Dnes Pondělí - polojasno 31°C
Zítra Úterý - bourky 25°C
Pondělí 21. 6. 2021
Svátek má Alois
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Komisi pro řešení ekonomických problémů v Praze zřídí radní do čtvrt roku, rozhodli zastupitelé
Jednání pražského zastupitelstva, politici jsou od sebe odděleni plexiskly. Foto: archiv

Komisi pro řešení ekonomických problémů v Praze zřídí radní do čtvrt roku, rozhodli zastupitelé

Praha zřídí komisi, která se bude zabývat ekonomikou v hlavním městě, zejména dopady koronavirové krize na strukturu podnikatelského sektoru. Má také navrhovat řešení nynější situace, kdy byla velká část podnikatelů postižena vládními opatřeními a výpadkem turismu. Rozhodli o tom dnes zastupitelé. Praha se také připojila k výzvě státu, aby kompenzoval krajům a hlavnímu městu výpadky z daňových příjmů, vzniklé nebo hrozící v důsledku rozhodnutí vlády.

Návrh na vytvoření orgánu, který by se ekonomickými potížemi podnikatelů v metropoli zabýval, přednesl opoziční zastupitel Ivan Pilný (za ANO). Původně navrhl vznik zastupitelského výboru, primátorův náměstek Pavel Vyhnánek (Praha Sobě) však podal protinávrh v podobě vzniku komise při radě hlavního města. Vytvoření tohoto typu orgánu je podle něj rychlejší a jednodušší, zároveň bude komise flexibilnější a méně nákladná. Zastupitelé jeho protinávrh schválili, i když Pilný řekl, že výbor by měl větší pravomoci.

Členy komise by měli být zřejmě odborníci, zastupitelé, zástupci podnikatelů a ideálně také nominanti státu. „Úkol, který si tímto vytkneme, bezpochyby přesáhne možnosti hlavního města,“ řekl Vyhnánek k tomu, proč by rád do jednání hned zpočátku zapojil i stát. Rada by měla komisi zřídit do konce ledna příštího roku.

Náměstek dále uvedl, že komisi by mohl vést Pilný nebo externí odborník. Pilný funkci odmítl, předsedou by podle něj měl být spíše zástupce koalice a rozhodně by to měl být politik, nejlépe sám Vyhnánek. Ten s tím zatím nesouhlasil. Usnesení nakonec jméno předsedy neobsahuje, bude se o něm dále jednat.

Na návrh primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) dnes zastupitelé také schválili připojení Prahy k výzvě, kterou daly dohromady Asociace krajů a Spolek pro obnovu venkova. Apeluje na stát, aby krajům a hlavnímu městu kompenzoval výpadky z příjmů, vzniklé například tím, že stát vyplácel tzv. kompenzační bonus z daní, jejichž výnosy se dělí mezi stát a samosprávy. V případě obcí stát s kompenzací už souhlasil.

Dalším vážným problémem by podle Hřiba bylo případné schválení zrušení superhrubé mzdy, o kterém jedná Sněmovna. Podle primátora by při výběru na úrovni letoška znamenalo pro hlavní město o 5,3 miliardy korun ročně méně. „To by v praxi znamenalo zastavení jakýchkoliv investic v Praze,“ řekl.

Kvůli pandemii nemoci covid-19 očekává vedení hlavního města propad příjmů přes deset miliard korun. Z toho propad daňových příjmů zřejmě přesáhne šest miliard. Město původně očekávalo výpadek až 15 miliard. Významnou ztrátu Praha zaznamená ve veřejné dopravě, kde v pražské integrované dopravě město očekává ztrátu až 1,3 miliardy korun.

Praha nyní chystá návrh rozpočtu pro příští rok. Počítá s daňovými příjmy 53,4 miliardy a ostatními běžnými výdaji 41,7 miliardy, což je v obou případech o několik miliard meziročně méně.


Praha 7 naočkovala během pátečního odpoledne 2850 lidí

Včera ve 20:48

Před základní školou na Strossmayerově náměstí v pátek 18. června vyrostly dva stany, ve kterých 15 dobrovolníků odbavovalo registrace zájemců, kteří přišli na očkování. 

Kontrolní výbor zastupitelstva Prahy 1 prověří privatizaci v Bolzanově i chování exstarosty Čižinského

17. června 2021 v 19:40

Kontrolní výbor Zastupitelstva MČ Praha 1 prověří postup privatizace bytu v Bolzanově 7, který získal bývalý ministr zdravotnictví Petr Arenberger. Výbor zároveň prošetří, jestli někdejší starosta Prahy 1 Pavel Čižinský (Praha 1 Sobě), který privatizaci bytu podepsal, svými nedávnými mediálními...

Praha 6 zařídí očkování v domácím prostředí

16. června 2021 v 07:41

Praha 6 zajistila očkování v domácím prostředí. Pokud znáte nebo máte ve svém okolí člověka, který se není jinak schopen dopravit k očkováni, zavolejte na radnici, mobilní očkovací tým doveze očkování přímo na místo

Lidový dům se otevírá veřejnosti jako testovací centrum

15. června 2021 v 06:58

V Lidovém domě v Praze 1 se v úterý 15. června otevírá nové testovací centrum na covid-19 pro veřejnost. Testy bude provádět společnost SCIMED Biotechnologies, a to jak testy PCR metodou, tak antigenní testování.

Další články
Nahoru