Dnes Úterý - jasno 18°C
Zítra Středa - oblacno 23°C
Středa 14. 5. 2025
Svátek má Bonifác
Zpravodajství
Co se v metropoli děje aneb Buďte v Praze v obraze
Pražský patriot na Seznamu
Nejnovější články na Seznamu ze zdroje Pražský patriot
Komrsková vyzvala odbory Pražských služeb k ukončení stávkové pohotovosti, ty to odmítly
Před magistrátem se konala demonstrace nespokojených zaměstnanců Pražských služeb. Foto: Martin Haushalter

Komrsková vyzvala odbory Pražských služeb k ukončení stávkové pohotovosti, ty to odmítly

Náměstkyně pražského primátora Jana Komrsková (Piráti) vyzvala zaměstnance Pražských služeb (PSAS) k ukončení stávkové pohotovosti. Podle jejího dopisu odborářům, který má ČTK k dispozici, byly požadavky ve prospěch pracovníků splněny a ke stávce již není důvod. Předseda největší odborové organizace PSAS Miloslav Jukl ČTK řekl, že do slíbené schůzky magistrátní pracovní skupiny k situaci ve firmě odbory pohotovost rušit nebudou, problémy podle něj vyřešeny nebyly.

Krize v městské odpadové firmě v posledních týdnech začala kvůli neúspěšné snaze Komrskové a Pirátů na jednání dozorčí rady odvolat šéfa firmy Patrika Romana, který je podle nich ve střetu zájmů kvůli zadávání zakázek společnosti JAPOS – STAV. Za ředitele se však postavilo vedení firmy i zaměstnanci, podle kterých jde o vyvrcholení dlouhodobě nepřátelského postoje náměstkyně vůči firmě.

Odbory PSAS kvůli sporu začátkem března vyhlásily stávkovou pohotovost. Odboráři měli tři zásadní požadavky – valorizaci mezd na čtyřprocentní úrovni, zastavení snah o vyvedení části zaměstnanců podniku pod Technickou správu komunikací (TSK) a odebrání PSAS z gesce Komrskové.

První požadavek splnilo samotné vedení firmy, ale s tím, že je to na úkor investic a že to není systémové řešení, kterým je podle něj zvýšení plateb za služby ze strany TSK. Druhý požadavek byl podle náměstkyně vyřešen v uplynulých dnech popisem dodatku smlouvy s TSK k zakázce na dopravní značení.

„Z mého pohledu jsou tímto veškeré požadavky ve prospěch zaměstnanců splněny," uvedla Komrsková. S ohledem na to by pak podle ní případná stávka byla neodůvodněná a v rozporu se zákonem.

Zastupitelé města v březnu vyzvali primátora, aby svolal jednání zástupců všech politických stran, „které přinese odpovědi nebo konkrétní návrhy na řešení požadavků zaměstnanců společnosti". To by se podle informací ČTK mělo konat 30. dubna.

Jukl ve středu ČTK v reakci na dopis Komrskové řekl, že do tohoto jednání odboráři rozhodně nebudou stávkovou pohotovost rušit. Paní náměstkyně nemůže diktovat odborům, co mají dělat," uvedl. Dodal, že z pohledu zaměstnanců nebyly problémy vyřešeny tak, jak náměstkyně tvrdí.

Opoziční ANO vyzvalo v úterý dopisem odboráře k trpělivosti do projednání věci zástupci všech stran. „Budeme trvat na stanovení konkrétního scénáře plnění vašich požadavků i na jasně daných termínech," napsal předseda zastupitelského klubu hnutí Patrik Nacher.

„Je mi líto, že prostor pro jednání najde vedení města až ve chvíli reálné hrozby stávky a kdy jej k tomu vyzývá opozice," doplnil s odkazem na informaci o plánovaném termínu jednání pracovní skupiny.

Pražské služby zajišťují svoz a zpracování odpadu zhruba pro dvě třetiny metropole. Zaměstnávají téměř 2000 lidí. Od roku 2018 je jediným vlastníkem firmy Praha. Firma má na starosti i údržbu komunikací či provoz spalovny v Malešicích. Předloni firma vykázala zisk po zdanění zhruba 405,6 milionu korun, což znamenalo meziroční nárůst asi o 342,4 milionu.


Autor: ČTK

Praha 11 chce maximálně využít kapacity objektu Sandra

Včera v 09:38

Rada Prahy 11 upravila Pravidla pro obsazování objektu Sandra o kategorii Ostatní žadatelé MČ Praha 11, kteří mohou žádat o pronájem jednotek o velikosti 3+kk a 4+kk.

Praha 6 získala výměnou za pozemek 14 nových bytů

Včera v 08:54

Zastupitelé Prahy 6 nedávno souhlasili s několika smlouvami, díky nimž získá městská část bezplatně 14 nových bytů v břevnovské Rezidenci Radimova v hodnotě přes 200 milionů korun. Byty jsou protiplněním za pozemek, který městská část developerovi přenechala a na němž nové domy stojí. Dříve se zde...

Boj proti sprejerům v Praze 5 pokračuje

Včera v 06:25

Antigraffiti program v Praze 5 pokračuje. Městská část zajistí aplikaci speciálního antigraffiti nátěru a následné odstraňování nových malůvek také na fasádě domu v Nádražní ulici 58 a na přilehlé zdi v ulici Jindřicha Plachty.

Setkání k revitalizaci vnitrobloku B na Černém Mostě

Včera v 05:54

Veřejné projednání projektového záměru revitalizace vnitrobloku B na Černém Mostě se koná v pondělí 19. května od 17:30 hodin přímo ve vnitrobloku B, ohraničeném ulicemi Bobkova, Maňákova a Bryksova.

Tvoříme Osmnáctku: Radnice představuje návrhy

Včera v 05:47 | Aktualizováno 30. listopadu -0001, 00:00

Hlasování v participativním rozpočtu Tvoříme 18 je v plném proudu občané mohou podpořit až tři návrhy, které zlepší život v Letňanech.

Finále jarní Robosoutěže na Maker Faire Prague vyhrál tým Pardubic, druzí byli Pražané

12. května 2025 ve 22:04

Absolutním vítězem Robosoutěže FEL ČVUT  pro týmy z 2. stupně základních škol a odpovídajících tříd víceletých gymnázií se stal tým Havárie z Technecia Pardubice, druhé místo obsadili Gyrotechnici z Gymnázia Písnická v Praze 12 a třetí místo získali Hradečtí baráčníci 1 z DDM Hradec Králové....

Další články
Nahoru