Dnes Pondělí - mlha 1°C
Zítra Úterý - zatazeno -2°C
Pondělí 1. 3. 2021
Svátek má Bedřich
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Komu v Praze prospěly povodně? Ropuchám. Ryby bohužel odplavaly do Německa
Vzácná ropucha zelená se vyskytuje i v některých pražských lokalitách. Foto: Jan Knížek

Komu v Praze prospěly povodně? Ropuchám. Ryby bohužel odplavaly do Německa

Deštivé počasí a mnohem více vody ve Vltavě mělo, jak již Pražský patriot informoval, negativní vliv na přírodu a zvířecí populaci v metropoli. Jednomu zvířecímu druhu však nezvyklé přívaly vody pomohly. Ropuše zelené. Naopak ryb ubylo.

Ropucha zelená

Na světlé hřbetní straně má nepravidelné ostře ohraničené zelené skvrny

Samci mají nepárový rezonanční měchýřek, který je pozorovatelný při kvákání

Jedna z nejkrásnějších evropských žab

Je rozšířená ve střední, jižní a východní Evropě a zasahuje až do Arábie ve střední Asii. Mimoto žije na ostrovech západního Středomoří a v severní Africe.

V ČR patří mezi zvláště chráněné druhy

„Češi vlastně poskytli humanitární pomoc Německu. Pražské rybníky zaznamenaly velkou vodou značný úbytek ryb. Jen u nás, u jinonického areálu, odplavala z rybníku minimálně polovina tamní rybí posádky. Dostala se do Botiče, pak hodně ryb vplulo do Vltavy a odplavalo do Německa,“ uvedl ředitel záchranné stanice v Jinonicích Václav Nejman.

Jednoho zvířete však v Praze velkou vodou přibude. Více vody totiž prospělo ropuše zelené. „Pro ni byly deště přínosem. Ropucha zelená žije v suchých terénech, kde je potřeba sezónních kaluží, aby se rozmnožovala. Velké srážky jí tedy pomohly,“ uvedl pro Pražský patriot Jan Knížek z občanského sdružení Krásná žába.

Ropucha zelená nežije kolem velkých řek, přímo s povodní tedy do styku nepřišla. „Vyskytuje se například na Parukářce v Praze 3, na Nákladovém nádraží Žižkov nebo na Rohanském ostrově v Praze 8,“ dodal Knížek. Zatím se podle jeho slov nedá vyčíslit, o kolik kusů se rozmnožila.

„Teď je vývoj ropuch zelených ve stádiu počátečních larev a bude hlavně záležet, zdali ještě bude pršet a díky tomu kaluže nestačí vyschnout,“ dodal.


Autor: Anna Skálová

Kdy na radnici Prahy 13 v březnu

Dnes v 16:37

V návaznosti na usnesení vlády se od pondělí 1. března mění úřední hodiny Úřadu městské části Praha 13.

Praha 5 spouští elektronický portál občana. V první fázi ho využijí majitelé psů

Dnes v 11:26

Přihlášení nebo odhlášení, ale i uhrazení místního poplatku za psa a to vše z pohodlí domova. Praha 5 rozjíždí pilotní téma Portálu občana od 1. března.

Praha 2: Omezení činnosti matričního úřadu

Včera ve 20:58

Od pondělí 1. března bude z důvodu karanténního opatření dočasně omezena matriční agenda radnice Prahy 2. V provozu zůstává pouze vydávání matričních dokladů.

Další články
Nahoru