dnes
Sobota - jasno
18°C
zítra
Neděle - polojasno
22°C
pozítří
Pondělí - polojasno
23°C
Komu v Praze prospěly povodně? Ropuchám. Ryby bohužel odplavaly do Německa
Vzácná ropucha zelená se vyskytuje i v některých pražských lokalitách. Foto: Jan Knížek

Komu v Praze prospěly povodně? Ropuchám. Ryby bohužel odplavaly do Německa

Deštivé počasí a mnohem více vody ve Vltavě mělo, jak již Pražský patriot informoval, negativní vliv na přírodu a zvířecí populaci v metropoli. Jednomu zvířecímu druhu však nezvyklé přívaly vody pomohly. Ropuše zelené. Naopak ryb ubylo.

Ropucha zelená

Na světlé hřbetní straně má nepravidelné ostře ohraničené zelené skvrny

Samci mají nepárový rezonanční měchýřek, který je pozorovatelný při kvákání

Jedna z nejkrásnějších evropských žab

Je rozšířená ve střední, jižní a východní Evropě a zasahuje až do Arábie ve střední Asii. Mimoto žije na ostrovech západního Středomoří a v severní Africe.

V ČR patří mezi zvláště chráněné druhy

„Češi vlastně poskytli humanitární pomoc Německu. Pražské rybníky zaznamenaly velkou vodou značný úbytek ryb. Jen u nás, u jinonického areálu, odplavala z rybníku minimálně polovina tamní rybí posádky. Dostala se do Botiče, pak hodně ryb vplulo do Vltavy a odplavalo do Německa,“ uvedl ředitel záchranné stanice v Jinonicích Václav Nejman.

Jednoho zvířete však v Praze velkou vodou přibude. Více vody totiž prospělo ropuše zelené. „Pro ni byly deště přínosem. Ropucha zelená žije v suchých terénech, kde je potřeba sezónních kaluží, aby se rozmnožovala. Velké srážky jí tedy pomohly,“ uvedl pro Pražský patriot Jan Knížek z občanského sdružení Krásná žába.

Ropucha zelená nežije kolem velkých řek, přímo s povodní tedy do styku nepřišla. „Vyskytuje se například na Parukářce v Praze 3, na Nákladovém nádraží Žižkov nebo na Rohanském ostrově v Praze 8,“ dodal Knížek. Zatím se podle jeho slov nedá vyčíslit, o kolik kusů se rozmnožila.

„Teď je vývoj ropuch zelených ve stádiu počátečních larev a bude hlavně záležet, zdali ještě bude pršet a díky tomu kaluže nestačí vyschnout,“ dodal.


Autor: Anna Skálová

Provoz zákaznického centra PVK bude v srpnu bez omezení

9. července 2020 v 10:05

Od 1. srpna obnoví Pražské vodovody a kanalizace provoz zákaznického centra v Dykově ulici. Zákaznické centrum se uzavřelo v druhé polovině března kvůli rozhodnutí vlády související s pandemií způsobené koronavirem. V omezeném režimu bylo znovu otevřeno 4. května.

Praha 2 pro podnikatele: Inzerovat v Novinách Prahy 2 mohou se slevou

9. července 2020 v 07:11

Radní Prahy 2 přijali v dubnu opatření ke zmírnění dopadů epidemie koronaviru na podnikatelské a další subjekty.

Do budovy úřadu Prahy 2 s roušku

8. července 2020 v 11:43

Povinná ochrana úst a nosu plošně zůstala už jen ve zdravotnických a sociálních zařízeních, na větších akcích uvnitř a v metru.

Pocitová mapa Prahy 9: Označte místo, které chcete změnit

8. července 2020 v 07:58

Na základě sběru názorů a pocitů obyvatel deváté městské části, které se týkají kvality životního prostředí v jejich bezprostředním okolí, a klimatických změn, které ho ovlivňují, vznikla Pocitová mapa.

Další články
Nahoru