dnes
Čtvrtek - zatazeno
6°C
zítra
Pátek - prehanky-snih-dest
5°C
pozítří
Sobota - prehanky-snih
4°C
Komornímu divadlu Kolowrat se na Nové scéně líbí, původnímu sídlu teď vládne Shakespeare
Kolowrat boduje na Nové scéně s představením Ohlušující pach bílé. Vincenta van Gogha hraje Karel Dobrý. Foto: Hana Smejkalová

Komornímu divadlu Kolowrat se na Nové scéně líbí, původnímu sídlu teď vládne Shakespeare

Jeden z činoherních souborů, spadajících pod Národní divadlo, hrál léta v Kolowratském paláci. Od letošního září ale působí na Nové scéně. V paláci je také divadlo – Prague Shakespeare Company.

„Repertoár, který Národní divadlo v Kolowratském paláci uvádělo, jsme přenesli na Novou scénu. Dům, kde byl repertoár uváděn dřív, patří rodině Kolowrat-Krakowských, kteří ho zhruba 20 let mecenášky poskytovali Národnímu divadlo. S rodinou nebyla obnovena mecenášská smlouva, z Divadla Kolowrat jsme proto odešli,“ uvedl pro Pražský patriot jeden z mluvčích Národního divadla Tomáš Staněk.

Podrobnosti, proč nebyla uzavřena nová nájemní smlouva, nesdělil. V minulosti byly prostory Divadla Kolowrat a přilehlé Technické budovy na Ovocném trhu pronajímány Národnímu divadlu za symbolickou korunu na rok. „V červnu byly v Divadle Kolowrat derniéry všech představení a úspěšný repertoár jsme od září přenesli právě na Novou scénu,“ řekl Staněk. Nová scéna je v majetku Národního divadla, nejlepší tedy podle něj bylo úspěšný repertoár přenést tam.

Nová scéna nahrazuje prostředí Kolowratu

Na Nové scéně to podle jeho slov nahrazuje prostředí Kolowratu. „Diváci sedí společně s herci na jevišti, je tam postaven komorní prostor, stejně jako to bývalo v Divadle Kolowrat. Inscenace, která se hraje na čtyřech metrech čtverečních, se najednou nemůže hrát na jevišti, které je několikanásobně větší, takže na Nové scéně vždy na představení vytvoříme malé jeviště s komorním prostorem,“ dodal.

Trailer na představení Ohlušující pach bílé:

Představení jsou podle jeho slov stále vyprodaná. Nejbližší představení souboru Kolowrat na Nové scéně je 1. prosince od 19 hodin, nese název Ohlušující pach bílé.

V Kolowratu hrají i pro školy a ambasády

A co je nyní v prostorách Divadla Kolowrat na Ovocném trhu? Stále divadlo. Jan Rudišar ze Správy Kolowratských domů uvedl, že Prague Shakespeare Company hraje v divadle Kolowrat již třetí sezonu od roku 2012. „V té době si začala tato společnost pronajímat prostory od Národního divadla,“ dodal.

Konkrétní byl i v odpovědi, proč došlo ke změně a v prostorách už nehraje soubor Národního divadla: „V průběhu minulé sezony oznámilo vedení Národního divadla, že už nebude pokračovat v pronájmu Divadla Kolowrat za symbolickou korunu.“

„Proto jsme uvítali, že tradiční a dlouhodobě oblíbená divadelní scéna naváže na svou činnost a v zájmu kontinuity jsme se dohodli na spolupráci s Prague Shakespeare Company,“ dodal. Se změnou jsou spojeni. Divadlo podle něj cílí na širokou škálu obecenstva – například i pro školy či ambasády.

Z jednoho divadla vznikla dvě

„Všechna představení jsou opatřena českými titulky. Zanedlouho Prague Shakespeare Company chystá novinku: premiéru v českém jazyce s českou herečkou, členkou činoherního souboru Národního divadla Janou Pidrmanovou, která mimo jiné účinkovala v představeních Král Lear či Figarova svatba,“ řekl.

Trailer na představení Venus in Fur:

Dále připravuje nastudování stejné hry v českém i anglickém jazyce. „Velkou událostí bude na začátku příštího roku inscenace hry, ve které vystoupí velvyslankyně Britského království v ČR Jan Thompson,“ uzavřel Rudišar. V nadsázce řečeno: z jednoho divadla se tak nakonec stala dvě.

Dvě budovy s rozdílnou historií

A jaká je historie budov, kde divadla hrají? Kolowratský palác je barokní komplex původně dvou gotických domů. Do majetku českého šlechtického rodu Kolowratů přešel první dům v roce 1670, druhý dům v roce 1697. Celková barokní přestavba obou domů skončila v roce 1725, přestavbu pravděpodobně navrhoval italský architekt Giovanni Domenico Orsi. Po roce 1991 byl palác rekonstruován, v restituci jej zpět dostala rodina Kolowratů-Krakowských.

Nová scéna patří pod správu Národního divadla a funguje jako otevřený prostor pro moderní divadlo všech forem a žánrů. Původní projekt multifunkčního kulturního prostoru vytvořil architekt Karel Prager. Výstavba budovy značně pokročila v roce 1980. Scénograf Josef Svoboda přišel s protinávrhrem na konečné řešení novostavby divadelní budovy a její následné využití pro Laternu magiku. Obě představy se skloubily, neboť budova již byla rozestavěná: a tak vznikla Nová scéna.


Autor: Anna Skálová

Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru