dnes
Úterý - zatazeno
6°C
zítra
Středa - polojasno
4°C
pozítří
Čtvrtek - prehanky-dest
6°C
Lifestyle / Zdraví

Kompletní databáze léčivých přípravků

Kompletní databáze léčivých přípravků, s parametrickým vyhledáváním, je k dispozici na specializovaných webových stránkách Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) www.olecich.cz. Tento ústav totiž rozhoduje o registraci léčivých přípravků, přiznání a výši jejich úhrad z veřejného zdravotního pojištění.

Přípravky, které mají stanovenu úhradu ze zdravotního pojištění, jsou v databázi označeny příslušným symbolem. V rámci registrace léčivého přípravku se rozhoduje i o tom, zda je léčivý přípravek možno vydávat pouze na recept, nebo i volně prodávat v lékárnách.

Jen ty léčivé přípravky, které nenaplňují kritéria pro výdej pouze na lékařský předpis, případně pro výdej sice bez lékařského předpisu, ale „s omezením“, lze vydávat bez lékařského předpisu. S tím souvisí i možnost, resp. nemožnost dané přípravky hradit ze zdravotního pojištění.

Ze zdravotního pojištění se nehradí léčivé přípravky, pokud u nich SÚKL svým rozhodnutím úhradu nepřiznal, a podle zákona o veřejném zdravotním pojištění úhradu ze zdravotního pojištění SÚKL nepřizná, jde-li o léčivé přípravky, které mohou být vydávány i bez lékařského předpisu.

Ty všechny (až na výjimky, s nimiž souhlasily na základě veřejného zájmu všechny zdravotní pojišťovny) plně hradí pacient. I když bychom rádi vyšli vstříc našim klientům, není v možnostech VZP sledovat portfolio přípravků, které z pojištění hrazeny nejsou; jejich počet přesahuje 45 000.

VZP má na svém webu v části určené pro poskytovatele zdravotní péče tzv. číselník léků a potravin pro zvláštní lékařské účely, který je zpracováván a aktualizován na základě Seznamu cen a úhrad léčivých přípravků a potravin pro zvláštní lékařské účely SÚKLu. Do ordinací smluvních lékařů je navíc elektronicky distribuován přehled hrazených léčivých přípravků, který má funkci inteligentního vyhledávání levnějších variant.


Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup. Jak na to?

Včera ve 13:54

Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup 

Onemocnění může propuknout v jakémkoliv věku, bez ohledu na pohlaví. Může vyvolat několik různých komplikací, postihuje oči, končetiny i srdce. Výskyt neustále stoupá, ročně je u nás 10 000 nových případů

9. prosince 2017 v 16:29

Výskyt chronických civilizačních nemocí, včetně zákeřné cukrovky, neustále stoupá. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR vzrostl celkový počet diabetiků od roku 2010 za pět let o téměř 52 tisíc, tedy zhruba 10 tisíc ročně. V roce 2015 byla cukrovka diagnostikována 858 tisícům...

Alarmující zjištění: Většina lidí je při měření nemělo v pořádku, jen čtvrtina Čechů je má zdravé. Tušíte, jestli se tento zdravotní problém týká i vás?

4. prosince 2017 v 10:05

Pouze čtvrtina Čechů má zdravé cévy, zbývajícím 75 % stárnou cévy rychleji než oni sami. Lékárníci ve vybraných lékárnách po celém Česku již rok měří lidem takzvaný cévní věk – parametr, který dokáže odhalit riziko kardiovaskulárních onemocnění. Speciálním přístrojem prověřili cévy už 17,5 tisícům...

Laureátka Ceny Milady Paulové 2017, prof. Jiřina Bartůňková: Je to ocenění všech mých kolegů a kolegyň

30. listopadu 2017 ve 12:06

Ve středu 29. listopadu se v prostorách Senátu Parlamentu ČR uskutečnilo slavnostní předávání cen MŠMT, udělovaných v oblasti vysokého školství, vědy a výzkumu za rok 2017. Jednou z cen je Cena Milady Paulové, kterou MŠMT spolupráci s NKC – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR letos udělilo...

Všichni o téhle „lejdy"slyšeli, ale jen málokdo ví, co s ní dělat. Může přijít kdykoli během života, pojí se s ní řada mýtů. Hlavně nic do pusy!

26. listopadu 2017 v 15:48

Věděli jste, že epilepsií trpí zhruba jeden ze sta lidí? Všichni o téhle „lejdy" slyšeli, ale jen málokdo ví, co je potřeba udělat, když někdo epileptický záchvat dostane.   

Jak správně pečovat o svůj mozek, jak ho nakopnout a jakým chybám se vyvarovat, radí primářka rehabilitačního ústavu

19. listopadu 2017 ve 12:02

Poznáte, kdy je váš mozek „unavený“? A jak ho nejlépe stimulovat? Či jaké vitamíny jsou nejlepší pro funkci vašich nervů? Na tyto a další otázky odpovídá primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí – MUDr. Michaela Tomanová.

Další články
Nahoru