se bude slavit v restauracích po celém Česku.

Petřínská rozhledna bude nasvícená do zelena od dnešních 19:30 do středy 18. března. Zařadí se tak k egyptským pyramidám, newyorské Empire State Building, šikmé věži v Pise, koloseu v Římě, Niagarským vodopádům a dalším slavným místům, které na několik dní zezelenají. Takzvaný globální Greening pořádá na počest svátku svatého Patrika irská agentura pro podporu turismu Tourism Ireland. Patronem české akce je irské velvyslanectví v Praze.

K akci 17. března se tradičně připojují irské restaurace po celém Česku, kde bude hrát irská hudba a k ochutnání budou irské speciality. Oslavy pořádají i běžné české restaurace. V Ostravě začne 23. března Irský kulturní festival, svátek svatého Patrika si připomenou také v Plzni. Kromě irských značek vyrábějí zelená piva i domácí, především malé pivovary. V Česku se zelené pivo točí také na Zelený čtvrtek před Velikonocemi.

Křesťanský mnich, který se později stal svatým a patronem Irska, podle legendy dal vzniknout i dalšímu symbolu země – zelenému trojlístku. Údajně na něm vysvětloval princip Svaté Trojice. Podle další pověsti vyhnal z ostrova hady, dodnes v Irsku žádní nežijí.

Den svatého Patrika byl ještě donedávna spíše náboženským svátkem, postupně si ale našel příznivce po celém světě. Slavnosti mají různou náplň – od slavnostních pochodů, irské hudby, tradičního tance až po oblékání se do zeleného, barvení piva a ostatních potravin či věcí.


Galerie 1 hostila narozeninové Vostrý kafe

13. ledna 2018 v 15:39

Vostrý kafe, pravidelná pánská setkání pro mužné sousedy z Prahy 1, slaví první narozeniny a od nového roku se navíc stěhuje do Galerie 1, kde se nyní bude jednou za měsíc konat. Prvním letošním hostem byl Michal „Radar“ Vrátný.

Praha 6 chystá řadu akcí, kterými připomene sto let od vzniku republiky

11. ledna 2018 v 15:46

Praha 6 při příležitosti stého výročí vzniku samostatného Československa pořádá celou řadu kulturních a vzpomínkových akcí, které jsou rozloženy do celého roku.

Další články
Nahoru